Plugins - LuckyWP Table of Contents - Stable (latest release) - en to ar translation catalogue (147 entries)

en: Creates a table of contents for your posts and pages.
ar: إنشاء جدول محتويات لمقالاتك وصفحاتك.

en: Separate multiple classes with spaces.
ar: افصل بين فئات classes المتعددة بمسافة.

en: Additional CSS Class(es)
ar: وضع فئات CSS Class إضافية

en: LuckyWP Plugins
ar: إضافات LuckyWP

en: ICU Version
ar: نسخة ICU

en: intl Version
ar: نسخة intl

en: encoded data to copy
ar: بيانات مشفرة للنسخ

en: libXML Version
ar: نسخة libXML

en: not loaded
ar: لم تحمل

en: DOM/XML Version
ar: نسخة DOM/XML

note: translators: 1: LuckyWP Table of Contents 2: DOM (Document Object Model)
en: %1$s plugin require PHP extension %2$s to work.
ar: الإضافة %1$s تتطلب إمتداد %2$s ل PHP لتعمل.

en: Inherit from theme
ar: توريث من القالب

note: translators: User select DIV or UL/LI
en: List Markup Tags
ar: قائمة علامات ‫الوسوم

en: Other Settings
ar: إعدادات اخرى

en: Don't show again
ar: عدم العرض مرة أخرى

note: translators: %s: rel="nofollow"
en: Use %s for links
ar: استخدام %s للروابط

note: translators: 1: _ 2: -
en: Replace underscores %1$s with dashes %2$s
ar: استبدال تسطير أسفل السطر %1$s بشرطات %2$s

en: Convert to lowercase
ar: تحويل إلى أحرف صغيرة

note: translators: Here, hash is a unique tracking string that is added to the URL after a # character
en: Hash
ar: الدالة

note: translators: 1: Attribute name 2: True 3: False
en: %1$s must be either "%2$s" or "%3$s".
ar: يجب أن يكون %1$s إما "%2$s" أو "%3$s".

note: translators: %s: Attribute name
en: %s is invalid.
ar: %s غير صالح.

note: translators: %s: Attribute name
en: %s cannot be blank.
ar: لا يمكن أن يكون %s فارغاً.

note: translators: %s: (#lwptoc1, #lwptoc2, …)
en: Counter %s
ar: عداد %s

note: translators: %s: LuckyWP Table of Contents
en: We are very pleased that you by now have been using the %s plugin a few days.
ar: نحن سعداء للغاية باستخدامك إضافة %s لعدة أيام.

note: translators: %s: <!--noindex-->
en: Wrap table of contents with %s tag
ar: التفاف جدول المحتويات بعلامة %s

en: As heading without transliterate (#Example_Heading_Text)
ar: كما التوجه بدون كتابة للغة أخرى (#مثال_نص_عنواني)

note: translators: %s: 1.3)
en: The symbol will be added after numeration. For example, %s
ar: هذا الرمز سيكتب بعد الرقم المتسلسل. على سبيل المثال، %s

en: Numeration Suffix
ar: لاحقة الأرقام

note: translators: %s: ★★★★★
en: Leave a %s plugin review on WordPress.org
ar: قم بالتصويت لنا %s على WordPress.org

en: Thank you very much!
ar: شكرًا جزيلاً!

en: Remind later
ar: تذكير لاحقاً

en: Rate the plugin
ar: قم بالتصويت لنا

en: Please rate plugin. It will help us a lot.
ar: يرجى تقييم الإضافة. سوف يساعدنا كثيرًا.

en: Hello!
ar: مرحبًا!

en: Enable TOC
ar: تمكين TOC

en: Enable Processing
ar: تمكين المعالجة

en: Click "Enable Processing" for headings processing in this post.
ar: انقر فوق "تمكين المعالجة" لمعالجة العناوين في هذا المقال.

en: Disable Processing
ar: تعطيل المعالجة

en: Disable TOC
ar: تعطيل ‫TOC

en: The headings will be processing in this post for use in table of contents in widget or custom shortcode.
ar: سيتم معالجة العناوين في هذا المقال لاستخدامها في جدول المحتويات في عنصر واجهة المستخدم أو الرمز القصير المخصص.

en: Show Panel "Table of Contents" in Post Types
ar: إظهار لوحة "جدول المحتويات" في المقالات

en: Always for Post Types
ar: السماح دائما في هذا النوع من المواضيع

en: Processing Headings
ar: معالجة العناوين

en: Skip heading by text
ar: تخطي العنوان حسب النص

en: Skip heading by level
ar: تخطي العنوان حسب المستوى

en: Skip headings
ar: تخطي العناوين

note: translators: %s: Asterisk symbol (*)
en: Use an asterisk %s as a wildcard to match any text.
ar: إستعمل رمز النجمة %s كبديل لمطابقة أي نص

en: Specify headings (one per line) to be excluded from the table of contents.
ar: حدد العناوين (واحد لكل سطر) ليستبعد من الفهرست.

en: By Text
ar: حسب النص

en: By Level
ar: حسب المستوى

en: Skip Headings
ar: تخطي العناوين

en: As heading (#Example_Heading_Text)
ar: كعنوان (#Example_Heading_Text)

en: Center
ar: وسط

en: Right without flow
ar: يمين بدون تدفق

note: translators: Here, hash is a unique tracking string that is added to the URL after a # character
en: Hash Format
ar: نسق الدالة

en: Misc.
ar: منوعات

en: Full Width
ar: العرض الكامل

en: Auto
ar: تلقائي

en: Dark Colors
ar: ألوان داكنة

en: Light Colors
ar: ألوان فاتحة

en: Custom Value
ar: قيمة مخصصة

en: Default
ar: افتراضي

note: Description of the plugin
en: Creates a table of contents for your posts/pages. Works automatically or manually (via shortcode, Gutenberg block or widget).
ar: إنشاء جدول محتويات للمشاركات/الصفحات. يعمل تلقائيا أو يدويا (عن طريق الرمز القصير، كتلة غوتنبرغ أو ودجات).

note: Plugin Name of the plugin
en: LuckyWP Table of Contents
ar: جدول محتويات LuckyWP

en: Transparent
ar: شفاف

en: White
ar: أبيض

en: Right
ar: يمين

en: Left
ar: يسار

en: None
ar: بدون

en: Heavy
ar: الثقيله

en: Extra Bold
ar: عريض جدًا

en: Bold
ar: عريض

en: Semi Bold
ar: شبه عريض

en: Medium
ar: متوسط

en: Normal
ar: عادي

en: Light
ar: فاتح

en: Extra Light
ar: خفيف جدًا

en: Thin
ar: رفيع

en: Bottom
ar: أسفل

en: Top
ar: أعلى

en: After first block (paragraph or heading)
ar: بعد الفقرة الأولى (فقرة أو عنوان)

en: After first heading
ar: بعد العنوان الأول

en: Before first heading
ar: قبل العنوان الأول

en: Roman numbers
ar: أرقام رومانيّة

en: Roman numbers (nested)
ar: أرقام رومانيّة (متداخلة)

en: Decimal numbers
ar: أرقام عشرية

en: Decimal numbers (nested)
ar: الأرقام العشرية (المتداخلة)

en: Without numeration
ar: بدون أراقام

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
ar: عذرًا، غير مسموح لك الوصول إلى هذه الصفحة.

en: Post Types
ar: أنواع المقالات

en: Auto Insert Table of Contents
ar: إدراج تلقائي لجدول المحتويات

en: Auto Insert
ar: إدراج تلقائي

en: Visited Link Color
ar: لون الرابط الذي تمت زيارته

en: Hover Link Color
ar: لون الرابط عند التمرير

en: Link Color
ar: لون الرابط

en: Title Color
ar: لون العنوان

en: Border Color
ar: لون الإطار

en: Background Color
ar: لون الخلفية

en: Override Color Scheme Colors
ar: تجاوز ألوان نظام الألوان

en: Scroll Offset Top
ar: التمرير السلس

en: Behavior
ar: السلوك

en: hide
ar: إخفاء

en: show
ar: عرض

en: Contents
ar: المحتويات

en: Header
ar: ترويسة

en: Click "Enable TOC" for automatic add table of contents to this post.
ar: انقر فوق "تمكين جدول المحتويات" لإضافة جدول محتويات تلقائي إلى هذا المقال.

en: Customize
ar: تخصيص

en: Overridden settings:
ar: تجاوز الإعدادات:

en: The table of contents will be automatic added to this post.
ar: سيتم إضافة جدول المحتويات تلقائيًا إلى هذا المنشور.

en: Saved!
ar: تم الحفظ!

en: Save
ar: حفظ

en: By default, items of contents will be hidden
ar: بشكل افتراضي، سيتم إخفاء عناصر المحتويات

en: Without title
ar: بدون عنوان

en: Enable
ar: تفعيل

en: If the count of headings in the post is less, then table of contents is not displayed.
ar: إذا كان عدد العناوين في المقال قليل، حينها لن يتم عرض جدول المحتويات.

en: Click to override default value
ar: انقر لتجاوز القيمة الافتراضية

en: default
ar: افتراضي

en: Appearance
ar: المظهر

en: General
ar: عام

en: Customize Table of Contents
ar: تخصيص جدول المحتويات

en: Cancel
ar: إلغاء

en: from scheme
ar: من المخطط

en: Table of Contents Settings
ar: إعدادات جدول المحتويات

en: empty
ar: فارغ

en: Color Scheme
ar: نظام الألوان

en: Items Font Size
ar: حجم خط العناصر

en: Title Font Weight
ar:  وزن طول الخط

en: Title Font Size
ar: حجم خط العنوان

en: Float
ar: عائم

en: Width
ar: العرض

en: Smooth Scroll Offset Top
ar: التمرير السلس

en: Smooth Scroll
ar: التمرير اللطيف

en: Hide Items
ar: إخفاء العناصر

en: Label Hide
ar: إخفاء التسمية

en: Label Show
ar: عرض التسمية

en: Toggle Show/Hide
ar: تبديل إظهار/إخفاء

en: Title
ar: العنوان

en: Numeration
ar: الترقيم

en: Disabled
ar: مُعطّل

en: Enabled
ar: مُفعّل

en: Hierarchical View
ar: طريقة العرض الهرمية

en: Depth
ar: تعمق

en: Minimal Count of Headings
ar: الحد الأدنى لعدد العناوين

en: Position
ar: الموضع

note: translators: verb
en: Edit
ar: تحرير

en: Table of Contents
ar: جدول المحتويات

en: Settings
ar: الإعدادات
