RocketGenius - Gravity Forms - en to ar translation catalogue (3483 entries)

en: Welcome aboard! We're excited to have you join us. Look out for an email coming shortly with course details.
ar: مرحبًا بك! نحن متحمسون لانضمامك إلينا. ترقب البريد الإلكتروني الذي سيصلك قريبًا بتفاصيل الدورة.

en: Select Your Course
ar: اختر دورتك

en: Personal Information
ar: المعلومات الشخصية

en: I agree to the Terms and Conditions and understand that registration fees are non-refundable. Course materials will be provided upon enrollment.
ar: أوافق على الشروط والأحكام وأفهم أن رسوم التسجيل غير قابلة للاسترداد. سيتم توفير مواد الدورة بعد التسجيل.

en: Please review and accept the terms and conditions.
ar: يرجى مراجعة الشروط والأحكام والموافقة عليها.

en: Select an option...
ar: اختر خيارًا...

en: Friend/Colleague
ar: صديق/زميل

en: Search Engine
ar: محرك بحث

en: How did you hear about us?
ar: كيف تعرفت علينا؟

en: Company/Organization
ar: شركة/مؤسسة

en: Course Registration Form
ar: نموذج التسجيل في الدورة

en: Square Course Registration Form
ar: نموذج تسجيل دورة Square

en: Thank you! Your support request has been received. Our team will review your message and get back to you as soon as possible.
ar: شكرًا لك! تم استلام طلب الدعم الخاص بك. سيراجع فريقنا رسالتك وسنعاود الاتصال بك في أقرب وقت ممكن.

en: I agree to the processing of my information for the purpose of handling this support request.
ar: أوافق على معالجة معلوماتي لغرض معالجة طلب الدعم هذا.

en: Include any screenshots, logs, or documents that may help our support team resolve your request faster.
ar: قم بتضمين أي لقطات شاشة أو سجلات أو مستندات قد تساعد فريق الدعم لدينا في حل طلبك بشكل أسرع.

en: How can we help? Please describe the issue.
ar: كيف يمكننا مساعدتك؟ يرجى وصف المشكلة.

en: Question / Issue
ar: سؤال / مشكلة

en: Please enter a short subject line for your ticket.
ar: يرجى إدخال سطر موضوع قصير للتذكرة.

en: Technical issue
ar: مشكلة تقنية

en: Billing
ar: الفوترة

en: Account Access
ar: الوصول إلى الحساب

en: What type of request is this?
ar: ما نوع هذا الطلب؟

en: Which product do you need help with?
ar: ما المنتج الذي تحتاج مساعدة بشأنه؟

en: Submit Request
ar: تقديم الطلب

en: Please complete this form to submit your support request. We'll get back to you as soon as possible.
ar: يرجى إكمال هذا النموذج لتقديم طلب الدعم الخاص بك. سنعود إليك في أقرب وقت ممكن.

en: Support Request Form
ar: نموذج طلب الدعم

en: Enable the honeypot to detect spam using multiple techniques.
ar: قم بتفعيل المصيدة (Honeypot) للكشف عن المحتوى المزعج باستخدام تقنيات متعددة.

en: Enable Honeypot
ar: تفعيل المصيدة (Honeypot)

en: This is your generated consumer secret. Click "Copy" to copy it to the clipboard.
ar: هذا هو سر المستهلك الذي تم توليده. انقر على "نسخ" لنسخه إلى الحافظة.

en: This is your generated consumer key. Click "Copy" to copy it to the clipboard.
ar: هذا هو مفتاح المستهلك الذي تم توليده. انقر على "نسخ" لنسخه إلى الحافظة.

en: Copy
ar: نسخ

en: Last Access:
ar: آخر وصول:

en: Enter a description for this API key.
ar: أدخل وصفًا لمفتاح واجهة برمجة التطبيقات (API) هذا.

en: Add New Key
ar: إضافة مفتاح جديد

en: Add Key
ar: إضافة مفتاح

en: You don't have any API keys. Let's add one by clicking the Add Key button below.
ar: ليس لديك أي مفاتيح لواجهة برمجة التطبيقات (API). دعنا نضيف واحدًا بالنقر على زر إضافة مفتاح أدناه.

en: Thank you for your sponsorship! Your payment has been received and your spot is confirmed. We’re excited to have you on board and we'll be in contact shortly.
ar: شكرًا لك على رعايتك! تم استلام دفعتك وتأكيد موقعك. نحن متحمسون لانضمامك إليكم وسنتواصل معك قريبًا.

en: Payment Information
ar: معلومات الدفع

en: Contact Information
ar: معلومات جهة الاتصال

en: Sponsor Information
ar: معلومات الراعي

en: By checking this box, I confirm that the information provided is accurate and that our organization agrees to participate as a sponsor under the event’s terms and conditions.
ar: بتحديد هذا المربع، أوكد أن المعلومات المقدمة دقيقة وأن منظمتنا توافق على المشاركة كراعي بموجب شروط وأحكام الحدث.

en: Email of Primary Contact
ar: البريد الإلكتروني لجهة الاتصال الرئيسية

en: Name of Primary Contact
ar: اسم جهة الاتصال الرئيسية

en: Are you the primary contact for this sponsorship?
ar: هل أنت جهة الاتصال الرئيسية لهذه الرعاية؟

en: Please upload your organization's logo for use on promotional materials.
ar: يرجى رفع شعار منظمتك لاستخدامه في المواد الترويجية.

en: Logo Upload
ar: رفع الشعار

en: Please select a sponsorship level.
ar: يرجى اختيار مستوى الرعاية.

en: Sponsorship Level
ar: مستوى الرعاية

en: Please enter your organization's website.
ar: يرجى إدخال موقع منظمتك الإلكتروني.

en: Please enter the name of your organization.
ar: يرجى إدخال اسم منظمتك.

en: Name of Sponsor
ar: اسم الراعي

en: Complete this form to become a sponsor for our upcoming event.
ar: أكمل هذا النموذج لتصبح راعيًا لحدثنا القادم.

en: Event Sponsorship Form
ar: نموذج رعاية الحدث

en: Stripe Event Sponsorship Form
ar: نموذج رعاية الحدث باستخدام Stripe

en: A comprehensive sponsorship form for events with multiple tiers and payment processing.
ar: نموذج رعاية شامل للأحداث بمستويات متعددة ومعالجة للمدفوعات.

en: Welcome aboard! You're now a member - we're thrilled to have you with us. We'll be in touch shortly with more information on getting started and making the most of your membership.
ar: مرحبًا بك! أنت الآن عضو - نحن سعداء بانضمامك إلينا. سوف نتصل بك قريبًا بمزيد من المعلومات حول البدء والاستفادة القصوى من عضويتك.

en: Gold
ar: ذهبي

en: Silver
ar: فضي

en: Bronze
ar: برونزي

en: Membership Level
ar: مستوى العضوية

en: Pay Now
ar: ادفع الآن

en: Membership Form
ar: نموذج العضوية

en: A comprehensive membership registration form with Stripe payment processing.
ar: نموذج تسجيل عضوية شامل مع معالجة الدفع باستخدام Stripe.

en: Stripe Membership Form
ar: نموذج العضوية باستخدام Stripe

en: Submission Speed (ms)
ar: سرعة الإرسال (ملي ثانية)

note: translators: %1$d: the number of submissions that met the speed check threshold. %2$d: the total number of submissions. %3$s: the threshold. %4$s: the minimum number of matches required. %5$s: all the recorded speeds.
en: %1$d of %2$d submissions met the speed check threshold (%3$d ms). Min required: %4$d. All speeds (ms): %5$s.
ar: %1$d من أصل %2$d إرسالاً استوفت عتبة فحص السرعة (%3$d ملي ثانية). الحد الأدنى المطلوب: %4$d. جميع السرعات (ملي ثانية): %5$s.

en: The gform_submission_speeds input is empty or invalid.
ar: إدخال gform_submission_speeds فارغ أو غير صالح.

en: The wrong value was submitted for the version_hash.
ar: تم إرسال قيمة خاطئة لـ version_hash.

en: The version_hash was not included in the submission.
ar: لم يتم تضمين version_hash في الإرسال.

en: The honeypot input is not empty.
ar: إدخال المصيدة (Honeypot) ليس فارغًا.

en: There was an error while processing the form.
ar: حدث خطأ أثناء معالجة النموذج.

en: There is a new version of %s available. %s.
ar: تتوفر نسخة جديدة من %s. %s.

note: translators: %s: Add-on slug.
en: The $current_version parameter is required when checking for auto-updates for %s.
ar: المعامل $current_version مطلوب عند التحقق من التحديثات التلقائية لـ %s.

en: Strict: all speeds must be above the threshold.
ar: صارم: يجب أن تكون جميع السرعات أعلى من العتبة.

en: Normal: at least one speed must be above the threshold.
ar: عادي: يجب أن تكون سرعة واحدة على الأقل أعلى من العتبة.

en: Submission speed is captured for each page of a multi-page form and for each submission attempt after a validation error. If there are multiple submission speeds for one submission, which mode should be used to evaluate the submission?
ar: يتم التقاط سرعة الإرسال لكل صفحة من النموذج متعدد الصفحات ولكل محاولة إرسال بعد خطأ في التحقق. إذا كانت هناك سرعات إرسال متعددة لإرسال واحد، ما الوضع الذي يجب استخدامه لتقييم الإرسال؟

en: Submission Speed Check: Mode
ar: فحص سرعة الإرسال: الوضع

en: Please enter a valid number greater than zero.
ar: يرجى إدخال رقم صالح أكبر من الصفر.

en: Submission Speed Check: Threshold (milliseconds)
ar: فحص سرعة الإرسال: العتبة (ملي ثانية)

en: Flags the submission as spam if the elapsed time between page load and form submission is less than the threshold.
ar: يُعلَم الإرسال كمحتوى مزعج إذا كان الوقت المنقضي بين تحميل الصفحة وإرسال النموذج أقل من العتبة.

en: Submission Speed Check
ar: فحص سرعة الإرسال

en: Honeypot
ar: المصيدة (Honeypot)

en: Spam Detection
ar: كشف المزعج

en: Next button is hidden/disabled by conditional logic.
ar: زر التالي مخفي/معطل بواسطة المنطق الشرطي.

en: Submit button is hidden/disabled by conditional logic.
ar: زر الإرسال مخفي/معطل بواسطة المنطق الشرطي.

note: translators: 1: current add-on name, 2: required add-on name, 3: minimum required version, 4: currently installed version. 5: latest version if the text latest is used, version number otherwise.
en: The Gravity Forms %1$s requires %2$s version %3$s or higher for full compatibility. You are currently using version %4$s. Please update %2$s to %5$s version.
ar: يتطلب Gravity Forms %1$s نسخة %2$s %3$s أو أعلى للتوافق الكامل. أنت تستخدم حاليًا النسخة %4$s. يرجى تحديث %2$s إلى النسخة %5$s.

note: translators: 1: current add-on name, 2: required add-on name, 3: required add-on version..
en: The Gravity Forms %1$s requires %2$s to be active. Please activate %2$s %3$s.
ar: يتطلب Gravity Forms %1$s تفعيل %2$s. يرجى تفعيل %2$s %3$s.

note: translators: 1: current add-on name, 2: required add-on name, 3: required add-on version.
en: The Gravity Forms %1$s requires %2$s to be installed. Please install %2$s %3$s.
ar: يتطلب Gravity Forms %1$s تنصيب %2$s. يرجى تنصيب %2$s %3$s.

en: Invalid request.
ar: طلب غير صالح.

en: You must be logged in to upload files to this form.
ar: يجب عليك تسجيل الدخول لرفع الملفات إلى هذا النموذج.

en: Search for custom field names
ar: البحث عن أسماء الحقول المخصصة

en: Default custom field name
ar: اسم الحقل المخصص الافتراضي

en: Select a custom field name
ar: حدد اسم الحقل المخصص

en: Search custom field names...
ar: البحث عن أسماء الحقول المخصصة...

en: Invalid form ID.
ar: معرف النموذج غير صالح.

en: Security check failed.
ar: فشل التحقق الأمني.

en: You do not have permission to perform this action.
ar: ليس لديك الصلاحية للقيام بهذا الإجراء.

en: Cancelled Subscription
ar: تم إلغاء الاشتراك

en: Active Subscription
ar: الاشتراك مفعل

en: The Rich Text Editor is not accessible for users who rely on a screen reader. Please disable the Rich Text Editor to improve the accessibility of your form.
ar: Rich Text Editor غير متاح للمستخدمين الذين يعتمدون على قارئ الشاشة. يُرجى تعطيل Rich Text Editor لتحسين إمكانية الوصول في نموذجك.

en: Access denied
ar: تمّ رفض الوصول

en: Search for users
ar: البحث عن المستخدمين

en: Select an author
ar: حدد الكاتب

en: Search users...
ar: بحث عن المستخدمين...

en: The register_routes() method must be overriden
ar: يجب تجاوز الطريقة ‎register_routes()‎.

en: Thank you so much for your testimonial! We're grateful you took the time to share your experience. Your feedback helps us improve and inspires others in our community.
ar: شكرًا جزيلاً على شهادتك! نشكرك على تخصيص وقتك لمشاركة تجربتك. ملاحظاتك تساعدنا على التحسين وتُلهم الآخرين في مجتمعنا.

en: <em>Disclaimer: This template is provided for example purposes only. It is not a legal agreement and should not be used as-is. Please replace all of the text with your own consent language tailored to your organization, legal requirements, and intended use.</em>
    
    							I understand the testimonial I provided (hereinafter called “The Testimonial”), including all text, images, and video provided, may be used in marketing and promoting the products and services of [ Company Name ].
    
    							I authorize [ Company Name ], along with its employees, contractors, and representatives, to use The Testimonial in marketing and promotional efforts, including but not limited to websites, advertisements, social media, brochures, and event materials.
    
    							I waive any right to inspect, edit, or approve materials where The Testimonial is used. I also waive any claim to copyright ownership of The Testimonial or related materials, and any claim to financial compensation or gain from its use.
    
    							[ Company Name ] may make reasonable edits to The Testimonial for clarity, length, or formatting purposes, while maintaining the original meaning. I agree that my comments may be published as written.
ar: <em>إخلاء المسؤولية: هذا القالب مُقدّم لأغراض توضيحية فقط. لا يُعد اتفاقًا قانونيًا ولا يجب استخدامه بصيغته الحالية. يُرجى استبدال جميع النصوص باللغة الخاصة بالموافقة التي تناسب منظمتك ومتطلباتها القانونية والاستخدام المقصود.</em>↵ ↵ ← ← ← ← ← ← أفهم أن الشهادة التي قدمتها (ويُشار إليها فيما بعد باسم "الشهادة") — بما في ذلك جميع النصوص والصور ومقاطع الفيديو المقدمة — قد تُستخدم في تسويق والترويج لمنتجات وخدمات [اسم الشركة].↵ ↵ ← ← ← ← ← ←
    أُخوّل [اسم الشركة]، وموظفيها، ومقاوليها، وممثليها، باستخدام الشهادة في جهودها التسويقية والترويجية، بما في ذلك على سبيل المثال لا الحصر: المواقع الإلكترونية، والإعلانات، ووسائل التواصل الاجتماعي، والكتيبات، ومواد الفعاليات. ↵ ↵ ← ← ← ← ← ← أتنازل عن أي حق في مراجعة أو تعديل أو الموافقة على المواد التي تُستخدم فيها الشهادة. كما أتنازل عن أي مطالبة بملكية حقوق الطبع والنشر للشهادة أو المواد ذات الصلة، وأي مطالبة بمقابل مالي أو مكسب مادي نتيجة استخدامها.
    ↵ ↵ ← ← ← ← ← ←> يجوز لـ [اسم الشركة] إجراء تعديلات معقولة على الشهادة لأغراض الوضوح أو الاختصار أو التنسيق، مع الحفاظ على المعنى الأصلي. أوافق على نشر تعليقي كما هو مكتوب.

en: I have read and agree with all the consent clauses above.
ar: لقد قرأتُ جميع بنود الموافقة أعلاه وأوافق عليها.

en: Please share your testimonial below...
ar: يرجى مشاركة شهادتك أدناه...

en: Testimonial
ar: شهادة

en: Job Title and/or Company Name
ar: المسمّى الوظيفي و/أو اسم الشركة

en: A simple form to collect testimonials from customers.
ar: نموذج بسيط لجمع شهادات العملاء.

en: Testimonial Form
ar: نموذج الشهادة

en: Thanks for completing this form. Your submission has been received and recorded - we'll be in touch if any further information is needed.
ar: شكرًا لك على تعبئة هذا النموذج. تم استلام وإدخال بياناتك بنجاح، وسنتواصل معك إذا كانت هناك حاجة إلى أي معلومات إضافية.

en: Signature
ar: إمضاء

en: <em>Disclaimer: This template is provided for example purposes only. It is not a legal agreement and should not be used as-is. Please replace all of the text with your own consent language, policies, or contract terms that are appropriate for your specific use case.</em>
    
    							[ Insert policy, contract, or agreement details here ]
    
    							By signing this form, I confirm that I have read and understood the terms outlined above.
    
    							I freely and voluntarily give my consent to participate in the activity, program, or service described. I understand the responsibilities, requirements, and any potential risks involved.
    
    							I accept the terms and conditions of this agreement and agree to comply with all related rules and policies. I understand that I may withdraw my consent at any time by contacting the organization, recognizing that doing so may affect my ability to continue with the related service or activity.
ar: <em>إخلاء المسؤولية: هذا القالب مُقدَّم لأغراض توضيحية فقط. لا يُعد اتفاقًا قانونيًا ولا ينبغي استخدامه بصيغته الحالية. يُرجى استبدال جميع النصوص بلغتك الخاصة للموافقة أو بسياساتك أو بشروط العقد المناسبة لحالتك الخاصة.</em> ↵ ↵ ← ← ← ← ← ← ← [ أدخِل هنا تفاصيل السياسة أو العقد أو الاتفاقية ] ↵ ↵
    ← ← ← ← ← ← ← بالتوقيع على هذا النموذج، أؤكد أنني قرأتُ وفهمتُ الشروط الموضّحة أعلاه. ↵ ↵ ← ← ← ← ← ← ← أقدّم موافقتي بحرية وطواعية على المشاركة في النشاط أو البرنامج أو الخدمة الموصوفة. أفهم المسؤوليات والمتطلبات وأي مخاطر محتملة قد تنشأ.
    ↵ ↵← ← ← ← ← ← ← أقبل الشروط والأحكام الواردة في هذه الاتفاقية وأوافق على الالتزام بجميع القواعد والسياسات ذات الصلة. وأدرك أنه يمكنني سحب موافقتي في أي وقت من خلال التواصل مع الجهة المعنية، مع العلم أن ذلك قد يؤثر على قدرتي على الاستمرار في الخدمة أو النشاط المرتبط.

en: I confirm that I have read and understood the terms outlined above.
ar: أُؤكد أنني قرأتُ وفهمتُ الشروط الموضَّحة أعلاه.

en: Mx.
ar: السيد(ة)

en: Signature Consent Form
ar: نموذج موافقة التوقيع

en: A consent form with signature, name, phone, email, and address fields.
ar: نموذج موافقة يحتوي على حقول التوقيع والاسم والهاتف والبريد الإلكتروني والعنوان.

note: translators: %d: the number of invalid files.
en: %d file is invalid. | %d files are invalid.
ar[0]: %d من الملفات غير صالحة.
ar[1]: %d من الملفات غير صالحة.
ar[2]: %d من الملفات غير صالحة.
ar[3]: %d من الملفات غير صالحة.
ar[4]: %d من الملفات غير صالحة.
ar[5]: %d من الملفات غير صالحة.

note: translators: %1$d: the number of submitted files. %2$d: the allowed limit.
en: Number of files (%1$d) exceeds limit (%2$d).
ar: عدد الملفات (%1$d) يتجاوز الحد الأقصى (%2$d).

note: translators: %s: comma-separated list of allowed file extensions.
en: The uploaded file type is not allowed. Must be one of the following: %s.
ar: نوع الملف المرفوع غير مسموح به. يجب أن يكون واحدًا مما يلي: %s.

en: The file URL is not valid.
ar: رابط الملف غير صالح.

en: The file is not valid.
ar: الملف غير صالح.

note: translators: %d: maximum file size in MB.
en: File exceeds size limit. Maximum file size: %dMB.
ar: يتجاوز حجم الملف الحد الأقصى. الحد الأقصى لحجم الملف: %dMB.

note: translators: 1: number of forms; 2: error details (may contain HTML)
en: Notice: %1$s form failed the import process. %2$s | Notice: %1$s forms failed the import process. %2$s
ar[0]: ملاحظة: فشل نموذج %1$s في عملية الاستيراد. %2$s
ar[1]: ملاحظة: فشل نموذج %1$s في عملية الاستيراد. %2$s
ar[2]: ملاحظة: فشل نموذجين %1$s في عملية الاستيراد. %2$s
ar[3]: ملاحظة: فشل نماذج %1$s في عملية الاستيراد. %2$s
ar[4]: ملاحظة: فشل نموذج %1$s في عملية الاستيراد. %2$s
ar[5]: ملاحظة: فشل نموذج %1$s في عملية الاستيراد. %2$s

en: Select entry
ar: حدد الإدخال

en: Oops! We couldn't find your form. Please try again.
ar: عفواً! لم نتمكن من العثور على نموذجك. يُرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Column Sort Direction determines how choices are ordered when displayed in multiple columns: Across fills left to right, then moves to the next row; Down fills top to bottom, then moves to the next column.
ar: اتجاه ترتيب العمود يحدد كيفية ترتيب الخيارات عند العرض في أعمدة متعددة:
    عرضياً يملأ من اليسار إلى اليمين، ثم ينتقل إلى الصف التالي؛ عمودياً يملأ من الأعلى إلى الأسفل، ثم ينتقل إلى العمود التالي.

en: Check this option to display the choices in columns instead of a single column.
ar: قم بتحديد هذا الخيار لعرض الاختيارات في أعمدة بدلاً من عمود واحد.

en: Display Choices in Columns
ar: خيارات العرض في الأعمدة

en: About the Multiple Choice field
ar: حول حقل الاختيار المتعدد

en: About the Image Choice field
ar: حول حقل اختيار الصورة

note: Translators: 1. Opening link tag, 2. Closing link tag.
en: There was an error while saving your form. Please %1$scontact our support team%2$s.
ar: حدث خطأ أثناء حفظ النموذج. يرجى %1$sالاتصال بفريق الدعم الخاص بنا%2$s.

note: translators: %1s and %2s are link tag markup
en: Your IP address has been temporarily blocked for exceeding our API rate limits. Please try again in a few minutes. If the issue persists, %1$scontact support%2$s.
ar: تم حظر عنوان IP الخاص بك مؤقتًا لتجاوز حدود معدل استخدام واجهة البرمجة (API). يُرجى المحاولة مرة أخرى بعد بضع دقائق. إذا استمرت المشكلة، %1$sتواصل مع الدعم%2$s.

en: Field value cannot be displayed. If you are the developer of the `%s` field type, please implement `%s::get_value_entry_detail()` to define how the value is displayed.
ar: قيمة الحقل لا يمكن عرضها. إذا كنت مطوّر نوع الحقل `%s`، فيُرجى تنفيذ `%s::get_value_entry_detail()` لتحديد كيفية عرض القيمة.

en: Field value cannot be displayed. Please activate the add-on that includes the `%s` field type.
ar: لا يمكن عرض قيمة الحقل. يُرجى تفعيل الملحق التي تتضمّن نوع الحقل `%s`.

en: View the image (opens in a new tab)
ar: عرض الصورة (تفتح في علامة تبويب جديدة)

en: The email address entered is invalid.
ar: عنوان البريد الإلكتروني المدخل غير صالح.

en: Opens in a new tab
ar: يفتح في علامة تبويب جديدة

en: Payment %s
ar: الدفع %s

en: Payment Failed
ar: فشل الدفع

en: Payment Completed
ar: اكتمل الدفع

en: Payment Authorized
ar: الدفع المصرح به

en: Payment Processing
ar: معالجة الدفع

en: about deprecated ready classes
ar: حول Ready Classes المهجورة

en: This form uses a deprecated CSS Ready Class, which will be removed in Gravity Forms 4.0.
ar: يستخدم هذا النموذج CSS Ready Class مهجور، والذي سيتم إزالته في Gravity Forms 4.0.

en: This form uses the "
ar: يستخدم هذا النموذج "

en: Deprecation of Ready Classes in Gravity Forms 4.0
ar: هجر Ready Classes في Gravity Forms 4.0

en: This form uses Ready Classes, which will be removed in Gravity Forms 4.0. You can now use settings or code snippets to achieve the same results.
ar: يستخدم هذا النموذج Ready Classes، والتي سيتم إزالتها في Gravity Forms 4.0. يمكنك الآن استخدام الإعدادات أو القصاصات الكود لتحقيق نفس النتائج.

en: about form legacy markup
ar: حول ترميز النموذج السابق

en: Down
ar: عموديًا

en: Across
ar: أفقيًا

en: Column Sort Direction
ar: اتجاه فرز العمود

en: 5 Columns
ar: 5 أعمدة

en: 4 Columns
ar: 4 أعمدة

en: 3 Columns
ar: 3 أعمدة

en: 2 Columns
ar: 2 أعمدة

en: 1 Column
ar: عمود 1

en: Number of Columns
ar: عدد الأعمدة

en: Display in columns
ar: العرض في الأعمدة

en: This form does not have any entries matching the selected filter.
ar: لا يحتوي هذا النموذج على أي إدخالات تطابق التصفية المحدد.

note: Translators: %s: Link to article about query strings. Translators: %s: Link to Chosen jQuery framework.
en: (opens in a new tab)
ar: (يفتح في علامة تبويب جديدة)

en: Select this setting to let browsers help a user fill in a field with autocomplete.  You can enter a single autocomplete attribute or multiple attributes separated with a space.  Only use valid attributes: invalid attributes will not be saved.  Learn more about autocomplete in the %s accessibility documentation %s.
ar: حدد هذا الإعداد للسماح للمتصفحات بمساعدة المستخدم في ملء الحقل باستخدام الإكمال التلقائي.  يمكنك إدخال سمة إكمال تلقائي واحدة أو سمات متعددة مفصولة بمسافة.  استخدم السمات الصالحة فقط: لن يتم حفظ السمات غير الصالحة . تعرف على المزيد حول الإكمال التلقائي في %s وثائق إمكانية الوصول %s.

en: Enable Dashboard Widget
ar: تمكين ودجت لوحة التحكم

en: Turn on to enable the Gravity Forms dashboard widget. The dashboard widget displays a list of forms and the number of entries each form has.
ar: قم بتفعيل هذا الخيار لتمكين ودجت Gravity Forms في لوحة التحكم. يعرض ودجت لوحة التحكم قائمة بالنماذج وعدد الإدخالات لكل نموذج.

en: Dashboard Widget
ar: ودجت لوحة التحكم

en: List of valid attributes
ar: قائمة السمات الصالحة

en: Fails
ar: فشل

en: Passes
ar: ينجح

en: Setting
ar: إعداد

en: Select a user
ar: حدد مستخدم

en: Search users
ar: البحث عن المستخدمين

en: Select a Value
ar: تحديد قيمة

en: Logged In User
ar: مستخدم المستخدمين المسجلين

en: Every Minute
ar: كل دقيقة

en: Required WordPress plugin "%1$s" is installed but does not meet minimum version requirement: %2$s.
ar: تم تنصيب إضافة ووردبريس المطلوبة "%1$s" لكنها لا تفي بمتطلبات الحد الأدنى للنسخة: %2$s.

en: Required WordPress plugin is missing: %1$s %2$s or newer.
ar: إضافة ووردبريس المطلوبة مفقودة:%1$s %2$s أو أحدث.

note: Translators: Imported forms page title. 1: Admin title.
en: Imported Forms &lsaquo; %1$s
ar: النماذج المستوردة &rsaquo; %1$s

en: No form found.
ar: لم يتم العثور على النموذج.

en: Gravity Forms imported %d form successfully
ar: تم استيراد %d نموذج من Gravity Forms بنجاح.

en: Edit form.
ar: تحرير النموذج.

en: View imported forms.
ar: عرض النماذج المستوردة.

en: field
ar: حقل

en: notification routing
ar: توجيه الإشعارات

en: notification
ar: إشعار

en: confirmation
ar: تأكيد

en: button
ar: زر

en: This form contains conditional logic dependent upon this field. This will no longer work if the Rich Text Editor is enabled.  Are you sure you want to enable the Rich Text Editor?  'Cancel' to abort. 'OK' to continue.
ar: يحتوي هذا النموذج على الشرط المنطقي يعتمد على هذا الحقل. لن يعمل هذا بعد الآن عند تفعيل Rich Text Editor.  هل أنت متأكد من رغبتك في تفعيل Rich Text Editor؟  انقر "إلغاء" لإلغاء العملية. انقر "موافق" للمتابعة.

en: License details are not available at this time.
ar: تفاصيل الترخيص غير متوفرة في هذا الوقت.

note: translators: %1s and %2s are link tag markup
en: There was an error while validating your license key; please try again later. If the problem persists, please %1$scontact support%2$s.
ar: حدث خطأ أثناء التحقق من مفتاح الترخيص؛ يُرجى المحاولة لاحقًا. إذا استمرت المشكلة، الرجاء %1$s الاتصال بدعم %2$s.

en: , Row {0}
ar: ، الصف {0}

en: Theme Colors
ar: ألوان القالب

en: Default Colors
ar: الألوان الافتراضية

en: Custom Colors
ar: الألوان المخصصة

en: Descending
ar: تنازلي

en: Ascending
ar: تصاعدي

en: Default Sort Order
ar: ترتيب الفرز الافتراضي

en: Default Sort Column
ar: عمود الفرز الافتراضي

en: Sorting Options
ar: خيارات الفرز

en: field added to form
ar: تمت إضافة الحقل إلى النموذج

en: Square
ar: مربع

en: Circle
ar: دائرة

en: Style
ar: الأسلوب

en: No Card
ar: لا بطاقة

en: Card
ar: بطاقة

en: Image Choice Styles
ar: أساليب اختيار الصورة

en: Show Form Description
ar: إظهار وصف النموذج

en: Show Form Title
ar: إظهار عنوان النموذج

en: If a form uses the Image Choice field, or has Conversational Mode enabled, the importer will import the images and save them in your media library.
ar: إذا كان النموذج يستخدم حقل اختيار الصورة، أو تم تفعيل الوضع المحادثة فيه، فسوف يقوم المستورد باستيراد الصور وحفظها في مكتبة الوسائط الخاصة بك.

en: Enable this option to allow the user to select multiple choices. Disabling this option after entries with multiple choices have been submitted will hide the values for those entries.
ar: قم بتفعيل هذا الخيار للسماح للمستخدم باختيار خيارات متعددة. سيؤدي تعطيل هذا الخيار بعد إرسال إدخالات تحتوي على خيارات متعددة إلى إخفاء قيم تلك الإدخالات.

en: Multiple Selection
ar: اختيار متعدد

en: Hiding the choice labels can make it difficult for users to fill out your form. Please keep the choice labels visible to improve the accessibility of your form.
ar: قد يؤدي إخفاء تسميات الاختيار إلى صعوبة قيام المستخدمين بملء النموذج الخاص بك. يرجى إبقاء تسميات الاختيار مرئية لتحسين إمكانية الوصول إلى نموذجك.

en: recommended size:
ar: الحجم الموصى به:

en: Attribute
ar: السمة

en: Autocomplete Attributes
ar: سمات الإكمال التلقائي

en: Dynamic Population Parameter Names
ar: أسماء مُعامِل السكان الديناميكية

en: Read more about the Gravity Forms 2.9 editor accessibility improvements
ar: اقرأ المزيد حول تحسينات إمكانية الوصول إلى محرر Gravity Forms 2.9

en: As part of our continuing commitment to make form building available to everyone, we have improved the accessibility of the form editor. If you rely on keyboard navigation or screen readers, you’ll now have an easier time navigating the field settings.
ar: كجزء من التزامنا المستمر بجعل إنشاء النماذج متاحًا للجميع، قمنا بتحسين إمكانية الوصول إلى محرر النماذج. إذا كنت تعتمد على التنقل عبر لوحة المفاتيح أو برامج قراءة الشاشة، فسيكون لديك الآن وقت أسهل في التنقل عبر إعدادات الحقل.

en: Editor Accessibility Improvements
ar: تحسينات إمكانية الوصول للمحرر

en: Icon of accessibility symbol
ar: أيقونة رمز إمكانية الوصول

en: Read more about the Gravity Forms 2.9 editor design improvements
ar: اقرأ المزيد حول تحسينات تصميم محرر Gravity Forms 2.9

en: We’ve brought our beautiful Orbital form theme into the form editor! With 2.9 you’ll find a more consistent and visually-pleasing form editing experience, closely mirroring how your form will look on the front end.
ar: لقد أضفنا قالب النماذج الجميلة "Orbital" إلى محرر النماذج! مع الإصدار 2.9، ستجد تجربة تحرير نموذج أكثر اتساقًا وجمالًا من الناحية البصرية، بحيث تعكس بشكل أقرب كيف سيبدو النموذج في الواجهة الأمامية.

en: Editor Design Improvements
ar: تحسينات تصميم المحرر

en: Screenshot of the Multiple Choice field in Gravity Forms 2.9
ar: لقطة شاشة لحقل الاختيار المتعدد في Gravity Forms 2.9

en: Read more about the Multiple Choice field
ar: اقرأ المزيد عن حقل الاختيار المتعدد

en: The Multiple Choice field is a new, flexible way to let users choose one or many options. Gather the information you need, while ensuring a high-end experience for those submitting the form.
ar: حقل الاختيارات المتعددة هو طريقة جديدة ومرنة للسماح للمستخدمين باختيار خيار واحد أو أكثر. اجمع المعلومات التي تحتاجها، مع ضمان تجربة عالية الجودة لأولئك الذين يرسلون النموذج.

en: Multiple Choice Field
ar: حقل الاختيارات المتعددة

en: Screenshot of the Image Choice field in Gravity Forms 2.9
ar: لقطة شاشة لحقل اختيار الصورة في Gravity Forms 2.9

en: Read more about the Image Choice field
ar: اقرأ المزيد عن حقل اختيار الصورة

en: A picture is worth a thousand words! The new Image Choice field lets you add stylish images straight from the media library to your choices. Easily create beautiful forms with eye-catching images that speak to your users.
ar: الصورة تساوي ألف كلمة! يتيح لك حقل اختيار الصورة الجديد إضافة صور أنيقة مباشرة من مكتبة الوسائط إلى اختياراتك. يمكنك بسهولة إنشاء نماذج جميلة بصور جذابة تجذب انتباه المستخدمين.

en: Image Choice Field
ar: حقل اختيار الصورة

en: 4.4 Stars
ar: 4.4 نجوم

en: Trustpilot rating
ar: تقييم Trustpilot

en: Trustpilot logo
ar: شعار Trustpilot

en: Read reviews of Gravity Forms on Trustpilot
ar: اقرأ تقييمات Gravity Forms على Trustpilot

en: The new Image Choice and Multiple Choice fields give you more flexibility and control when creating forms.
ar: تتيح لك حقول اختيار الصورة والاختيار المتعدد الجديدة مزيدًا من المرونة والتحكم عند إنشاء النماذج.

en: New Fields Added in Gravity Forms 2.9!
ar: تمت إضافة حقول جديدة في Gravity Forms 2.9!

en: does not have an image
ar: ليس لديه صورة

en: Choice number
ar: رقم الاختيار

en: Image for choice number
ar: صورة لرقم الاختيار

en: This field is hidden when viewing the form
ar: هذا الحقل مخفي عند عرض النموذج

en: This field has an issue
ar: هذا الحقل به مشكلة

en: Allow users to choose from a list of options.
ar: السماح للمستخدمين بالاختيار من قائمة الخيارات.

en: Multiple Choice
ar: اختيار متعدد

en: Allow users to choose from a list of images.
ar: السماح للمستخدمين بالاختيار من قائمة الصور.

en: Image Choice
ar: اختيار الصورة

en: Select between %s and %s choices.
ar: اختر بين الخيارات %s و %s.

en: Select at least %s choice. | Select at least %s choices.
ar[0]: حدد %s خيارًا على الأقل.
ar[1]: حدد %s خيارًا على الأقل.

en: Select up to %s choice. | Select up to %s choices.
ar[0]: حدد ما يصل إلى %s خيار.
ar[1]: حدد ما يصل إلى %s خيار.

en: Select exactly %s choice. | Select exactly %s choices.
ar[0]: يجب تحديد بالضبط %s خيار.
ar[1]: يجب تحديد بالضبط %s خيار.

en: reCAPTCHA settings
ar: اعدادات reCAPTCHA

en: To use the reCAPTCHA field, please configure your
ar: لاستخدام حقل reCAPTCHA، يرجى تكوين

en: This field requires additional configuration
ar: يتطلب هذا الحقل تكوينًا إضافيًا

note: Translators: 1. Opening <a> tag with link to the Forms > Settings > reCAPTCHA page. 2. closing <a> tag.
en: To use the reCAPTCHA field, please configure your %1$sreCAPTCHA settings.%2$s
ar: لاستخدام حقل reCAPTCHA، يرجى تكوين إعدادات %1$sreCAPTCHA%2$s الخاصة بك.

en: Configuration Required
ar: التكوين المطلوب

en: This field is not supported in Conversational Forms
ar: هذا الحقل غير مدعوم في نماذج المحادثة

en: Config validation failed. Hash does not match
ar: فشل التحقق من صحة التكوين. التجزئة غير متطابقة

en: Invalid config.
ar: تكوين غير صالح.

en: Unable to find config: %s
ar: غير قادر على العثور على التكوين: %s

en: Unable to verify nonce. Please refresh the page and try again.
ar: تعذر التحقق من nonce (الرقم الخاص). يرجى تحديث الصفحة والمحاولة مرة أخرى.

en: There was an unknown error processing your request. Please try again.
ar: حدث خطأ غير معروف أثناء معالجة طلبك. يرجى المحاولة مرة أخرى.

note: Translators: This is used to announce the current step of a multipage form, 1. first step number, 2. total steps number, example: Step 1 of 5
en: Step %1$s of %2$s, %3$s
ar: الخطوة %1$s من %2$s، %3$s

en: Your session has expired. Please refresh the page and try again.
ar: لقد انتهت جلستك. يرجى تحديث الصفحة والمحاولة مرة أخرى.

en: Legacy markup will be removed in Gravity Forms 4.0, and then all forms will use modern markup.  We recommend using modern markup on all forms.
ar: سيتم إزالة الترميز القديم في Gravity Forms 4.0، وبعد ذلك ستستخدم جميع النماذج الترميز الحديث. نوصي باستخدام الترميز الحديث في جميع النماذج.

en: Legacy markup will be removed from Gravity Forms in version 4.0, and then all forms will use modern markup.  We recommend updating this form's settings to use modern markup.
ar: سيتم إزالة الترميز القديم من Gravity Forms في النسخة 4.0، وبعد ذلك ستستخدم جميع النماذج الترميز الحديث. نوصي بتحديث إعدادات هذا النموذج لاستخدام الترميز الحديث.

en: Choice Label Visibility
ar: ظهور تسمية الاختيار

en: Horizontal
ar: أفقي

en: Vertical
ar: عمودي

en: Choice Alignment
ar: محاذاة الاختيار

en: Mask Type
ar: إخفاء النوع

en: "Select All" text
ar: نص "تحديد الكل"

en: Enable Select All
ar: تفعيل تحديد الكل

en: Maximum
ar: الحد الأقصى

en: Minimum
ar: الحد الأدنى

en: Select Exact Number
ar: حدد العدد بالضبط

en: Select Multiple
ar: حدد متعدد

en: Select One
ar: اختر واحدًا

en: Selections
ar: الاختيارات

en: Clear Default Choices
ar: مسح الخيارات الافتراضية

en: Date Picker Icon
ar: أيقونة اختيار التاريخ

en: Form Options and Settings
ar: خيارات وإعدادات النموذج

en: The Form
ar: النموذج

en: Import images used in this form into your media library.
ar: استيراد الصور المستخدمة في هذا النموذج إلى مكتبة الوسائط الخاصة بك.

en: Import Images
ar: استيراد الصور

en: Delete this custom choice list? 'Cancel' to abort. 'OK' to delete.
ar: هل تريد حذف قائمة الاختيار المخصصة هذه؟ انقر فوق "إلغاء" لايقاف. انقر فوق "موافق" للحذف.

en: You are about to move this form to the trash. 'Cancel' to abort. 'OK' to delete.
ar: أنت على وشك نقل هذا النموذج إلى سلة المهملات. انقر فوق "إلغاء" لايقاف. انقر فوق "موافق" لحذفها.

en: Confirm
ar: تأكيد

en: This form has a Product field with a blank label. Please enter a label for every Product field.
ar: يحتوي هذا النموذج على حقل منتج مع تسمية فارغة. الرجاء إدخال تسمية لكل حقل منتج.

en: Missing Product Label
ar: تسمية المنتج مفقودة

en: Empty Page
ar: صفحة فارغة

en: Missing Form Title
ar: عنوان النموذج مفقود

en: Duplicate Title
ar: عنوان مكرر

en: Duplicate Name
ar: اسم مكرر

en: Please give this custom choice a name.
ar: يرجى إعطاء هذا الاختيار المخصص اسمًا.

en: Missing Name
ar: الاسم مفقود

en: Ajax error while changing input type. Please refresh the page and try again.
ar: حدث خطأ في Ajax أثناء تغيير نوع الإدخال. يُرجى تحديث الصفحة والمحاولة مرة أخرى.

en: Ajax error while adding field. Please refresh the page and try again.
ar: حدث خطأ أثناء إضافة الحقل باستخدام Ajax. يُرجى تحديث الصفحة والمحاولة مرة أخرى.

en: You cannot add an Image Choice field to a form that uses legacy markup. Please edit the form settings and turn off Legacy Markup.
ar: لا يمكنك إضافة حقل اختيار الصورة إلى نموذج يستخدم ترميزًا قديمًا. يرجى تعديل إعدادات النموذج وإيقاف تشغيل الترميز القديم.

en: You cannot add a Multiple Choice field to a form that uses legacy markup. Please edit the form settings and turn off Legacy Markup.
ar: لا يمكنك إضافة حقل اختيار متعدد إلى نموذج يستخدم ترميزًا قديمًا. يرجى تعديل إعدادات النموذج وإيقاف تشغيل الترميز القديم.

en: Unsupported Markup
ar: ترميز غير مدعوم

en: Missing Product field
ar: حقل المنتج مفقود

en: A form can only contain one Credit Card field.
ar: لا يمكن أن يحتوي النموذج إلا على حقل بطاقة ائتمان واحد.

en: A form can only contain one Post Excerpt field.
ar: لا يمكن أن يحتوي النموذج إلا على حقل مقتطف مقالة واحد.

en: A form can only contain one Post Title field.
ar: لا يمكن أن يحتوي النموذج إلا على حقل عنوان مقالة واحد.

en: A form can only contain one Post Body field.
ar: لا يمكن أن يحتوي النموذج إلا على حقل نص جسم واحد.

en: A form can only contain one Shipping field.
ar: لا يمكن أن يحتوي النموذج إلا على حقل شحن واحد.

en: A form can only contain one CAPTCHA field.
ar: لا يمكن أن يحتوي النموذج إلا على حقل CAPTCHA واحد.

en: Field Limit
ar: حد الحقل

en: Conditional Logic Warning
ar: تحذير المنطق الشرطي

en: This form contains {type} conditional logic dependent upon this field. Are you sure you want to mark this field as Administrative? 'Cancel' to abort. 'OK' to continue.
ar: يحتوي هذا النموذج على الشرط المنطقي {type} يعتمد على هذا الحقل. هل أنت متأكد من أنك تريد وضع علامة على هذا الحقل باعتباره إداريًا؟ انقر فوق "إلغاء" لايقاف. انقر فوق "موافق" للمتابعة.

note: translators: Print preview page title. 1: entry title, 2: form title, 3: site title.
en: %1$s &lsaquo; %2$s &lsaquo; Print Preview - Gravity Forms &lsaquo; %3$s &#8212; WordPress
ar: %1$s &lsaquo; %2$s &lsaquo; معاينة الطباعة - Gravity Forms &lsaquo; %3$s &8212; ووردبريس

note: translators: Form preview page title. 1: form title, 2: site title.
en: %1$s &lsaquo; Form Preview - Gravity Forms &lsaquo; %2$s &#8212; WordPress
ar: %1$s &lsaquo; معاينة النموذج - Gravity Forms &lsaquo; %2$s &8212; ووردبريس

note: translators: About page title. 1: Version number.
en: About %1$s &lsaquo; System Status &lsaquo; Gravity Forms &#8212; WordPress
ar: حول %1$s &lsaquo;حالة النظام&lsaquo; Gravity Forms &8212; ووردبريس

note: translators: %s: Confirmation name translators: %s: Notification name
en: %s (Edit)
ar: %s (تحرير)

[ctx: Abbreviated month name]
en: May
ar: مايو

note: translators: %1$s Plugin name %2$s and %3$s are link tag markup
en: The %1$s is not available with the configured license; please visit the %2$sGravity Forms website%3$s to verify your license.
ar: لا يتوفر %1$s مع الترخيص الذي تم تكوينه؛ يرجى زيارة موقع Gravity Forms %2$s الإلكتروني %3$s للتحقق من ترخيصك.

note: Translators: Updates page title. 1: Admin title.
en: Updates &lsaquo; %1$s
ar: التحديثات &lsaquo; %1$s

note: Translators: Export Entry page title. 1: Admin title.
en: Export Entries &lsaquo; %1$s
ar: تصدير الإدخالات &lsaquo; %1$s

note: Translators: Import form page title. 1: Admin title.
en: Import Forms &lsaquo; %1$s
ar: استيراد النماذج &lsaquo; %1$s

note: Translators: Export Form page title. 1: Admin title.
en: Export Forms &lsaquo; %1$s
ar: تصدير النماذج &lsaquo; %1$s

en: New Notification
ar: إشعار جديد

note: translators: Entry not found page title. 1: form title, 2: admin title.
en: Entry not found &lsaquo; %1$s &lsaquo; %2$s
ar: لم يتم العثور على الإدخال &lsaquo; %1$s &lsaquo; %2$s

note: translators: Single entry page title. 1: entry ID, 2: form title, 3: admin title.
en: Entry # %1$d &lsaquo; %2$s &lsaquo; %3$s
ar: الإدخال # %1$d &lsaquo; %2$s &lsaquo; %3$s

note: translators: Search entries page title. 1. Search value, 2. Form title.
en: Search Entries: %1$s &#8212; %2$s
ar: إدخالات البحث: %1$s &#8212; %2$s

note: translators: Trash entry list page title. 1. form title
en: Trash &#8212; %1$s
ar: سلة المهملات &#8212; %1$s

note: translators: Active entry list page title. 1. form title
en: Spam &#8212; %1$s
ar: المزعج &#8212; %1$s

note: translators: Unread entry list page title. 1. form title
en: Unread &#8212; %1$s
ar: غير مقروء &#8212; %1$s

note: translators: Starred entry list page title. 1. form title
en: Starred &#8212; %1$s
ar: تم تمييزه بنجمة &#8212; %1$s

en: New Confirmation
ar: تأكيد جديد

note: translators: Search entries page title. 1. Search value
en: Search Forms: %1$s
ar: نماذج البحث: %1$s

en: Form Not Found
ar: لم يتم العثور على النموذج

[ctx: Full month name]
en: May
ar: مايو

en: View entry number %s
ar: عرض رقم الإدخال %s

en: The reCAPTCHA v2 field is not supported in Conversational Forms and will be removed, but will continue to work as expected in other contexts.
ar: لا يتم دعم حقل reCAPTCHA v2 في النماذج المحادثة (Conversational Forms) وسيتم إزالته، ولكنه سيستمر في العمل كما هو متوقع في سياقات أخرى.

en: Select the default validation message placement.  Validation messages can be placed above the field inputs or below the field inputs.
ar: اختر وضع عرض رسائل التحقق الافتراضي. يمكن وضع رسائل التحقق فوق حقول الإدخال أو أسفلها.

en: A new form
ar: نموذج جديد

en: Validation Message Placement
ar: موضع عرض رسائل التحقق

en: Enable this option to output the default form CSS. Disable it if you plan to create your own CSS in a child theme. Note: after Gravity Forms 2.8, this setting will no longer appear on the settings page. If you previously had it enabled, you will need to use the %sgform_disable_css%s filter to disable it.
ar: قم بتمكين هذا الخيار لإخراج النموذج الافتراضي CSS. قم بتعطيله إذا كنت تخطط لإنشاء CSS الخاص بك في القالب الفرعي. ملاحظة: بعد Gravity Forms 2.8، لن يظهر هذا الإعداد في صفحة الإعدادات. إذا قمت بتمكينه من قبل، فسوف تحتاج إلى استخدام عامل التصفية %sgform_disable_css%s لتعطيله.

en: Default Theme
ar: القالب الافتراضي

en: Icon of color swatches
ar: أيقونة عينة الألوان

en: ID: %s
ar: مُعرّف: %s

en: Submitted value (%s) does not match expected value (%s).
ar: القيمة المرسلة (%s) لا تطابق القيمة المتوقعة (%s).

en: Page Break
ar: فاصل الصفحة

en: Open editor preferences
ar: افتح تفضيلات المحرر

en: Dropdown menu button
ar: زر قائمة القائمة المنسدلة

en: Show the ID of each field in Compact View.
ar: أظهر معرف كل حقل في العرض الموجز.

en: Show Field IDs
ar: أضهر معرّفات الحقل

en: Simplify the preview of form fields for a more streamlined editing experience.
ar: قم بتبسيط معاينة حقول النموذج للحصول على تجربة تحرير أكثر بساطة.

en: Compact View
ar: العرض الموجز

en: Change options related to the form editor.
ar: غير الخيارات المتعلقة بمحرر النماذج.

en: Close button
ar: أغلق الزر

en: Editor Preferences
ar: تفضيلات المحرر

en: End Paging
ar: أنهى ترقيم الصفحات

en: Start Paging
ar: إبدأ ترقيم الصفحات

en: You're about to delete this field. 'Cancel' to stop. 'OK' to delete
ar: أنت على وشك حذف هذا الحقل. انقر فوق "إلغاء" للتوقف. انقر فوق "موافق" للحذف

en: Orbital Theme
ar: القالب Orbital

en: Inherit from default (%s)
ar: توريث من الإفتراضي (%s)

en: Learn more about form theme and style settings.
ar: تعرف على المزيد حول قالب النموذج والإعدادات الأساليب.

en: This theme will be used by default everywhere forms are embedded on your site
ar: سيتم استخدام هذا القالب افتراضيًا في كل مكان يتم فيه تضمين النماذج على موقعك

en: Orbital Theme (Recommended)
ar: قالب Orbital (موصى به)

en: Gravity Forms 2.5 Theme
ar: نماذج Gravity Forms 2.5

en: Default Form Theme
ar: قالب النموذج الإفتراضي

en: Orbital Style Filter
ar: عامل تصفية الأسلوب Orbital

en: Legacy markup is incompatible with many new features, including the Orbital Theme.
ar: العلامات القديمة غير متوافقة مع العديد من الميزات الجديدة، بما في ذلك القالب Orbital.

en: The text entered contains invalid characters.
ar: يحتوي النص الذي تم إدخاله على أحرف غير صالحة.

en: The background color is used for various form elements, such as buttons and progress bars.
ar: يتم استخدام لون الخلفية لعناصر النموذج المختلفة مثل الأزرار وأشرطة التقدم.

en: The accent color is used for aspects such as checkmarks and dropdown choices.
ar: يتم استخدام لون التمييز لجوانب مثل علامات الاختيار واختيارات القائمة المنسدلة.

en: Learn more about configuring your form to use Orbital.
ar: تعرف على المزيد حول تكوين النموذج الخاص بك لاستخدام Orbital.

en: Accent
ar: تمييز

note: translators: 1: Add-on title
en: Some features of the %1$s Add-on are not available on this version of Gravity Forms. Please update to the latest version for full compatibility.
ar: بعض ميزات الإضافة %1$s غير متوفرة في نسخة Gravity Forms. يرجى التحديث إلى النسخة الأحدث للتوافق الكامل.

en: Some features of the add-on are not available on the current version of Gravity Forms. Please update to the latest Gravity Forms version for full compatibility.
ar: بعض الميزات الإضافية غير متوفرة في نسخة النماذج الجاذبية هذه. يرجى التحديث إلى النسخة الأحدث للتوافق الكامل.

en: Get your reCAPTCHA Keys.
ar: احصل على مفاتيح reCAPTCHA الخاصة بك.

en: License key is managed by the administrator of this network
ar: تتم إدارة مفتاح الترخيص من قبل مدير هذه الشبكة

en: Scheduled (Cron) Events Log
ar: سجل الأحداث المجدولة (Cron).

en: Select a Website Type
ar: حدد نوع الموقع اللإلكتروني

en: Error while saving total field values: %s
ar: حدث خطأ أثناء حفظ جميع قيم الحقول: %s

en: Error while saving calculation field values: %s
ar: حدث خطأ أثناء حفظ احتساب قيم الحقول: %s

en: Error while saving field values: %s
ar: حدث خطأ أثناء حفظ قيم الحقول: %s

en: Date Updated
ar: تاريخ التحديث

en: Your browser does not have permission to paste from the clipboard. <p>Please navigate to <strong>about:config</strong> and change the preference <strong>dom.events.asyncClipboard.readText</strong> to <strong>true</strong>.
ar: متصفحك ليس لديه صلاحية الصق من الحافظة. <p>يُرجى التصفح إلى <strong>about:config</strong> وتغيير التفضيل <strong>dom.events.asyncClipboard.readText</strong> إلى <strong>true</strong>.

en: Paste Not Available
ar: لصق غير متوفر

en: Copy and paste functionality requires a secure connection. Reload this page using an HTTPS URL and try again.
ar: تتطلب وظيفة النسخ واللصق اتصالاً آمنًا. أعد تحميل هذه الصفحة باستخدام عنوان URL HTTPS وحاول مرة أخرى.

en: Copy / Paste Not Available
ar: نسخ / لصق غير متوفر

en: OK
ar: موافق

en: Please ensure the form styles you are trying to paste are in the correct format.
ar: الرجاء التأكد من أن تنسيقات النماذج التي تحاول لصقها هم في الصيغة الصحيحة.

en: Invalid Form Styles
ar: نموذج التنسيقات غير صالحة

en: Paste Form Styles
ar: لصق نموذج التنسيقات

en: Copy Form Styles
ar: نسخ نموذج التنسيقات

en: Colors
ar: الألوان

en: Button Styles
ar: زر التنسيقات

en: Description Styles
ar: وصف التنسيقات

en: Font Size
ar: حجم الخط

en: Label Styles
ar: تنسيقات التسمية

en: Border
ar: الاطار

en: Background
ar: الخلفية

en: In pixels.
ar: بالبكسل.

en: Border Radius
ar: زوايا الحدود

en: Input Styles
ar: ادخال التنسيقات

en: Form style options are not available for forms that use %1$slegacy mode%2$s.
ar: خيارات تنسيق النموذج غير متاحة للنماذج التي تستخدم %1$sالوضع القديم%2$s.

en: Reset Defaults
ar: إعادة الإفتراضيات

en: Form Theme
ar: قالب النموذج

en: Form Styles
ar: تنسيقات النموذج

en: Restore Default Styles
ar: استعادة التنسيقات الافتراضية

en: This will restore your form styles back to their default values and cannot be undone. Are you sure you want to continue?
ar: سيؤدي هذا إلى استعادة تنسيقات النماذج الخاصة بك إلى قيمها الافتراضية ولا يمكن التراجع عنها. هل أنت متأكد أنك تريد الاستمرار؟

en: Restore Defaults
ar: استعادة الافتراضية

en: Enable Data Collection
ar: تمكين جمع البيانات

en: Data Collection
ar: جمع البيانات

en: Thank you for registering for our webinar! Keep an eye out for an email from us containing more information.
ar: شكرًا لك على التسجيل في ندوتنا التعليمية عبر الويب! ترقب رسالة بريد إلكتروني منا تحتوي على مزيد من المعلومات.

en: Want to keep up-to-date with our latest news and announcements?
ar: هل ترغب في البقاء على اطلاع بأحدث الأخبار والإعلانات لدينا؟

en: Advertisement
ar: إعلان

en: How did you hear about this webinar?
ar: كيف سمعت عن هذه الندوة التعليمية عبر الويب؟

en: Do you have any questions you would like to ask our speakers?
ar: هل لديك أي أسئلة تود طرحها على متحدثينا؟

en: Services
ar: الخدمات

en: Hospitality
ar: ضيافة

en: Finance
ar: تمويل

en: Fashion
ar: موضة

en: Entertainment
ar: ترفيه

en: Creatives
ar: مبدعين

en: Construction
ar: بناء

en: Banking
ar: مصرفي

en: Agriculture
ar: زراعة

en: Advertising
ar: إعلان

en: Industry Type
ar: نوع الصناعة

en: Position / Job Title
ar: المنصب/عنوان الوظيفة

en: Company Website
ar: الموقع الإلكتروني للشركة

en: Register Today
ar: سجل اليوم

en: Register for our latest webinar...
ar: قم بالتسجيل في أحدث ندواتنا التعليمية عبر الويب...

en: Webinar Registration Form
ar: نموذج تسجيل ندواتنا التعليمية عبر الويب

en: Helps your users register to a webinar
ar: يساعد المستخدمين على التسجيل في ندوة تعليمية عبر الويب

en: Thank you for registering! You should receive an email from us shortly containing your account information.
ar: شكرا لتسجيلك! ينبغي عليك أن تتلقى رسالة بريد إلكتروني منا قريبًا تحتوي على معلومات حسابك.

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Please complete the following form to register on our site. Thanks.
ar: الرجاء إكمال النموذج التالي للتسجيل في موقعنا. شكرًا.

en: User Registration Form
ar: نموذج تسجيل المستخدم

en: Let your users register to your website easily
ar: اسمح لمستخدميك بالتسجيل في الموقع الإلكتروني الخاص بك بسهولة

en: How could Acme Products be improved?
ar: كيف يمكن تحسين منتجات Acme؟

en: Strongly agree
ar: أوافق بشدة

en: Strongly disagree
ar: لا أوافق بشدة

en: Acme Products fulfils all my form needs
ar: تلبي منتجات Acme جميع احتياجات النموذج الخاصة بي

en: Dropbox
ar: دروبوكس

en: Surveys
ar: استطلاعات

en: Rank these add-ons based on how useful they are to you.
ar: قم بتصنيف هذه الإضافات بناءً على مدى فائدتها بالنسبة لك.

en: What types of forms have you created with Acme Products?
ar: ما أنواع النماذج التي قمت بإنشائها باستخدام منتجات Acme؟

en: Do you use Acme Products to sell products or services?
ar: هل تستخدم منتجات Acme لبيع المنتجات أو الخدمات؟

en: 26-100
ar: 100-26

en: 11-25
ar: 25-11

en: 6-10
ar: 10-6

en: 2-5
ar: 5-2

en: Just one
ar: واحد/ة فقط

en: How many sites do you have Acme Products installed on?
ar: كم عدد المواقع التي قمت بتنصيب منتجات Acme عليها؟

en: Fifth row
ar: الصف الخامس

en: Fourth row
ar: الصف الرابع

en: Third row
ar: الصف الثالث

en: Second row
ar: الصف الثانى

en: First row
ar: الصف الأول

en: Excellent
ar: ممتاز

en: Pretty good
ar: جيد جدا

en: Not so great
ar: ليس جيد جدا

en: Terrible
ar: سيّئ

en: Rate Acme Products
ar: تقييم منتجات Acme

en: Company Name
ar: اسم الشركة

en: Tell us what you think about Acme Products...
ar: أخبرنا عن رأيك في منتجات Acme...

en: Survey Form
ar: نموذج الاستطلاع

en: Get feedback about your product using a survey form
ar: احصل على تعليقات حول منتجك باستخدام نموذج استطلاع

en: Clearance
ar: تصفية

en: Fencing
ar: السياج

en: Tree Surgery Services
ar: خدمات تقليم الأشجار

en: Ground Maintenance
ar: الصيانة الأرضية

en: Landscape Gardening
ar: البستنة

en: Please select the service/s you require...
ar: الرجاء تحديد الخدمة/الخدمات التي تحتاجها...

en: Please fill out the information below and we will be in touch shortly with your personalized quote.
ar: يرجى ملء المعلومات أدناه وسنتواصل معك قريبًا لتقديم عرض الأسعار المخصص لك.

en: Request a Quote Form
ar: طلب نموذج الأسعار

en: Helps users ask for a quote for a certain service or product you are selling on your website
ar: يساعد المستخدمين على طلب عرض أسعار لخدمة أو منتج معين تبيعه على موقعك الإلكتروني

en: Thank you for signing up. Be on the lookout for our monthly newsletter!
ar: شكرا لك على التسجيل. كن على اطلاع على النشرة الإخبارية الشهرية لدينا!

en: I agree with the storage and handling of my data by this website. - <a target="_blank" href="#" rel="noopener noreferrer">Privacy  Policy</a> <abbr class="wpgdprc-required" title="You need to accept this checkbox.">*</abbr>
ar: أوافق على تخزين ومعالجة بياناتي من خلال هذا الموقع. - <a target="_blank" href="#" rel="noopener noreferrer">سياسة الخصوصية</a> <abbr class="wpgdprc-required" title="أنت بحاجة إلى قبول مربع الاختيار هذا.">*</abbr>

en: I agree with the storage and handling of my data by this website.
ar: أوافق على تخزين ومعالجة بياناتي من خلال هذا الموقع.

en: I agree with the storage and handling of my data by this website. - <a target="_blank" href="#" rel="noopener noreferrer">Privacy Policy</a> <abbr class="wpgdprc-required" title="You need to accept this checkbox.">*</abbr>
ar: أوافق على تخزين ومعالجة بياناتي من قبل هذا الموقع الإلكتروني. - <a target="_blank" href="#" rel="noopener noreferrer">سياسة الخصوصية</a> <abbr class="wpgdprc-required" title="يجب قبول خانة الاختيار هذه.">*</abbr>

en: Privacy
ar: الخصوصية

en: Keep me up to date!
ar: ابقني على اطلاع!

en: If you want to keep up to date with what's happening on the blog, sign up for our newsletter!
ar: إذا كنت ترغب في البقاء على اطلاع بما يحدث على المدونة، قم بالتسجيل في نشرتنا الإخبارية!

en: Form Template Library: Newsletter Signup Form
ar: مكتبة قالب النماذج: نموذج الاشتراك في النشرة الإخبارية

en: Newsletter Signup Form
ar: نموذج الاشتراك في النشرة الإخبارية

en: Let users sign up to your newsletter
ar: السماح للمستخدمين بالتسجيل في النشرة الإخبارية الخاصة بك

en: Thank you for making a gift certificate purchase! You should receive an email from us shortly with more information.
ar: شكرًا لك على قيامك بشراء شهادة الهدية! ينبغي عليك أن تتلقى رسالة بريد إلكتروني منا قريبًا تحتوي على مزيد من المعلومات.

en: <p>Gift Certificate ID: <strong>000GIFT{entry_id}</strong></p><p>Dear {Name of Recipient (First):3.3},</p><p>We are delighted to send you this gift certificate worth {Gift Certificate Amount:9} from {Your Name (First):1.3} {Your Name (Last):1.6}.</p><p>Here's a message from them to you...</p><p><blockquote>{Add a message to your gift certificate...:17}</blockquote></p><p>We look forward to seeing you in-store to redeem your gift certificate!</p>
ar: <p>رقم بون الهدية: <strong>000GIFT{entry_id}</strong></p>
    <p>عزيزي/عزيزتي {اسم المستلم (الاسم الأول):3.3}،</p>
    <p>يسرنا أن نقدم لك هذا بون الهدية بقيمة {مبلغ بون الهدية:9} من {اسمك (الاسم الأول):1.3} {اسمك (الاسم الأخير):1.6}.</p>
    <p>إليك رسالة خاصة منهم إليك...</p>
    <p><blockquote>{أضف رسالة إلى بون الهدية الخاص بك...:17}</blockquote></p>
    <p>نتطلع لرؤيتك في متجرنا لاستخدام بون الهدية الخاص بك!</p>

en: <p>Dear {Your Name (First):1.3} </p><p>Thank you for making a gift certificate purchase.</p><p>A {Gift Certificate Amount:9} gift certificate will now be emailed to {Name of Recipient (First):3.3} {Name of Recipient (Last):3.6}.</p><p>We will email you a receipt for your purchase shortly.</p>
ar: <p>عزيزي {إسمك (First):1.3} </p><p>شكرًا لك على شراء شهادة هدية.</p><p>سيتم الآن إرسال شهادة هدية {شهادة هدية Amount:9} عبر البريد الإلكتروني إلى {إسم المتلقي (First):3.3} {إسم المتلقي (Last):3.6}.</p><p>سنرسل إليك إيصالًا بعملية الشراء عبر البريد الإلكتروني قريبًا.</p>

en: Gift Certificate Amount
ar: مبلغ شهادة الهدية

en: Add a message to your gift certificate...
ar: أضف رسالة إلى شهادة الهدية الخاصة بك...

en: Address of Recipient
ar: عنوان المتلقي

en: Email of Recipient
ar: البريد الإلكتروني الخاص بالمتلقي

en: Name of Recipient
ar: إسم المتلقي

en: Mail
ar: بريد

en: How would you like the gift certificate delivered?
ar: كيف تريد أن يتم تسليم شهادة الهدية؟

en: Your Email
ar: بريدك الإلكتروني

en: Buy Now
ar: اشتري الآن

en: Purchase a gift certificate today for your nearest and dearest...
ar: قم بشراء شهادة هدية اليوم لأقرب وأعز الناس إليك...

en: Gift Certificate Order Form
ar: نموذج طلب شهادة الهدية

en: Gift Certificate Form
ar: نموذج شهادة الهدية

en: Allow your users to purchase a gift certificate
ar: اسمح للمستخدمين بشراء شهادة هدية

en: <p>Hi there {Name (First):1.3},</p><p>Thank you for registering for our event. We look forward to seeing you!</p>
ar: <p>مرحبًا {إسم (First):1.3}،</p><p>شكرًا لك على التسجيل في هذا الحدث. نحن نتطلع لرؤيتك!</p>

en: We have received your registration.
ar: لقد تلقينا تسجيلك.

en: Number of tickets needed
ar: عدد التذاكر المطلوبة

en: VIP Ticket
ar: تذكرة VIP

en: Premium Ticket
ar: تذكرة مميّزة

en: Early Bird Ticket
ar: تذاكر الحجز المبكر

en: Ticket Type
ar: نوع التذكرة

en: Past Participant
ar: المشارك السابق

en: Refer a Friend
ar: إحالة صديق

en: Word of Mouth
ar: تناقل الخبر

en: Google
ar: جوجل

en: Social Media
ar: وسائل التواصل الاجتماعي

en: How did you hear about this event?
ar: كيف سمعت عن هذا الحدث؟

en: 16-24
ar: 24-16

en: My gender isn't listed
ar: جنسي غير مُدرج

en: Agender
ar: اللاجندري

en: Non-binary
ar: لاثنائي

en: Event Details
ar: تفاصيل الحدث

en: Contact Details
ar: بيانات التواصل

en: Please complete this form to register for the event.
ar: يرجى إكمال هذا النموذج للتسجيل في هذا الحدث.

en: Event Registration Form
ar: نموذج تسجيل الحدث

en: Let your users book tickets for an event
ar: اسمح للمستخدمين بحجز التذاكر لأي حدث

en: <p>Hi {Name (First):1.3},</p><p>Thank you for submitting your application. We are in the process of reviewing it and will get in touch with you shortly.</p>
ar: <p>مرحبًا {إسم (First):1.3}،</p><p>شكرًا لك على إرسال طلبك. نحن الآن بصدد مراجعته وسنتواصل معك قريبًا.</p>

en: We have received your application.
ar: لقد تلقينا طَلَبك.

en: Thank you for submitting your application! We will get in touch with you shortly.
ar: شكرا لك على تقديم طَلَبك! سنكون على اتصال معك قريبا.

en: <strong>I agree to the terms and conditions.</strong>
ar: <strong>أوافق على البنود والشروط.</strong>

en: Terms and Conditions
ar: البنود والشروط

en: Upload your resume in .pdf, .doc or .docx format
ar: قم برفع سيرتك الذاتية بصيغة .pdf أو .doc أو .docx

en: Upload Your Resume
ar: قم برفع سيرتك الذاتية

en: Tell Us About Yourself
ar: أخبرنا عن نفسك

en: More About You
ar: المزيد عنك

en: Position
ar: الموضع

en: Dates
ar: التّواريخ

en: Employer
ar: صاحب العمل

en: Please list your previous employers, the dates you worked and the position you held
ar: يرجى ذكر أصحاب العمل السابقين، والتواريخ التي عملت فيها والمنصب الذي كنت فيه

en: Your Previous Employers
ar: أصحاب العمل السابقين لديك

en: Previous Employment
ar: أصحاب العمل السابقين

en: Please tell us what hours you are available for work each day of the week.
ar: إرجو أن تخبرنا ما هي الساعات التي تكون فيها متاحًا للعمل كل يوم من أيام الأسبوع.

en: Hours You Are Available for Work
ar: الساعات التي تكون متاحًا فيها للعمل

en: Facilities Maintenance
ar: صيانة المرافق

en: Clerical/Accounting
ar: الكتابية/المحاسبة

en: IT/Technical
ar: تكنولوجيا المعلومات/التقنية

en: Position You're Applying For
ar: الوظيفة التي تتقدم لها

en: When is the best time for us to reach you via telephone?
ar: ما هو الوقت المناسب بالنسبة لنا للتواصل معك عبر الهاتف؟

en: Early Evening
ar: المساء الباكر

en: Late Afternoon
ar: وقت متأخر من الظهيرة

en: Early Afternoon
ar: وقت مبكر من الظهيرة

en: Mornings
ar: الصباح

en: Best Time To Call You
ar: الوقت المناسب للاتصال بك

en: Your Personal Information
ar: معلوماتك الشخصية

en: Submit Application
ar: تقديم الطلب

en: Employment Application Form
ar: نموذج طلب التوظيف

en: Allow your users to apply for a job
ar: اسمح للمستخدمين بالتقدم للحصول على وظيفة

en: A form that allows you to sell products and let your customers pay via PayPal
ar: نموذج يسمح لك ببيع المنتجات والسماح لعملائك بالدفع عبر باي بال (PayPal)

en: PayPal Checkout Form
ar: نموذج باي بال تشيكوت (PayPal Checkout)

en: A form that allows you to sell products and let your customers pay via Stripe
ar: نموذج يسمح لك ببيع المنتجات والسماح لعملائك بالدفع عبر سترايب (Stripe)

en: Stripe Checkout Form
ar: تنصيب سترايب تشيكوت (Stripe Checkout)

en: Thank you for shopping with us! Your payment was successfully completed.
ar: شكرا للتسوق معنا! تمت عملية الدفع بنجاح.

en: Overnight Shipping
ar: الشحن بين عشية وضحاها

en: Express Shipping
ar: الشحن السريع

en: Standard Shipping
ar: الشحن القياسي

en: Shipping Address
ar: عنوان الشحن

en: Billing Address
ar: العنوان الذي سيرسل إليه الفاتورة

en: Subtotal
ar: الإجمالي الفرعي

en: If you loved the first product, you're really going to love this one. Don't miss out, order yours while they're still in stock.
ar: إذا أعجبك المنتج الأول، فسوف تحب هذا المنتج حقًا. لا تفوت الفرصة، اطلب منتجك بينما لا يزال في المخزون.

en: Another Amazing Product
ar: منتج مذهل آخر

en: This is my super awesome product. It's the best, so everyone should buy it!
ar: هذا هو منتجي الرائع للغاية. إنه الأفضل، لذا يجب على الجميع شرائه!

en: My Super Awesome Product
ar: منتجي الرائع للغاية

en: eCommerce Form
ar: نموذج التجارة الإلكترونية

en: A form that allows you to sell products and let your customers pay via different payment gateways
ar: نموذج يسمح لك ببيع المنتجات والسماح لعملائك بالدفع عبر بوابات دفع مختلفة

en: You have received a new donation.
ar: لقد تلقيتَ تبرعًا جديدًا.

en: Thank you for your contribution! We appreciate your support.
ar: شكرا لمساهمتك! نحن نقدر دعمك.

en: Other Amount
ar: مبلغ آخر

en: Other amount
ar: مبلغ آخر

en: 250 USD
ar: 250 دولار أمريكي

en: 50 USD
ar: 50 دولار أمريكي

en: 10 USD
ar: 10 دولار أمريكي

en: Choose how much you would like to donate.
ar: اختر المبلغ الذي ترغب في التبرع به.

en: Donation Amount
ar: مبلغ التبرع

en: Help us provide care and support for vulnerable adults.
ar: ساعدونا في تقديم الرعاية والدعم للبالغين الضعفاء.

en: A donation form for multiple purposes
ar: نموذج التبرع لأغراض متعددة

en: Thank you for entering our competition! The winners will be contacted via email.
ar: شكرا لدخولك مسابقتنا! سيتم التواصل مع الفائزين عبر البريد الإلكتروني.

en: <p>Hi there {Name (First):1.3},</p><p>Thank you for getting in touch and entering our competition. Keep an eye on your inbox as winners will be contacted via email.</p><p>Good Luck!</p>
ar: <p>مرحبًا {الإسم (First):1.3}،</p><p>نشكرك على تواصلك معنا والاشتراك في مسابقتنا. راقب بريدك الوارد حيث سيتم الاتصال بالفائزين عبر البريد الإلكتروني.</p><p>حظًا سعيدًا!</p>

en: You have successfully entered our competition
ar: لقد دخلت مسابقتنا بنجاح

en: Terms and conditions placeholder.
ar: نائب البنود والشروط.

en: <strong>I agree to the competition terms and conditions.</strong>
ar: <strong>أوافق على بنود وشروط المسابقة.</strong>

en: Competition Terms and Conditions
ar: بنود وشروط المسابقة

en: Answer C
ar: الجواب ت

en: Answer B
ar: الجواب ب

en: Answer A
ar: الجواب أ

en: The answer is...
ar: الإجابة هي...

en: Enter!
ar: شارك!

en: Enter our competition today to be in with a chance of winning...
ar: شارك في مسابقتنا اليوم لتحصل على فرصة الفوز...

en: Form Template Library: Contest Entry Form
ar: مكتبة قالب النموذج: نموذج الاشتراك في المسابقة

en: Contest Entry Form
ar: نموذج الاشتراك في المسابقة

en: A form that allows your users to enter a contest
ar: نموذج يسمح للمستخدمين بالمشاركة في مسابقة

en: Hi there {Name (First):1.3}. We received the following information from you and will respond to your inquiry as quickly as possible.
ar: مرحبًا {الإسم (First):1.3}. لقد تلقينا منك المعلومات التالية وسنرد على استفسارك في أسرع وقت ممكن.

en: Comments
ar: تعليقات

en: Please get in contact using the form below...
ar: الرجاء التواصل عبر النموذج أدناه...

en: Simple Contact Form
ar: نموذج اتصال بسيط

en: A simple and basic contact form with only two fields
ar: نموذج اتصال بسيط وأساسي يحتوي على حقلين فقط

en: New submission from {form_title}
ar: رسالة جديد من {form_title}

en: <p>Hi there {Name (First):1.3},</p><p>Thank you for getting in touch. We have received your inquiry and will get back to you within one business day.</p>
ar: <p>مرحبًا {الإسم (First):1.3}،</p><p>شكرًا لتواصلك معنا. لقد تلقينا استفسارك وسنرد عليك خلال يوم عمل.</p>

en: We have received your inquiry
ar: لقد تلقينا استفسارك

en: Thank you for contacting us! We will get in touch with you shortly.
ar: نشكرك على الاتصال بنا! سنتواصل معك قريبا.

en: Your Comments/Questions
ar: تعليقاتك/خياراتك

en: What's on your mind?
ar: في ماذا تفكر؟

en: Please let us know what's on your mind. Have a question for us? Ask away.
ar: يرجى إعلامنا بما يدور في ذهنك. هل لديك سؤال لتطرحه علينا؟ تفضل بالسؤال.

en: 11:30 pm
ar: 11:30 مساءً

en: 11:00 pm
ar: 11:00 مساءً

en: 10:30 pm
ar: 10:30 مساءً

en: 10:00 pm
ar: 10:00 مساءً

en: 9:30 pm
ar: 9:30 مساءً

en: 9:00 pm
ar: 9:00 مساءً

en: 8:30 pm
ar: 8:30 مساءً

en: 8:00 pm
ar: 8:00 مساءً

en: 7:30 pm
ar: 7:30 مساءً

en: 7:00 pm
ar: 7:00 مساءً

en: 6:30 pm
ar: 6:30 مساءً

en: 6:00 pm
ar: 6:00 مساءً

en: 5:30 pm
ar: 5:30 مساءً

en: 5:00 pm
ar: 5:00 مساءً

en: 4:30 pm
ar: 4:30 مساءً

en: 4:00 pm
ar: 4:00 مساءً

en: 3:30 pm
ar: 3:30 مساءً

en: 3:00 pm
ar: 3:00 مساءً

en: 2:30 pm
ar: 2:30 مساءً

en: 2:00 pm
ar: 2:00 مساءً

en: 1:30 pm
ar: 1:30 مساءً

en: 1:00 pm
ar: 1:00 مساءً

en: 12:30 pm
ar: 12:30 مساءً

en: 12:00 pm
ar: 12:00 مساءً

en: 11:30 am
ar: 11:30 مساءً

en: 11:00 am
ar: 11:00 صباحاً

en: 10:30 am
ar: 10:30 صباحاً

en: 10:00 am
ar: 10:00 صباحاً

en: 9:30 am
ar: 9:30 صباحاً

en: 9:00 am
ar: 9:00 صباحاً

en: 8:30 am
ar: 8:30 صباحاً

en: 8:00 am
ar: 8:00 صباحاً

en: 7:30 am
ar: 7:30 صباحاً

en: 7:00 am
ar: 7:00 صباحاً

en: 6:30 am
ar: 6:30 صباحاً

en: 6:00 am
ar: 6:00 صباحاً

en: 5:30 am
ar: 5:30 صباحاً

en: 5:00 am
ar: 5:00 صباحاً

en: 4:30 am
ar: 4:30 صباحاً

en: 4:00 am
ar: 4:00 صباحاً

en: 3:30 am
ar: 3:30 صباحاً

en: 3:00 am
ar: 3:30 صباحاً

en: 2:30 am
ar: 2:30 صباحاً

en: 2:00 am
ar: 2:00 صباحاً

en: 1:30 am
ar: 1:30 صباحاً

en: 1:00 am
ar: 1:00 صباحاً

en: 12:30 am
ar: 12:30 صباحاً

en: 12:00 am
ar: 12:00 صباحاً

en: Select A Time
ar: اختر الوقت

en: Best Time to Call You
ar: أفضل وقت للاتصال بك

en: Your Phone
ar: هاتفك

en: Your Email Address
ar: عنوان بريدك الإلكتروني

en: Preferred Method of Contact
ar: الأسلوب المفضل للاتصال

en: How Can We Reach You?
ar: كيف يمكننا الوصول إليك؟

en: We would love to chat with you. How can we get in touch?
ar: نحن نود الحديث معك. كيف يمكننا التواصل؟

en: Zip / Postal Code
ar: الرمز البريدي

en: Your Address
ar: عنوانك

en: Your Name
ar: اسمك

en: About You
ar: عنك

en: Advanced Contact Form
ar: نموذج الاتصال المتقدم

en: An advanced contact form.
ar: نموذج اتصال متقدم

en: Quickly create an amazing form by using a pre-made template, or start from scratch to tailor your form to your specific needs.
ar: أنشئ بسرعة نموذجًا رائعًا باستخدام قالب معد مسبقًا أو ابدأ من الصفر لتخصيص نموذجك ليناسب احتياجاتك الخاصة.

en: Explore Form Templates
ar: اكتشف قوالب النماذج

en: A form description goes here
ar: وصف النموذج يعرض هنا

en: A new blank form
ar: نموذج فارغ جديد

en: New Blank Form
ar: نموذج فارغ جديد

en: Create Blank Form
ar: إنشاء نموذج فارغ

en: Blank Form
ar: نموذج فارغ

note: translators: title of template
en: Preview %s
ar: معاينة %s

en: Close.
ar: إغلاق.

en: Import failed.
ar: فشل الاستيراد.

en: Please enter a valid form title.
ar: الرجاء إدخال عنوان نموذج صالح.

en: Creating Form
ar: إنشاء نموذج

note: translators: title of template
en: Use Template %s
ar: استخدم القالب %s

en: Use Template
ar: استخدم القالب

en: Enter the form title
ar: أدخل عنوان النموذج

en: We believe there's a better way to manage your data and forms. Are you ready to create a form? Let's go!
ar: نعتقد أن هناك طريقة أفضل لإدارة بياناتك ونماذجك. هل أنت مستعد لإنشاء نموذج؟ فلنبدأ!

en: Ready to get started?
ar: مستعد للبدء؟

en: 4.7 Stars
ar: 4.7 نجوم

en: G2 logo
ar: شعار G2

en: Read reviews of Gravity Forms on G2
ar: اقرأ تقييمات Gravity Forms على G2

en: Get Started
ar: الشروع في ...

en: Get started with a new form
ar: ابدأ بنموذج جديد

en: Preferences updated.
ar: تم تحديث التفضيلات.

en: Accounting Software
ar: برامج الحساب

en: Anti Spam Services
ar: خدمات مكافحة المزعج

en: Payment Processor
ar: معالج الدفع

en: CRM
ar: إدارة علاقات العملاء (CRM)

en: Email Marketing Platform
ar: منصة التسويق عبر البريد الإلكتروني

en: Nonprofit
ar: لا تهدف للربح

en: eCommerce
ar: التجارة الإلكترونية

en: Enterprise
ar: الشركة

en: Small/Medium Business
ar: عمل صغير/متوسط

en: Personal Business/Services
ar: أعمال/خدمات شخصية

en: Blog
ar: المدونة

en: Custom Form
ar: نموذج مخصص

en: Registration Form
ar: نموذج التسجيل

en: Customer Service Form
ar: نموذج خدمة العملاء

en: Donation Form
ar: نموذج التبرع

en: Subscription Form
ar: نموذج الاشتراك

en: Payment Form
ar: نموذج الدفع

en: Conversational Form
ar: نموذج المحادثة

en: Contact Form
ar: نموذج الاتصال

en: Watch the video below to help you get started with Gravity Forms, or jump straight in and begin your form building journey!
ar: رشاهد الفيديو أدناه لمساعدتك على البدء باستخدام Gravity Forms، أو انضم مباشرة وابدأ رحلة بناء النموذج!

en: Ready to Create Your First Form?
ar: هل أنت مستعد لإنشاء النموذج الأول الخاص بك؟

note: translators: placeholders are markup to create a link.
en: We love improving the form building experience for everyone in our community. By enabling data collection, you can help us learn more about how our customers use Gravity Forms. %1$sLearn more...%2$s
ar: نحن نحب تحسين تجربة بناء النماذج للجميع في مجتمعنا. من خلال تمكين جمع البيانات، يمكنك مساعدتنا في معرفة المزيد حول كيفية استخدام عملائنا لـ Gravity Forms. %1$s تعرف على المزيد...%2$s

en: Help Make Gravity Forms Better!
ar: ساعد في تحسين Gravity Forms إلى الأفضل!

en: Do you want to integrate your forms with any of these services?
ar: هل تريد دمج النماذج الخاصة بك مع أي من هذه الخدمات؟

en: What types of forms do you want to create?
ar: ما أنواع النماذج التي تريد إنشاؤها؟

en: How would you best describe your website?
ar: كيف تصف الموقع الإلكتروني الخاص بك بشكل أفضل؟

en: Tell us about your site and how you’d like to use Gravity Forms.
ar: أخبرنا عن موقعك وكيف ترغب في استخدام Gravity Forms.

en: Personalize your Gravity Forms experience
ar: قم بتخصيص تجربة Gravity Forms الخاصة بك

en: We recommend you enable this feature to ensure Gravity Forms runs smoothly.
ar: نوصيك بتمكين هذه الميزة لضمان تشغيل Gravity Forms بسلاسة.

en: Feature Disabled
ar: الميزة معطلة

en: Recommended
ar: موصى به

en: Enable automatic updates
ar: تمكين التحديثات التلقائية

en: If you're installing Gravity Forms for a client, enable this setting to hide the license information.
ar: إذا كنت تقوم بتنصيب Gravity Forms لعميل، فقم بتمكين هذا الإعداد لإخفاء معلومات الترخيص.

en: Hide license information
ar: إخفاء معلومات الترخيص

en: Configure Gravity Forms to work in the way that you want.
ar: قم بتكوين Gravity Forms للعمل بالطريقة التي تريدها.

en: Let's get you set up!
ar: دعنا نجهزك!

en: I agree to the handling and storage of my data and to receive marketing communications from Gravity Forms.
ar: أوافق على التعامل مع بياناتي وتخزينها وتلقي الاتصالات التسويقية من Gravity Forms.

en: Get the Discount
ar: احصل على الخصم

en: Email address
ar: عنوان البريد الالكترونى

en: To continue installation enter your email below and get 20% off any new license.
ar: لمتابعة التثبيت، أدخل بريدك الإلكتروني أدناه واحصل على خصم 20% على أي ترخيص جديد.

en: Get 20% Off Gravity Forms!
ar: احصل على خصم 20% على Gravity Forms!

en: Checking License
ar: التحقق من الترخيص

en: License Key Validated
ar: تم التحقق من صحة مفتاح الترخيص

en: Activate License
ar: تفعيل الترخيص

en: Enter your license key below to enable Gravity Forms.
ar: أدخل مفتاح الترخيص الخاص بك أدناه لتمكين Gravity Forms.

en: Paste your license key here
ar: الصق مفتاح الترخيص الخاص بك هنا

en: Enter License Key
ar: أدخل مفتاح الترخيص

en: Build custom business solutions
ar: بناء حلول الأعمال المخصصة

en: Accept online payments
ar: قبول المدفوعات عبر الإنترنت

en: Create surveys and quizzes
ar: إنشاء الاستطلاعات والاختبارات

en: Thank you for choosing Gravity Forms. We know you’re going to love our form builder and all it has to offer!
ar: شكرًا لك على اختيار Gravity Forms. نحن نعلم أنه سيعجبك منشئ النماذج الخاص بنا وكل ما يقدمه!

en: Toggle Fullscreen
ar: تبديل ملء الشاشة

en: Back To Dashboard
ar: العودة إلى لوحة التحكم

en: Invalid License Key
ar: مفتاح الترخيص غير صالح

en: Replace
ar: استبدل

en: or
ar: أو

en: max.
ar: الأقصى.

en: or drag and drop
ar: أو سحب وإفلات

en: Click to upload
ar: أنقر للرفع

en: swatch
ar: عيّنة

en: The license is invalid.
ar: الترخيص غير صالح.

en: Failed Honeypot Validation.
ar: فشل التحقق من صحة هونيبوت (Honeypot).

en: Honeypot Spam Filter
ar: عامل تصفية مزعج هونيبوت (Honeypot)

en: Remove
ar: إزالة

en: Su
ar: الأحد

en: Sa
ar: السبت

en: Fr
ar: الجمعة

en: Th
ar: الخميس

en: We
ar: الإربعاء

en: Tu
ar: الثلاثاء

en: Mo
ar: الإثنين

en: Field does not support validation.
ar: الحقل لا يدعم التحقق من الصحة.

en: Field not found.
ar: حقل غير موجود.

en: Help - Gravity Forms
ar: مساعدة - Gravity Forms

en: System Status - Gravity Forms
ar: حالة النظام - Gravity Forms

en: Add-Ons - Gravity Forms
ar: إضافات - Gravity Forms

en: Import/Export - Gravity Forms
ar: استيراد/تصدير - Gravity Forms

en: Settings - Gravity Forms
ar: إعدادات - Gravity Forms

en: Entries - Gravity Forms
ar: إدخالات - Gravity Forms

en: New Form - Gravity Forms
ar: نموذج جديد - Gravity Forms

en: Forms - Gravity Forms
ar: نماذج - Gravity Forms

en: Create an entry and mark it as spam
ar: قم بإنشاء الإدخال ووضع علامة على أنه مزعج

en: Do not create an entry
ar: لا تقم بإنشاء إدخال

en: If the honeypot flags a submission as spam:
ar: إذا قام هونيبوت (Honeypot) بوضع علامة إرسال كمزعج:

en: Save & Continue
ar: حفظ ومتابعة

note: translators: Variable is a complete sentence containing the reason the entry was marked as spam.
en: Reason: %s
ar: السبب: %s

en: This entry has been flagged as spam.
ar: تم وضع علامة على هذا الإدخال كمزعج.

en: Spam Filter
ar: عامل تصفية مزعج

en: Akismet Spam Filter
ar: Akismet عامل تصفية مزعج

en: U.S. Virgin Islands
ar: جزر فيرجن الأمريكية

en: Viet Nam
ar: فيتنام

en: Türkiye
ar: تركيا

en: Tanzania, the United Republic of
ar: تنزانيا، جمهورية الولايات المتحدة

en: Syria Arab Republic
ar: الجمهورية العربية السورية

en: Svalbard and Jan Mayen
ar: سفالبارد وجان ماين

[ctx: Country]
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ar: جورجيا الجنوبية وجزر ساندويتش الجنوبية

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
ar: سانت هيلانة وأسينشين وتريستان دا كونها

en: Russian Federation
ar: الاتحاد الروسي

en: North Macedonia
ar: مقدونيا الشمالية

en: Korea, Republic of
ar: جمهورية كوريا

en: Korea, Democratic People's Republic of
ar: كوريا، الجمهورية الشعبية الديمقراطية

en: Heard Island and McDonald Islands
ar: جزيرة هيرد وجزر ماكدونالد

en: Eswatini
ar: إيسواتيني

en: Czechia
ar: التشيك

en: Congo
ar: جمهورية الكونغو

en: Domestic Partnership
ar: الشراكة المحلية

en: Separated
ar: منفصل

note: Translators: This string is a list of genders.  If the language you are translating into doesn't have equivalents, just provide a list with as many or few genders as your language has.
en: Male, Female, Non-binary, Agender, My gender is not listed, Prefer not to answer
ar: ذكر، أنثى، غير ثنائي، اللاّجندري، جنسى غير مدرج، أفضل عدم الإجابة

note: Translators: This string is a list of name prefixes/honorifics.  If the language you are translating into doesn't have equivalents, just provide a list with as many or few prefixes as your language has.
en: Mr., Mrs., Miss, Ms., Mx., Dr., Prof., Rev.
ar: سيد، سيدة، آنسة، السيدة، لاثنائي، الدكتور، البروفيسور، القس.

en: Table has incorrect auto-increment settings.
ar: يحتوي الجدول على إعدادات زيادة تلقائية غير صحيحة.

note: Translators: plural post type name (e.g. 'post's).
en: Search all %s
ar: البحث في كل %s

en: The requested post type %s does not exist.
ar: نوع المحتوى المطلوب %s غير موجود.

en: Request failed due to a network error. Please check your internet connection.
ar: فشل الطلب بسبب خطأ في الشبكة. الرجاء التحقق من اتصال الانترنت الخاص بك.

en: Your form doesn't have any fields.
ar: النموذج الخاص بك لا يحتوي على أية حقول.

en: You must be logged in to use this form.
ar: يجب عليك تسجيل الدخول لاستخدام هذا النموذج.

note: Translators: 1. Opening <a> tag with link to the form export page, 2. closing <a> tag, 3. Opening <a> tag for documentation link, 4. Closing <a> tag.
en: If you continue to encounter this error, you can %1$sexport your form%2$s to include in your support request. You can also disable AJAX saving for this form. %3$sLearn more%4$s.
ar: إذا استمريت في مواجهة هذا الخطأ، فيمكنك %1$sتصدير نموذجك%2$s لتضمينه في طلب الدعم الخاص بك. يمكنك أيضًا تعطيل حفظ AJAX لهذا النموذج. %3$sمعرفة المزيد%4$s.

en: Search a form field by name
ar: ابحث في حقل النموذج بالاسم

en: Save Error.
ar: حفظ الخطأ

en: Close
ar: إغلاق

en: If a valid image url is not present a text-only submit button will be used.
ar: إذا لم يكن عنوان URL صالح للصورة موجودًا، فسيتم استخدام زر إرسال النص فقط.

en: The submit button can't be placed inline on multi-page forms.
ar: لا يمكن توافق زر الإرسال مع نماذج متعددة الصفحات.

en: The image button is not accessible for users who rely on a screen reader. Please use a text button to improve the accessibility of your form.
ar: لا يمكن للمستخدمين الذين يعتمدون على قارئ الشاشة الوصول إلى زر الصورة. الرجاء استخدام زر النص لتحسين إمكانية الوصول إلى النموذج الخاص بك.

en: Read More
ar: إقرأ المزيد

en: About %s
ar: حول %s

en: Loading
ar: جار التحميل

en: Please enter a unique form title, this title is used for an existing form.
ar: الرجاء إدخال عنوان نموذج فريد، يتم استخدام هذا العنوان لنموذج موجود.

en: Sub Total
ar: الإجمالي الفرعي

en: Free Trial
ar: تجربة مجانية

en: Trial Discount
ar: الخصم التجريبي

en: Search Merge Tags
ar: بحث دمج الوسوم

en: Saved
ar: تم الحفظ

en: Form was updated successfully.
ar: تم تحديث النموذج بنجاح.

en: An error occurred while saving the form.
ar: حدث خطأ أثناء حفظ النموذج.

en: Expand the Choices window
ar: قم بتوسيع نافذة الاختيارات

en: Define the choices for this field. If the field type supports it you will also be able to select the default choice(s) to the left of the choice.
ar: حديد الاختيارات لهذا الحقل. إذا كان نوع الحقل يدعمه، فستتمكن أيضًا من تحديد الاختيار (الخيارات) الافتراضية الموجودة على يسار الاختيار.

en: Embed
ar: تضمين

en: Post
ar: مقالة

en: %1$sLearn more%2$s about the shortcode.
ar: %1$sمعرفة المزيد%2$s حول الكود القصير.

en: Copied
ar: تم النسخ

en: Copy Shortcode
ar: نسخ الكود القصير

en: Copy and paste the shortcode within your page builder.
ar: انسخ الكود القصير والصقه في منشئ الصفحة الخاصة بك.

en: Not Using the Block Editor?
ar: لا تستخدم محرر المكونات؟

en: Close this dialog and return to form editor.
ar: أغلق هذا الحوار هذا وارجع إلى محرر النموذج.

en: Save Changes
ar: حفظ التعديلات

en: Oops! You have unsaved changes in the form, before you can continue with embedding it please save your changes.
ar: عذراً! لديك تغييرات غير محفوظة في النموذج، قبل أن تتمكن من متابعة تضمينه، يرجى حفظ التغييرات.

en: Unsaved Changes
ar: تغييرات غير محفوظة

en: Create
ar: إنشاء

en: Enter %s Name
ar: أدخل اسم %s

en: %1$sCreate New:%2$s %3$s
ar: %1$sإنشاء جديد:%2$s%3$s

en: Create New
ar: إنشاء جديد

en: Search all %ss
ar: البحث في كل %ss

en: Select a post
ar: حدد مقالة

note: Translators: singular post type name (e.g. 'post').
en: Select a %s
ar: حدد %s

en: %1$sAdd to Existing Content:%2$s %3$s
ar: %1$sأضف إلى المحتوى الموجود:%2$s %3$s

en: Add to Existing Content
ar: أضف إلى المحتوى الموجود

en: Form ID: %s
ar: مُعرف النموذج: %s

en: Embed Form
ar: النموذج المضمن

en: Click or drag the Gravity Forms Block into the page to insert the form you selected. %1$sLearn More.%2$s
ar: انقر أو اسحب مكون Gravity Forms إلى الصفحة لإدراج النموذج الذي حددته. %1$sمعرفة المزيد.%2$s

en: Add Block To Page
ar: أضف مكون إلى الصفحة

en: Form button settings are now located in the form editor! To edit the button settings, go to the form editor and click on the submit button.
ar: إعدادات زر النموذج موجودة الآن في محرر النماذج! لتحرير إعدادات الزر، انتقل إلى محرر النموذج وانقر على زر الإرسال.

en: This form has legacy markup enabled, which may prevent some new features from functioning.
ar: تم تمكين العلامة القديمة في هذا النموذج، مما قد يمنع بعض الميزات الجديدة من العمل.

en: Enable Submit Button Conditional Logic
ar: تمكين المنطق الشرطي لزر الإرسال

en: End of the last row
ar: نهاية الصف الأخير

en: End of the form
ar: نهاية النموذج

en: Submit Button Location
ar: تقديم مكان الزر

en: Fill Container
ar: ملء الحاوية

en: Auto
ar: تلقائي

en: Submit Button Width
ar: إرسال عرض الزر

en: Add Bulk Choices
ar: إضافة خيارات مجمعة

en: Edit Choices
ar: تحرير الخيارات

en: Submit Button Image URL
ar: إرسال عنوان URL لصورة الزر

en: Submit Button Text
ar: نص الزر للإرسال

en: Submit Input Type
ar: إرسال نوع الإدخال

en: Saving
ar: جاري الحفظ

en: Insert Merge Tags
ar: إدراج وسوم الدمج

en: Submit Button
ar: إرسال الزر

en: The submit button for this form
ar: زر الإرسال لهذا النموذج

en: Do not close or navigate away from this page until the upgrade is 100% complete.
ar: لا تغلق هذه الصفحة أو تنتقل عنها حتى تكتمل الترقية بنسبة 100%.

en: Configure
ar: ضبط

en: Does not expire
ar: لا تنتهي صلاحيتها

en: Days Left
ar: الأيام الباقية

en: License Activations
ar: تفعيلات الترخيص

en: Purchase Date
ar: تاريخ الشراء

en: License Status
ar: حالة الترخيص

en: License Type
ar: نوع الترخيص

en: Please enter a valid license key to see details.
ar: الرجاء إدخال مفتاح ترخيص صالح لرؤية التفاصيل.

en: Your License Details
ar: تفاصيل ترخيصك

en: Your license key was not updated.
ar: لم يتم تحديث مفتاح الترخيص الخاص بك.

note: translators: %1s and %2s are link tag markup
en: The license key has expired; please visit your %1$sGravity Forms account%2$s to manage your license.
ar: انتهت صلاحية مفتاح هذا الترخيص؛ يرجى زيارة حساب %1$sGravity Forms%2$s الخاص بك لإدارة ترخيصك.

en: The license key does not support multisite installations. Please use a different license.
ar: لا يدعم مفتاح الترخيص هذا عمليات التنصيب المتعددة المواقع. الرجاء استخدام ترخيص مختلف.

en: The license key has already been activated on its maximum number of sites; please upgrade your license.
ar: لقد تم تفعيل مفتاح الترخيص هذا على الحد الأقصى لعدد المواقع الخاصة به؛ يرجى ترقية الترخيص الخاص بك.

note: translators: %1s and %2s are link tag markup
en: The license key entered has been revoked; please check its status in your %1$sGravity Forms account.%2$s
ar: تم إبطال مفتاح الترخيص الذي تم إدخاله؛ الرجاء التحقق من حالته في حساب %1$sGravity Forms الخاص بك.%2$s

note: translators: %1s and %2s are link tag markup
en: The license key entered is incorrect; please visit the %1$sGravity Forms website%2$s to verify your license.
ar: مفتاح الترخيص الذي تم إدخاله غير صحيح؛ يرجى زيارة موقع %1$sGravity Forms%2$s للتحقق من ترخيصك.

en: Renews On
ar: التجديد في

en: Expires On
ar: تنتهي صلاحيته في

en: Expired On
ar: تنتهي صلاحيته في

en: Upgrade
ar: ترقية

en: Manage
ar: إدارة

en: Sites Exceeded
ar: تجاوزت المواقع

en: Expired
ar: انتهت الصلاحية

en: Invalid
ar: غير صالح

en: by
ar: بواسطة

en: Dismiss notification
ar: تجاهل الإشعار

en: Save Form
ar: حفظ النموذج

en: Select date
ar: حدد التاريخ

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
ar: عفوًا، هذا النوع من الملفات غير مسموح به لأسباب أمنية.

en: Sorry, this file extension is not permitted for security reasons.
ar: عفوًا، امتداد هذا الملف غير مسموح به لأسباب أمنية.

en: There was an problem while verifying your file.
ar: حدثت مشكلة أثناء التحقق من ملفك.

en: Full Name
ar: الاسم الكامل

en: Full Address
ar: العنوان الكامل

en: If you currently have a support ticket open, please do not disable logging until the Support Team has reviewed your logs.
ar: إذا كان لديك الآن تذكرة دعم مفتوحة، فيرجى عدم تعطيل التسجيل حتى يقوم فريق الدعم بمراجعة سجلاتك.

en: Adding conditional logic to the form submit button could cause usability problems for some users and negatively impact the accessibility of your form. Learn more about button conditional logic in our %1$sdocumentation%2$s.
ar: قد تؤدي إضافة المنطق الشرطي على زر إرسال النموذج إلى حدوث مشكلات في قابلية الاستخدام لبعض المستخدمين ويؤثر سلبًا على إمكانية الوصول إلى النموذج الخاص بك. تعرف على المزيد حول المنطق الشرطي للأزرار في %1$sالوثائق%2$s.

note: translators: %d: The ID of the currently logged in user.
en: User (ID: %d) Locale
ar: لغة المستخدم (المعرف: %d)

en: Site Locale
ar: لغة الموقع

en: Translations
ar: الترجمات

en: Once troubleshooting is complete, %1$sclick here to disable logging and permanently delete your log files.%2$s
ar: بمجرد اكتمال عملية استكشاف الأخطاء وإصلاحها، %1$sانقر هنا لتعطيل التسجيل وحذف ملفات السجل الخاصة بك بشكل دائم.%2$s

en: Since logs may contain sensitive information, please ensure that you only leave it enabled for as long as it is needed for troubleshooting.
ar: نظرًا لأن السجلات قد تحتوي على معلومات حساسة، يرجى التأكد من تركها ممكّنة طالما كانت ضرورية لاستكشاف الأخطاء وإصلاحها.

en: Gravity Forms logging is currently enabled.
ar: تسجيل Gravity Forms ممكّن الآن.

en: Hiding the label can make it difficult for users to fill out your form. Please keep the label visible to improve the accessibility of your form.
ar: قد يؤدي إخفاء التسمية إلى صعوبة قيام المستخدمين بملء النموذج الخاص بك. يرجى إبقاء التسمية مرئية لتحسين إمكانية الوصول إلى النموذج الخاص بك.

en: The datepicker is not accessible for users who rely on the keyboard or screen reader. Please select a different input type to improve the accessibility of your form.
ar: لا يمكن الوصول إلى منتقي التاريخ للمستخدمين الذين يعتمدون على لوحة المفاتيح أو قارئ الشاشة. الرجاء تحديد نوع إدخال مختلف لتحسين إمكانية الوصول إلى النموذج الخاص بك.

en: jump to this field's settings
ar: انتقل إلى إعدادات هذا الحقل

en: delete this field
ar: احذف هذا الحقل

en: duplicate this field
ar: كرر هذا الحقل

note: translators: %s is replaced with a numeric string representing the maximum number of files
en: Max. files: %s
ar: الحد الأقصى للملفات: %s

note: translators: %s is replaced with a numeric string representing the maximum file size
en: Max. file size: %s
ar: الحد الأقصى لحجم الملف: %s

note: translators: {field_title} and {field_type} should not be translated , they are variables
en: {field_label} - {field_type}, jump to this field's settings
ar: {field_label} - {field_type}، انتقل إلى إعدادات هذا الحقل

en: This form has legacy markup enabled and doesn’t support field resizing within the editor. Please disable legacy markup in the form settings to enable live resizing.
ar: تم تمكين العلامات القديمة في هذا النموذج ولا يدعم تغيير حجم الحقل داخل المحرر. يرجى تعطيل العلامات القديمة في إعدادات النموذج لتمكين تغيير الحجم المباشر.

en: is no longer necessary.
ar: لم يعد ضروريا.

en: Search for form
ar: ابحث عن نموذج

en: Search forms
ar: ابحث عن النماذج

en: Select a different form
ar: حدد نموذجًا مختلفًا

en: Click the file selection button to upload a Gravity Forms export file from your computer. Please make sure your file has the .json extension, and that it was generated by the Gravity Forms Export tool.
ar: انقر زر تحديد الملف لرفع ملف تصدير Gravity Forms من جهاز الكمبيوتر الخاص بك. يرجى التأكد من أن الملف الخاص بك يحتوي على الامتداد .json وأنه تم إنشاؤه بواسطة أداة Gravity Forms Export.

en: Learn More
ar: أعرف أكثر

en: Select the Gravity Forms export files you would like to import. Please make sure your files have the .json extension, and that they were generated by the %sGravity Forms Export form%s tool. When you click the import button below, Gravity Forms will import the forms.
ar: حدد ملفات تصدير Gravity Forms التي ترغب في استيرادها. يرجى التأكد من أن ملفاتك لها الامتداد .json وأنه تم إنشاؤها بواسطة أداة نموذج %sGravity Forms Export %s. عند النقر على زر الاستيراد أدناه، ستقوم Gravity Forms باستيراد النماذج.

en: Forms could not be imported. Please make sure your files have the .json extension, and that they were generated by the %sGravity Forms Export form%s tool.
ar: لا يمكن استيراد النماذج. يرجى التأكد من أن ملفاتك لها الامتداد .json وأنه تم إنشاؤها بواسطة أداة نموذج %sGravity Forms Export%s.

en: The link was sent to the following email address:
ar: تم إرسال الرابط إلى عنوان البريد الإلكتروني التالي:

en: Success!
ar: نجاح!

en: Enter your email address if you would like to receive the link via email.
ar: أدخل عنوان بريدك الإلكتروني إذا كنت ترغب في تلقي الرابط عبر البريد الإلكتروني.

en: Note: This link will expire after 30 days.
ar: ملاحظة: ستنتهي صلاحية هذا الرابط بعد 30 يومًا.

en: Please use the following link to return and complete this form from any computer.
ar: الرجاء استخدام الرابط التالي للعودة واستكمال هذا النموذج من أي جهاز كمبيوتر.

en: Link to continue editing later
ar: الرابط لمواصلة التحرير في وقت لاحق

en: Learn more
ar: تعرف على المزيد

en: REST API v2
ar: REST واجهة برمجة التطبيقات(API) v2

en: Database Management System
ar: نظام إدارة قاعدة البيانات

en: Database Server
ar: خادم قاعدة البيانات

en: REST API Base URL
ar: REST واجهة برمجة التطبيقات(API) عنوان URL الأساسي

en: Feed meta should be an associative array or JSON
ar: يجب أن يكون تدفق الميتا عبارة عن مصفوفة متّصلة أو JSON

en: %s is not a valid feed property
ar: %s ملكية التدفق غير صالحة

en: Updating the id property is not supported
ar: تحديث خاصية المعرف غير مدعوم

en: The position of the feed on the feeds list page and when processed; for add-ons which support feed ordering.
ar: موضع التدفق في صفحة قائمة التدفقات وعند معالجتها؛ للإضافة التي تدعم ترتيب التدفق.

en: Indicates if the feed is active or inactive.
ar: يشير إلى ما إذا كان التدفق نشط أو غير نشط.

en: Invalid JSON. Properties should be sent as key value pairs.
ar: JSON غير صالح. يجب إرسال خصائص ثنائي قيمة المفتاح.

en: Feed updated successfully
ar: تم تحديث التدفق بنجاح

note: Translators: link to the "Edit Post" page for this post.
en: You can <a href="%s">edit this post</a> from the post page.
ar: يمكنك <a href="%s">تحرير هذه المقالة</a> من صفحة المقالة.

note: translators: %1$s represents the missing table, %2$s is the opening link tag, %3$s is the closing link tag.
en: The table `%1$s` does not exist. Please visit the %2$sForms > System Status%3$s page and click the "Re-run database upgrade" link (under the Database section) to create the missing table.
ar: الجدول `%1$s` غير موجود. يرجى زيارة صفحة %2$sنماذج > حالة النظام%3$s والنقر على الرابط "إعادة تشغيل ترقية قاعدة البيانات" (ضمن قسم قاعدة البيانات) لإنشاء الجدول المفقود.

en: Update Settings
ar: تحديث الاعدادات

en: The email address entered is invalid, please check the formatting (e.g. email@domain.com).
ar: عنوان البريد الإلكتروني الذي تم إدخاله غير صالح، يرجى التحقق من التنسيق (على سبيل المثال، email@domain.com).

note: Translators: comma-separated list of the labels of missing fields.
en: Please complete the following fields: %s.
ar: الرجاء إكمال الحقول التالية: %s.

en: Select and display one of your forms.
ar: حدد واعرض أحد النماذج الخاصة بك.

en: You are about to move this form to the trash. 'Cancel' to stop, 'OK' to move to trash.
ar: أنت على وشك نقل هذا النموذج إلى سلة المهملات. "إلغاء" للتوقف، و"موافق" للانتقال إلى سلة المهملات.

en: remove this rule
ar: إزالة هذه القاعدة

en: add another rule
ar: إضافة قاعدة أخرى

en: Conditional logic allows you to change what the user sees depending on the fields they select.
ar: يسمح لك المنطق الشرطي بتغيير ما يراه المستخدم اعتمادًا على الحقول التي يحددها.

en: Column
ar: عمود

en: Drag a field to the left to start building your form and then start configuring it.
ar: اسحب حقلاً إلى اليسار لبدء إنشاء النموذج الخاص بك ثم ابدأ في تكوينه.

en: Simply drag and drop the fields or elements you want in this form.
ar: ما عليك سوى سحب وإسقاط الحقول أو العناصر التي تريدها في هذا النموذج.

en: Return to form list
ar: العودة إلى قائمة النموذج

en: Full Width
ar: كامل العرض

en: Display Mode
ar: وضع العرض

en: Discover the Gravity Forms API
ar: اكتشف واجهة برمجة تطبيقات (API) Gravity Forms

en: Search Our Documentation
ar: ابحث في الوثائق الخاصة بنا

en: Please review the %sdocumentation%s first. If you still can't find the answer %sopen a support ticket%s and we will be happy to answer your questions and assist you with any problems.
ar: يرجى مراجعة %sالوثائق%s أولاً. إذا كنت لا تزال غير قادر على العثور على الإجابة %sافتح تذكرة دعم%s وسنكون سعداء بالإجابة على أسئلتك ومساعدتك في حل أية مشكلات.

en: How can we help you?
ar: كيف يمكننا مساعدتك؟

en: Move
ar: نقل

en: The %s table does not exist.
ar: الجدول %s غير موجود.

en: %s uninstalled. It can be re-activated from the %splugins page%s.
ar: تم إلغاء تثبيت %s. يمكن إعادة تنشيطه من صفحة الإضافة %s%s.

en: ID:
ar: مُعرّف:

en: this page if
ar: هذه الصفحة إذا

en: Please register your copy of Gravity Forms to enable automatic updates.
ar: يرجى تسجيل نسختك من Gravity Forms لتمكين التحديثات التلقائية.

en: Auto-updates unavailable.
ar: التحديثات التلقائية غير متاحة.

en: Enable to show a summary that lists validation errors on top of the form.
ar: تمكين لإظهار ملخص يسرد أخطاء التحقق من الصحة أعلى النموذج.

en: Gradient: Rainbow
ar: التدرج: قوس قزح

en: Gradient: Blues
ar: التدرج: أزرق

en: Gradient: Spring
ar: التدرج: ربيع

en: No Matching Fields
ar: لا توجد حقول مطابقة

en: Confirmation not found
ar: لم يتم العثور على تأكيد

en: Validation Summary
ar: ملخص التحقق من الصحة

en: Select Entry Table Columns
ar: حدد أعمدة جدول الإدخال

en: To continue uninstalling this add-on click the settings button.
ar: لمواصلة إلغاء تثبيت هذه الإضافة، انقر على زر الإعدادات.

en: This operation deletes ALL %s settings.
ar: تؤدي هذه العملية إلى حذف كافة إعدادات %s.

en: Allows users to submit the body content for a post.
ar: يسمح للمستخدمين بإرسال محتوى الجسم لمقال ما.

en: Allows multi-page forms.
ar: يسمح بنماذج متعددة الصفحات.

en: Allows a shipping fee to be added to the form total.
ar: يسمح بإضافة رسوم الشحن إلى إجمالي النموذج.

en: Allows users to enter a valid email address.
ar: يسمح للمستخدمين بإدخال عنوان بريد إلكتروني صالح.

en: Allows users to submit the tags for a post.
ar: يسمح للمستخدمين بإرسال الوسوم لمقالة ما.

en: Places a block of free form HTML anywhere in your form.
ar: يضع مكون من نموذج مجاني HTML في أي مكان في النموذج الخاص بك.

en: Allows users to select options for products created by a product field.
ar: يسمح للمستخدمين بتحديد خيارات المنتجات التي تم إنشاؤها بواسطة حقل المنتج.

en: Allows the user to add/remove additional rows of information per field.
ar: يسمح للمستخدم بإضافة/إزالة صفوف إضافية من المعلومات لكل حقل.

en: Allows users to submit multiple lines of text.
ar: يسمح للمستخدمين بإرسال عدة أسطر من النص.

en: Allows users to select one option from a list.
ar: يسمح للمستخدمين بتحديد خيار واحد من قائمة ما.

en: Allows users to upload a file.
ar: يسمح للمستخدمين برفع ملف.

en: Allows users to submit a single line of text.
ar: يسمح للمستخدمين بإرسال سطر واحد من النص.

en: Adds a content separator to your form to help organize groups of fields. This is a visual element and does not collect any data.
ar: يضيف فاصل محتوى إلى النموذج الخاص بك للمساعدة في تنظيم مجموعات الحقول. هذا عنصر مرئي ولا يجمع أي بيانات.

en: Allows users to enter a physical address.
ar: يسمح للمستخدمين بإدخال عنوان فعلي.

en: Allows users to enter their name in the format you have specified.
ar: يسمح للمستخدمين بإدخال أسمائهم بالصغة التي حَددتها.

en: Allows users to select multiple options available in the multi select box.
ar: يسمح للمستخدمين بتحديد خيارات متعددة متاحة في مربع التحديد المتعدد.

en: Allows users to enter a date.
ar: يسمح للمستخدمين بإدخال التاريخ.

en: Allows users to submit a time as hours and minutes.
ar: يسمح للمستخدمين بإرسال الوقت بالساعات والدقائق.

en: Allows users to submit data that is then used as the excerpt of a post.
ar: يسمح للمستخدمين بإرسال البيانات التي يتم استخدامها بعد ذلك كمقتطف من المقالة.

en: Allows the user to enter a password and confirm it.  The password will be masked with blobs or asterisks.
ar: يسمح للمستخدم بإدخال كلمة المرور وتأكيدها. سيتم إخفاء كلمة المرور باستخدام النقط أو العلامات النجمية.

en: Allows users to submit data that is used as a custom field value for a post.
ar: يسمح للمستخدمين بإرسال البيانات التي يتم استخدامها كقيمة حقل مخصصة للمقالة.

en: Allows users to enter a number.
ar: يسمح للمستخدمين بإدخال رقم.

en: Allows users to submit the title for a post.
ar: يسمح للمستخدمين بإرسال عنوان للمقالة.

en: Allows the creation of products in the form.
ar: يسمح بإنشاء المنتجات في النموذج.

en: Allows the user to select a category for the post they are creating.
ar: يسمح للمستخدم بتحديد تصنيف للمقالة الذي يقومون بإنشائه.

en: Allows users to enter credit card information.
ar: يسمح للمستخدمين بإدخال معلومات بطاقة الائتمان.

en: Allows users to enter a website URL.
ar: يسمح للمستخدمين بإدخال عنوان موقع إلكتروني URL.

en: Allows users to enter a phone number.
ar: يسمح للمستخدمين بإدخال رقم الهاتف.

en: Stores information that should not be visible to the user but can be processed and saved with the user submission.
ar: يخزن المعلومات التي لا ينبغي أن تكون مرئية للمستخدم ولكن يمكن معالجتها وحفظها مع إرسال المستخدم.

en: Allows a quantity to be specified for product field.
ar: يسمح بتحديد كمية لحقل المنتج.

en: Allows users to select one or many checkboxes.
ar: يسمح للمستخدمين بتحديد مربع اختيار واحد أو أكثر.

en: This field has errors.
ar: هذا الحقل به أخطاء.

note: translators: 1. Open abbr tag 2. Close abbr tag
en: An empty label violates %1$sWCAG%2$s. Please use descriptive text for your label. To hide the label, use the "Field Label Visibility" setting.
ar: التصنيف الفارغ يُنتهك %1$sWCAG%2$s. الرجاء استخدام نص وصفي لتسمياتك. لإخفاء التسمية، استخدم الإعداد "رؤية تسمية الحقل".

note: translators: 1. Open abbr tag 2. Close abbr tag
en: To better comply with %1$sWCAG%2$s, we use the placeholder or description as a hidden label for screen readers.
ar: للامتثال بشكل أفضل لـ %1$sWCAG%2$s، نستخدم العنصر النائب أو الوصف كتسمية مخفية لقارئات الشاشة.

en: Minute
ar: الدقيقة

en: Hour
ar: الساعة

en: MM
ar: الدقيقة

en: This operation deletes ALL Gravity Forms settings. If you continue, you will NOT be able to retrieve these settings.
ar: تؤدي هذه العملية إلى حذف جميع إعدادات Gravity Forms. إذا واصلت، فلن تتمكن من استرداد هذه الإعدادات.

en: {0} of the following match:
ar: {0} من التطابق التالي:

en: Disable
ar: تعطيل

en: Provide a title and a description for this form
ar: توفير عنوان ووصف لهذا النموذج

en: Resend
ar: إعادة إرسال

en: Print entry
ar: طباعة الإدخال

en: Please review the fields below.
ar: يرجى مراجعة الحقول أدناه.

en: End date
ar: تاريخ الإنتهاء

en: Start date
ar: تاريخ البدء

en: Include results if
ar: تضمين النتائج إذا

en: You must have at least one form to use the block.
ar: يجب أن يكون لديك نموذج واحد على الأقل لاستخدام المكون.

en: The selected form has been deleted or trashed. Please select a new form.
ar: تم حذف النموذج المحدد أو نقله إلى سلّة المهملات. الرجاء تحديد نموذج جديد.

en: Tabindex
ar: علامات تبويب الفهرس (Tabindex)

en: Field Values
ar: قيم الحقل

en: Remove Custom Value
ar: إزالة القيمة المخصصة

en: This field has accessibility issues.
ar: يحتوي هذا الحقل على مشكلات إمكانية الوصول.

en: The Enhanced User Interface is not accessible for screen reader users and people who cannot use a mouse.
ar: لا يمكن لمستخدمي قارئ الشاشة والأشخاص الذين لا يستطيعون استخدام الماوس الوصول إلى واجهة المستخدم المحسنة.

en: Users can enter a date in the field without using the date picker. Display the date format so they know what is the specified format.
ar: يمكن للمستخدمين إدخال تاريخ في الحقل دون استخدام منتقي التاريخ. قم بعرض صيغة التاريخ حتى يعرفوا ما هو الصيغة المحددة.

en: The Multi Select field type is hard to use for people who cannot use a mouse. Please select a different field type to improve the accessibility of your form.
ar: يصعب استخدام نوع حقل التحديد المتعدد للأشخاص الذين لا يستطيعون استخدام الماوس. الرجاء تحديد نوع حقل مختلف لتحسين إمكانية الوصول إلى النموذج الخاص بك.

en: Select a field
ar: حدد حقلاً

en: Delete choice
ar: حذف الإختيار

en: Add choice
ar: إضافة الإختيار

en: You must add a Product field to the form first.
ar: يجب عليك إضافة حقل المنتج إلى النموذج أولاً.

en: Rev.
ar: القس

en: Prof.
ar: الأستاذ

en: Dr.
ar: الدكتور

en: Ms.
ar: السيد

en: Miss
ar: الآنسة

en: Mrs.
ar: السيدة

en: Mr.
ar: السيد.

en: AM/PM
ar: صباحا/مساء

en: YYYY
ar: السنة

en: DD
ar: اليوم

en: Enter consent agreement text here.  The Consent Field will store this agreement text with the form entry in order to track what the user has consented to.
ar: أدخل نص اتفاقية القبول هنا. سيقوم حقل القبول بتخزين نص الاتفاقية هذا مع إدخال النموذج لتتبع ما وافق عليه المستخدم.

en: I agree to the privacy policy.
ar: أوافق على سياسة الخصوصية.

en: Donation
ar: تبرع

en: Third Option
ar: الخيار الثالث

en: Second Option
ar: الخيار الثانى

en: First Option
ar: الخيار الاول

en: Product Name
ar: اسم المنتج

en: Post Custom Field
ar: حقل منشورة مخصص

en: Post Tags
ar: وسوم المقال

en: Post Excerpt
ar: الوصف المختصر للمقال

en: Post Body
ar: محتوى المقال

en: Post Title
ar: عنوان المقالة

en: Hidden Field
ar: حقل مخفى

en: Card Type
ar: نوع البطاقه

en: State / Province
ar: الولاية / المنطقة

en: Third Choice
ar: الخيار الثالث

en: Second Choice
ar: الخيار الثانى

en: First Choice
ar: الخيار الاول

en: Untitled
ar: غير معنون

en: HTML Block
ar: مربع HTML

en: Section Break
ar: قسم جديد

en: This form has an Option field without a Product field. You must add a Product field to your form.
ar: يحتوي هذا النموذج على حقل خيار بدون حقل منتج. يجب عليك إضافة حقل منتج إلى النموذج الخاص بك.

en: This form currently has one or more pages without any fields. Blank pages are a result of Page Breaks that are positioned as the first or last field in the form or right after each other. Please adjust the Page Breaks.
ar: يحتوي هذا النموذج حاليًا على صفحة واحدة أو أكثر بدون أي حقول. الصفحات الفارغة هي نتيجة لفواصل الصفحات التي يتم وضعها في الحقل الأول أو الأخير في النموذج أو مباشرة بعد بعضها البعض. يرجى ضبط فواصل الصفحات.

en: Please enter a Title for this form. When adding the form to a page or post, you will have the option to hide the title.
ar: الرجاء إدخال عنوان لهذا النموذج. عند إضافة النموذج إلى صفحة أو مقالة، سيكون لديك خيار إخفاء العنوان.

en: Column 3
ar: عامود ٣

en: Column 2
ar: عامود ٢

en: Column 1
ar: عامود ١

en: Deleted Field
ar: حقل محذوف

en: This field is not associated with a product. Please add a Product Field to the form.
ar: هذا الحقل غير مرتبط بمنتج. الرجاء إضافة حقل المنتج إلى النموذج.

en: Same as previous
ar: كالسابق

en: Custom Sub-Label
ar: حقل ثانوي مخصص

en: Sub-Label:
ar: عنوان ثانوي:

en: Autocomplete Attribute:
ar: سمة الإكمال التلقائي:

en: Placeholder:
ar: عنصر نائب:

en: Default Value:
ar: القيمة الافتراضية:

en: Parameter Name
ar: اسم المُعامل

en: Parameter Name:
ar: اسم المُعامل:

en: Select a category
ar: اختار تصنيف

en: Completed
ar: اكتمل

en: To use conditional logic, please create a field that supports conditional logic.
ar: لاستخدام المنطق الشرطي، يرجى إنشاء حقل يدعم المنطق الشرطي.

en: Item has been saved.
ar: تم تسجيل العنصر

en: This custom choice name is already in use. Please enter another name.
ar: اسم الاختيار المخصص هذا قيد الاستخدام بالفعل. الرجاء إدخال اسم آخر.

en: Item has been deleted.
ar: تم حذف العنصر

en: Inactive Columns
ar: العواميد الغير مفعلة

en: Active Columns
ar: العواميد المفعلة

en: Oops! We could not locate your form. Please try again.
ar: عفوا! لم نتمكن من تحديد موقع النموذج الخاص بك. يرجى المحاولة مرة اخرى.

en: Please complete the reCAPTCHA widget to validate your reCAPTCHA keys:
ar: الرجاء إكمال ودجت reCAPTCHA للتحقق من صحة مفاتيح reCAPTCHA الخاصة بك:

en: reCAPTCHA keys are invalid.
ar: مفاتيح reCAPTCHA غير صالحة.

en: Validate Keys
ar: التحقق من المفاتيح

en: Invisible
ar: غير مرئى

en: Secret Key
ar: المفتاح السري

en: Site Key
ar: موقع المفتاح

en: These settings are required only if you decide to use the reCAPTCHA field.
ar: هذه الإعدادات مطلوبة فقط إذا قررت استخدام حقل reCAPTCHA.

en: Please note, only v2 keys are supported and checkbox keys are not compatible with invisible reCAPTCHA.
ar: يرجى الإنتباه، أن مفاتيح v2 فقط هي المدعومة وأن مفاتيح مربع الاختيار غير متوافقة مع reCAPTCHA الغير المرئي.

en: Gravity Forms integrates with reCAPTCHA, a free CAPTCHA service that uses an advanced risk analysis engine and adaptive challenges to keep automated software from engaging in abusive activities on your site.
ar: يتكامل Gravity Forms مع reCAPTCHA. خدمة CAPTCHA مجانية تستخدم محركًا متقدمًا لتحليل المخاطر وتحديات تكيفية لمنع البرامج الآلية من الانخراط في أنشطة مسيئة على موقعك.

en: reCAPTCHA Settings
ar: اعدادات reCAPTCHA

en: Settings: General
ar: الإعدادات: عام

en: Enable Akismet Integration
ar: تمكين تكامل Akismet

en: Enable to prevent extraneous scripts and styles from being printed on a Gravity Forms admin pages, reducing conflicts with other plugins and themes.
ar: تمكين لمنع طباعة النصوص والتنسيقات الدخيلة على صفحات إدارة Gravity Forms، مما يقلل التعارضات مع الإضافات الأخرى والقوالب.

en: No Conflict Mode
ar: لا يوجد وضع نزاع

en: Enable Automatic Background Updates
ar: تمكين تحديثات الخلفية التلقائية

en: Enable to allow Gravity Forms to download and install bug fixes and security updates automatically in the background. Requires a valid license key.
ar: تمكين للسماح لـ Gravity Forms بتنزيل وتنصيب إصلاحات الأخطاء والتحديثات الأمنية تلقائيًا في الخلفية. يتطلب مفتاح ترخيص صالح.

en: Automatic Background Updates
ar: تحديثات الخلفية التلقائية

en: Enable Toolbar Menu
ar: تمكين قائمة شريط الأدوات

en: Enable to display the forms menu in the WordPress top toolbar. The forms menu will display the ten forms recently opened in the form editor.
ar: تمكين قائمة النماذج لعرضها في شريط أدوات ووردبريس العلوي. ستعرض قائمة النماذج النماذج العشرة التي تم فتحها مؤخرًا في محرر النماذج.

en: Enable Logging
ar: تمكين التسجيل

en: Enable if you would like logging within Gravity Forms. Logging allows you to easily debug the inner workings of Gravity Forms to solve any possible issues.
ar: قم بالتمكين إذا كنت ترغب في التسجيل في Gravity Forms. يتيح لك التسجيل تصحيح أخطاء العمل الداخلي لـ Gravity Forms بسهولة لحل أي مشكلات محتملة.

en: Logging
ar: يتم التسجيل

en: Select the default currency for your forms. This is used for product fields, credit card fields and others.
ar: حدد العملة الافتراضية للنماذج الخاصة بك. يستخدم هذا لحقول المنتج وحقول بطاقة الائتمان وغيرها.

en: Default Currency
ar: العملة الافتراضية

en: Disable CSS
ar: تعطيل CSS

en: Output Default CSS
ar: إخراج CSS الافتراضي

en: Paste Your License Key Here
ar: الصق مفتاح الترخيص الخاص بك هنا

en: A valid license key is required for access to automatic plugin upgrades and product support.
ar: مطلوب مفتاح ترخيص صالح للوصول إلى ترقيات الإضافة التلقائية ودعم المنتج.

en: Support License Key
ar: دعم مفتاح الترخيص

en: Your license key has been successfully validated.
ar: لقد تم التحقق من صحة مفتاح الترخيص الخاص بك بنجاح.

en: Warning! ALL Gravity Forms data, including form entries will be deleted. This cannot be undone. 'OK' to delete, 'Cancel' to stop
ar: تحذير! سيتم حذف جميع بيانات Gravity Forms بما في ذلك إدخالات النموذج. لا يمكن التراجع عنها. "موافق" للحذف، و"إلغاء" للإيقاف

en: Gravity Forms has been successfully uninstalled. It can be re-activated from the %splugins page%s.
ar: تم إلغاء تثبيت Gravity Forms بنجاح. يمكن إعادة تنشيطه من %sصفحة الإضافات%s.

en: You don't have adequate permission to uninstall Gravity Forms.
ar: ليس لديك الصلاحية الكافية لإلغاء تثبيت Gravity Forms.

en: Select the visibility for this field.
ar: حدد إمكانية الرؤية لهذا الحقل.

en: The field is only visible when administering submitted entries. The field is not visible or functional when viewing the form.
ar: يكون الحقل مرئيًا فقط عند إدارة الإدخالات المقدمة. الحقل غير مرئي أو غير وظيفي عند عرض النموذج.

en: Administrative
ar: إداري

en: The field is hidden when viewing the form. Useful when you require the functionality of this field but do not want the user to be able to see this field.
ar: يتم إخفاء الحقل عند عرض النموذج. يكون هذا مفيدًا عندما تحتاج إلى وظيفة هذا الحقل ولكنك لا تريد أن يتمكن المستخدم من رؤية هذا الحقل.

en: Default option. The field is visible when viewing the form.
ar: الخيار الافتراضي. يكون الحقل مرئيًا عند عرض النموذج.

en: Visible
ar: عرض

en: Cancel this upload
ar: الغاء هذا الرفع

en: Please wait for the uploading to complete
ar: من فضلك انتظر اكتمال الرفع

en: There was a problem while saving the file on the server
ar: حدثت مشكلة أثناء حفظ الملف على الخادم

en: Maximum number of files reached
ar: تم الوصول إلى الحد الأقصى لعدد الملفات

en: This type of file is not allowed.
ar: هذا النوع من الملفات غير مسموح به.

en: File exceeds size limit
ar: الملف يتخطى الحجم الاقصى

en: in progress
ar: جارى

en: Delete this file
ar: احذف هذا الملف

en: This type of file is not allowed. Must be one of the following:
ar: نوع الملف التالى . لابد ان يكون من التالى:

en: Voided
ar: باطلة

en: Refunded
ar: تم استعادة المبلغ المالي

en: Cancelled
ar: تم الالغاء

en: Failed
ar: فشل

en: Processing
ar: جاري التنفيذ

en: Paid
ar: مدفوعه

en: Authorized
ar: مُصرح له

en: Transaction ID
ar: معرف المعاملة

en: Source URL
ar: رابط المصدر

en: Starred
ar: مفضلة

en: Any form field
ar: جميع حقول النموذج

en: Predefined Choices
ar: اختيارات محددة مسبقًا

en: Custom Choices
ar: اختيارات مخصصة

en: Remove a condition
ar: حذف شرط

en: Add a condition
ar: أضف شرطًا

en: This form contains {type} conditional logic dependent upon this choice. Are you sure you want to modify this choice? 'Cancel' to abort. 'OK' to continue.
ar: يحتوي هذا النموذج على الشرط المنطقي من نوع {type} يعتمد على هذا الخيار. هل أنت متأكد من تعديل هذا الخيار؟ اضغط "إلغاء" لإيقاف العملية. اضغط "موافق" للمتابعة.

en: This form contains {type} conditional logic dependent upon this choice. Are you sure you want to delete this choice? 'Cancel' to abort. 'OK' to delete.
ar: يحتوي هذا النموذج على شرط منطقي {type} يعتمد على هذا الاختيار. هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذا الاختيار؟ انقر فوق "إلغاء" لايقاف الاختيار. انقر فوق "موافق" لحذفه.

en: This form contains {type} conditional logic dependent upon this field. Deleting this field will deactivate those conditional logic rules and also delete all entry data associated with the field. 'Cancel' to abort. 'OK' to delete.
ar: يحتوي هذا النموذج على شرط منطقي {type} يعتمد على هذا الحقل. سيؤدي حذف هذا الحقل إلى تعطيل قواعد الشرط المنطقي هذه وحذف جميع بيانات الإدخال المرتبطة بالحقل. انقر فوق "إلغاء" لايقاف العملية. انقر فوق "موافق" لحذفها.

en: Deleting this field will also delete all entry data associated with it. 'Cancel' to abort. 'OK' to delete.
ar: سيؤدي حذف هذا الحقل إلى حذف جميع بيانات الإدخال المرتبطة به أيضًا. انقر فوق "إلغاء" للايقاف انقر فوق "موافق" للحذف.

en: Please enter a confirmation name.
ar: من فضلك ادخل اسم التاكيد.

en: Please enter a URL.
ar: من فضلك ادخل الرابط.

en: Please select a page.
ar: يرجى اختار صفحة.

en: Untitled Confirmation
ar: تاكيد بدون عنوان

en: There are unsaved changes to the current confirmation. Would you like to discard these changes?
ar: توجد تغييرات غير محفوظة على التأكيد الحالي. هل ترغب في تجاهل هذه التغييرات؟

en: Are you sure you wish to delete this confirmation?
ar: هل أنت متأكد أنك ترغب في حذف هذا التأكيد؟

en: There was an issue saving this confirmation.
ar: حدثت مشكلة أثناء حفظ هذا التأكيد.

en: Are you sure you wish to cancel these changes?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في إلغاء هذه التغييرات؟

en: Saving...
ar: يتم الحفظ...

en: Send this notification if
ar: أرسل هذا الإشعار إذا

en: Use this confirmation if
ar: استخدم هذا التاكيد اذا

en: Empty (no choices selected)
ar: فارغ (لم يتم تحديد أي اختيارات)

en: of the following match:
ar: من التطابق التالي:

[ctx: Conditional Logic]
en: Any
ar: أي

[ctx: Conditional Logic]
en: All
ar: الكل

en: Hide
ar: إخفاء

en: Show
ar: عرض

en: this form button if
ar: هذا النموذج إذا

en: this section if
ar: هذا القسم إذا

en: this field if
ar: هذا الحقل اذا

en: We would love to hear from you! Please fill out this form and we will get in touch with you shortly.
ar: كنا نحب أن نسمع منك! يرجى ملء هذا النموذج وسنتواصل معك قريبًا.

en: Untitled Form
ar: نموذج غير معنون

en: Enter a value
ar: ادخل قيمة

en: 5 of %d items shown. Edit field to view all
ar: تم عرض 5 من %d من العناصر. حرر الحقل لعرض الكل

en: Select a format
ar: اختر صيغة

en: The form has been saved.  The content contains the link to return and complete the form.
ar: تم حفظ النموذج. يحتوي المحتوى على الرابط للعودة واستكمال النموذج.

en: Row removed
ar: تمت إزالة الصف

en: New row added.
ar: تمت إضافة صف جديد.

en: Pricing fields are not editable
ar: حقول التسعير غير قابلة للتحرير

en: %1$s at %2$s
ar: %1$s في %2$s

note: translators: %s: relative time from now, used for generic date comparisons. "1 day ago", or "20 seconds ago"
en: %s ago
ar: %s مضى

en: Gravity Forms requires WordPress %s or greater. You must upgrade WordPress in order to use Gravity Forms
ar: Gravity Forms يتطلب ووردبريس %s أو أحدث. يجب عليك ترقية ووردبريس لتتمكن من استخدام Gravity Forms

en: Cannot send email because the FROM address is invalid.
ar: لا يمكن إرسال البريد الإلكتروني لأن العنوان غير صالح.

en: Cannot send email because there is no SUBJECT and no MESSAGE.
ar: لا يمكن إرسال بريد إلكتروني لأنه لا يوجد موضوع ولا رسالة.

en: Cannot send email because the TO address is invalid.
ar: لا يمكن إرسال البريد الإلكتروني لأن عنوان "إلى" غير صالح.

en: Allowable form fields
ar: حقول النموذج المسموح بها

en: Full Size - Right Aligned
ar: الحجم الكامل - محاذاة إلى اليمين

en: Full Size - Centered
ar: الحجم الكامل - فى الوسط

en: Full Size - Left Aligned
ar: الحجم الكامل - جهة الشمال

en: Full Size
ar: الحجم الكامل

en: Large - Right Aligned
ar: الصورة الكبيرة  - جهة اليمين

en: Large - Centered
ar: الصورة الكبيرة  - فى الوسط

en: Large - Left Aligned
ar: الصورة الكبيرة  - جهة الشمال

en: Medium - Right Aligned
ar: الصورة المتوسط - جهة اليمين

en: Medium - Centered
ar: الصورة المتوسط - فى الوسط

en: Medium - Left Aligned
ar: الصورة المتوسط - جهة اليسار

en: Thumbnail - Right Aligned
ar: الصورة المصغرة  - جهة اليمين

en: Thumbnail - Centered
ar: الصورة المصغرة - فى الوسط

en: Thumbnail - Left Aligned
ar: الصورة المصغره - جهة اليسار

en: Thumbnail
ar: الصور المصغره

en: Select image size
ar: اختار حجم الصورة

en: Pricing form fields
ar: حقول نموذج التسعير

en: Optional form fields
ar: حقول النموذج الاختيارية

en: Required form fields
ar: حقول النموذج المطلوبة

en: Post Edit URL
ar: رابط تعديل المقالات

en: Form Id
ar: رقم النموذج

en: Entry URL
ar: رابط المدخلة

en: All Pricing Fields
ar: جميع حقول السعر

en: All Submitted Fields
ar: جميع الحقول المُرسلة

en: Forms per page:
ar: النماذج لكل صفحة:

en: Select an action for this shortcode. Actions are added by some add-ons.
ar: حدد إجراءً لهذا الكود القصير. تتم إضافة الإجراءات بواسطة بعض الإضافات.

en: Select an action
ar: اختر إجراء

en: Specify the starting tab index for the fields of this form.
ar: حدد فهرس علامة تبويب البداية لحقول هذا النموذج.

en: Specify whether or not to use Ajax to submit the form.
ar: حدد ما إذا كنت تريد استخدام Ajax لإرسال النموذج أم لا.

en: Whether or not to display the form description.
ar: ما إذا كان سيتم عرض وصف النموذج أم لا.

en: Whether or not to display the form title.
ar: ما إذا كان سيتم عرض عنوان النموذج أم لا.

en: Can't find your form? Make sure it is active.
ar: لا يمكن العثور على النموذج الخاص بك؟ تأكد من أنه مفعل.

en: Select a form from the list to add it to your post or page.
ar: حدد نموذجًا من القائمة لإضافته إلى مقالتك أو صفحتك.

en: Select a form below to add it to your post or page.
ar: حدد نموذجًا أدناه لإضافته إلى مقالتك أو صفحتك.

en: All Forms
ar: كل النماذج

en: Recent
ar: حديث

en: Preview this form
ar: معاينة هذا النموذج

en: Editor
ar: محرر

en: Oops! There was an error saving the form title. Please refresh the page and try again.
ar: عذرًا! حدث خطأ أثناء حفظ عنوان النموذج. يرجى تحديث الصفحة وحاول مرة أخرى.

en: The %sSend To%s email address provided is not valid.
ar: عنوان البريد الإلكتروني%sأرسل إلى%s المُقدم غير صالح.

en: No notifications have been selected. Please select a notification to be sent.
ar: لم يتم اختيار أي إشعارات. الرجاء تحديد إشعار ليتم إرساله.

en: There was an error while resending the notifications.
ar: حدث خطأ أثناء إعادة إرسال الإشعارات.

en: Add-On browser is currently unavailable. Please try again later.
ar: متصفح الإضافية غير متاح حاليًا. الرجاء إعادة المحاولة في وقت لاحق.

en: Finished
ar: انتهى

en: Unable to disable logging.
ar: غير قادر على تعطيل التسجيل.

en: Logging disabled.
ar: تم تعطيل التسجيل.

en: Failed to load the preview for this form.
ar: فشل تحميل المعاينة لهذا النموذج.

en: Please select a form.
ar: يُرجى اختار نموذج.

en: Dismiss
ar: تجاهُل

en: There is an update available for Gravity Forms. %sView Details%s
ar: يتوفر تحديث لـ Gravity Forms. %sعرض التفاصيل%s

en: You don't have any forms. Let's go %screate one %s!
ar: ليس لديك أي نموذج. هيا بنا %sننشأ واحدًا %s!

en: View All Forms
ar: شاهد جميع النماذج

en: View All Entries
ar: شاهد جميع المدخلات

en: Last Entry: %s
ar: الإدخال الأخير: %s

en: Unread
ar: غير مقروء

en: Oops!! Something went wrong. %sPlease try again or %scontact us%s.
ar: عذرًا!! حدث خطأ ما. %sالرجاء المحاولة مرة أخرى أو %sاتصل بنا%s.

note: translators: %s: version number
en: The versions of the following add-ons you're running haven't been tested with Gravity Forms %s. Please update them or confirm compatibility before updating Gravity Forms, or you may experience issues:
ar: لم يتم اختبار إصدارات الإضافاة التالية التي تقوم بتشغيلها باستخدام Gravity Forms %s. يرجى تحديثها أو تأكيد التوافق قبل تحديث Gravity Forms، وإلا قد تواجه مشكلات:

en: IMPORTANT: As this is a major update, we strongly recommend creating a backup of your site before updating.
ar: هام: نظرًا لأن هذا التحديث رئيسي، فإننا نوصي بشدة بإنشاء نسخة احتياطية لموقعك قبل التحديث.

note: translators: %1$s admin link tag markup, %2$s closing markup, %3$s Gravity Forms link tag markup, %4$s closing markup
en: %1$sRegister%2$s your copy of Gravity Forms to receive access to automatic upgrades and support. Need a license key? %3$sPurchase one now%4$s.
ar: %1$sسجل%2$s نسختك من Gravity Forms لتتمكن من الوصول إلى الترقيات والدعم التلقائي. هل تحتاج إلى مفتاح ترخيص؟ %3$sقم بشراء واحد الآن%4$s.

note: translators: 1: upgrade URL, 2: plugin name
en: <a href="%1$s" class="update-link" aria-label="Update %2$s now">
ar: <a href="%1$s" class="update-link" aria-label="تحديث %2$s الآن">

note: translators: 1: plugin name, 2: open <a> tag, 3: version number, 4: close </a> tag, 5: open <a> tag 6. close </a> tag
en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
ar: هناك نسخة جديدة متاحة من %1$s. s%2$sعرض تفاصيل النسخة %3$s%4$s أو %5$sقم بالتحديث الآن%6$s.

note: translators: 1: plugin name, 2: version number, 3: changelog URL
en: <a class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="View %1$s version %2$s details" href="%3$s">
ar: <a class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="عرض نسخة %1$s تفاصيل %2$s" href="%3$s">

note: translators: 1: plugin name, 2: open <a> tag, 3: version number, 4: close </a> tag
en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
ar: هناك نسخة جديدة متاحة من %1$s. s%2$sعرض النسخة %3$s تفاصيل%4$s.

note: translators: 1: The name of the add-on, 2: version number.
en: This version of the %1$s is not compatible with the version of Gravity Forms that is installed. Upgrade this add-on to version %2$s or greater to avoid compatibility issues and potential loss of data.
ar: هذه النسخة من %1$s غير متوافقة مع نسخة Gravity Forms المنصبة. قم بترقية هذه الإضافة إلى نسخة %2$s أو نسخة أحدث لتجنب مشكلات التوافق واحتمال فقدان البيانات.

en: Please select a form
ar: من فضلك اختار نموذج

en: Add Form
ar: اضف نموذج

en: Add Gravity Form
ar: اضف نموذج

en: New Form
ar: استمارة جديدة

en: Update Available
ar: يوجد تحديث متاح

en: Upload folder is not writable. Export and file upload features will not be functional.
ar: مجلد الرفع غير قابل للكتابة. لن تعمل ميزات التصدير ورفع الملفات.

en: REST API Settings
ar: إعدادات واجهة برمجة تطبيقات(API) REST

en: Logging Settings
ar: إعدادات التسجيل

en: Uninstall Gravity Forms
ar: الغاء تثبيت النماذج

en: View System Status
ar: عرض حالة النظام

en: Manage Add-Ons
ar: إدارة الإضافات

en: Manage Updates
ar: إدارة التحديثات

en: Edit Plugin Settings
ar: تحرير إعدادات الإضافة

en: View Plugin Settings
ar: عرض إعدادات الإضافة

en: Edit Entry Notes
ar: تحرير ملاحظات الإدخال

en: View Entry Notes
ar: عرض ملاحظات الإدخال

en: Delete Entries
ar: حذف الإدخالات

en: Edit Entries
ar: تحرير الإدخالات

en: View Entries
ar: عرض الإدخالات

en: Preview Forms
ar: معاينة النماذج

en: Edit Forms
ar: تحرير النماذج

en: Delete Forms
ar: حذف النماذج

en: Create Forms
ar: أنشاء النماذج

en: Check this box to add a toggle allowing the user to see the password they are entering in.
ar: حدد هذا المربع لإضافة مفتاح تبديل يسمح للمستخدم برؤية كلمة المرور التي يدخلها.

en: Password Visibility Toggle
ar: تبديل رؤية كلمة المرور

en: Use these settings to keep entries only as long as they are needed. Trash or delete entries automatically older than the specified number of days. The minimum number of days allowed is one. This is to ensure that all entry processing is complete before deleting/trashing. The number of days setting is a minimum, not an exact period of time. The trashing/deleting occurs during the daily cron task so some entries may appear to remain up to a day longer than expected.
ar: استخدم هذه الإعدادات للاحتفاظ بالإدخالات فقط طالما هناك حاجة إليها. قم بحذف أو بإلقاء في سلة المهملات تلقائيًا الإدخالات التي تجاوزت عدد الأيام المحدد. الحد الأدنى لعدد الأيام المسموح بها هو يوم واحد. وذلك للتأكد من اكتمال معالجة الإدخال قبل الحذف/الإلقاء في سلة المهملات. إعداد عدد الأيام هو الحد الأدنى وليس بفترة زمنية محددة. تحدث عملية الحذف/الإلقاء في سلة المهملات أثناء مهمة cron اليومية، لذلك قد تبدو بعض الإدخالات وكأنها تبقى لمدة تصل إلى يوم وهي مدة أطول من المتوقع.

en: Check this box if you would like to prevent the IP address from being stored during form submission.
ar: حدد هذا المربع إذا كنت ترغب في منع تخزين عنوان IP أثناء إرسال النموذج.

en: Select the fields which will be included when exporting or erasing personal data.
ar: حدد الحقول التي سيتم تضمينها عند تصدير البيانات الشخصية أو مسحها.

en: Select the field which will be used to identify the owner of the personal data.
ar: حدد الحقل الذي سيتم استخدامه لتحديد مالك البيانات الشخصية.

en: Identification
ar: الهوية

en: Check this box if you would like to include data from this form when exporting or erasing personal data on this site.
ar: حدد هذا المربع إذا كنت ترغب في تضمين بيانات من هذا النموذج عند تصدير البيانات الشخصية أو مسحها على هذا الموقع.

en: Enable Personal Data Tools
ar: تمكين أدوات البيانات الشخصية

en: Check this box if you would like to use the rich text editor for this field.
ar: حدد هذا المربع إذا كنت ترغب في استخدام محرر النص المنسق لهذا الحقل.

en: Use Rich Text Editor
ar: استخدم محرر النص المنسق

en: Enter text to display at the top of the progress bar.
ar: أدخل النص لعرضه في أعلى شريط التقدم.

en: Progress Bar Completion Text
ar: نص إكمال شريط التقدم

en: Check this box if you would like the progress bar to display with the confirmation text.
ar: حدد هذا المربع إذا كنت ترغب في عرض شريط التقدم مع نص التأكيد.

en: Progress Bar Confirmation Display
ar: عرض تأكيد شريط التقدم

en: Enter a comma separated list of email addresses you would like to receive the selected notification emails.
ar: أدخل قائمة فاصلة بفواصل لعناوين البريد الإلكتروني التي ترغب في تلقي رسائل البريد الإلكتروني الخاصة بالإشعارات المحددة.

en: Override Notifications
ar: تجاوز الإشعارات

en: Tab Index Start Value
ar: قيمة بداية علامة تبويب الفهرس

en: Conversion is the percentage of form views that generated an entry. If a form was viewed twice, and one entry was generated, the conversion will be 50%.
ar: التحويل هو النسبة المئوية لمشاهدات النموذج التي أدت إلى إنشاء إدخال. إذا تم عرض النموذج مرتين وتم إنشاء إدخال واحد، فسيكون التحويل 50%.

en: Entries Conversion
ar: تحويل الإدخالات

en: Please select the currency for your location.  Currency is used for pricing fields and price calculations.
ar: يرجى تحديد العملة لموقعك. يتم استخدام العملة لحقول التسعير وحسابات الأسعار.

en: Select the type of reCAPTCHA you would like to use.
ar: حدد نوع reCAPTCHA الذي ترغب في استخدامه.

en: reCAPTCHA Type
ar: نوع reCAPTCHA

en: Enter your reCAPTCHA Secret Key, if you do not have a key you can register for one at the provided link.  reCAPTCHA is a free service.
ar: أدخل مفتاح reCAPTCHA السري الخاص بك. إذا لم يكن لديك مفتاح يمكنك التسجيل للحصول عليه على الرابط المقدم. reCAPTCHA هي خدمة مجانية.

en: reCAPTCHA Secret Key
ar: المفتاح السري لreCAPTCHA

en: Enter your reCAPTCHA Site Key, if you do not have a key you can register for one at the provided link.  reCAPTCHA is a free service.
ar: أدخل مفتاح موقع reCAPTCHA الخاص بك. إذا لم يكن لديك مفتاح يمكنك التسجيل للحصول عليه على الرابط المقدم. reCAPTCHA هي خدمة مجانية.

en: reCAPTCHA Site Key
ar: مفتاح موقع reCAPTCHA

en: Select On or Off to enable or disable no-conflict mode. Setting this to On will prevent extraneous scripts and styles from being printed on Gravity Forms admin pages, reducing conflicts with other plugins and themes.
ar: حدد تشغيل أو إيقاف التشغيل لتمكين وضع عدم التعارض أو تعطيله. سيؤدي ضبط هذا على تشغيل إلى منع طباعة البرامج النصية والأساليب الغير ضرورية على صفحات إدارة Gravity Forms، مما يقلل التعارضات مع الإضافات والقوالب الأخرى.

en: Select yes or no to enable or disable HTML5 output. Setting this to no will disable the standard Gravity Forms HTML5 form field output.
ar: حدد "نعم" أو "لا" لتمكين إخراج HTML5 أو تعطيله. سيؤدي تعيين هذا إلى "لا" إلى تعطيل إخراج حقل نموذج Gravity Forms HTML5 القياسي.

en: Select yes or no to enable or disable CSS output.  Setting this to no will disable the standard Gravity Forms CSS from being included in your theme.
ar: حدد "نعم" أو "لا" لتمكين أو تعطيل إخراج CSS. سيؤدي تعيين هذا إلى "لا" إلى تعطيل تضمين Gravity Forms CSS القياسي في القالب الخاص بك.

en: Your Gravity Forms support license key is used to verify your support package, enable automatic updates and receive support.
ar: يتم استخدام مفتاح ترخيص دعم Gravity Forms الخاص بك للتحقق من حزمة الدعم الخاصة بك وتمكين التحديثات التلقائية وتلقي الدعم.

en: Settings License Key
ar: إعدادات مفتاح الترخيص

en: Select a date range. Setting a range will limit the export to entries submitted during that date range. If no range is set, all entries will be exported.
ar: حدد نطاقًا تاريخيًا. سيؤدي تعيين نطاق إلى تقييد التصدير إلى الإدخالات المقدمة خلال هذا النطاق التاريخي. إذا لم يتم تعيين أي نطاق، فسيتم تصدير كافة الإدخالات.

en: Export Date Range
ar: تصدير نطاق التاريخ

en: Select the fields you would like to include in the export.
ar: حدد الحقول التي ترغب في تضمينها في التصدير.

en: Export Selected Fields
ar: تصدير الحقول المختارة

en: Filter the entries by adding conditions.
ar: تصفية الإدخالات عن طريق إضافة الشروط.

en: Select the forms you would like to export.
ar: حدد النماذج التي ترغب في تصديرها.

en: Export Selected Forms
ar: تصدير النموذج المختار

en: Select the form you would like to export entry data from. You may only export data from one form at a time.
ar: حدد النموذج الذي ترغب في تصدير بيانات الإدخال منه. لا يجوز لك سوى تصدير البيانات من نموذج واحد في كل مرة.

en: Export Selected Form
ar: تصدير النموذج المختار

en: Pricing fields allow you to add fields to your form that calculate pricing for selling goods and services.
ar: تتيح لك حقول التسعير إضافة حقول إلى النموذج الخاص بك لحساب أسعار بيع السلع والخدمات.

en: Post Fields allow you to add fields to your form that create Post Drafts in WordPress from the submitted data.
ar: تتيح لك حقول المقالة إضافة حقول إلى النموذج الخاص بك والتي تنشئ مسودات المقالة في ووردبريس من البيانات المقدمة.

en: Advanced Fields are for specific uses.  They enable advanced formatting of regularly used fields such as Name, Email, Address, etc.
ar: الحقول المتقدمة مخصصة لاستخدامات محددة. فهي تتيح التنسيق المتقدم للحقول المستخدمة بانتظام مثل الاسم والبريد الإلكتروني والعنوان وما إلى ذلك.

en: Standard Fields provide basic form functionality.
ar: توفر الحقول القياسية وظائف النموذج الأساسية.

en: Input masks provide a visual guide allowing users to more easily enter data in a specific format such as dates and phone numbers.
ar: توفر أقنعة الإدخال دليلاً مرئيًا يسمح للمستخدمين بإدخال البيانات بسهولة أكبر وبتنسيق معين مثل التواريخ وأرقام الهواتف.

en: Select which Product this field is tied to.
ar: حدد المنتج الذي يرتبط به هذا الحقل.

en: Product Field
ar: حقل المنتج

en: Disables the quantity field.  A quantity of 1 will be assumed or you can add a Quantity field to your form from the Pricing Fields.
ar: تعطيل حقل الكمية. سيتم افتراض كمية 1 أو يمكنك إضافة حقل الكمية إلى النموذج الخاص بك من حقول التسعير.

en: Disable Quantity
ar: تعطيل الكمية

en: Enter the base price for this product.
ar: أدخل السعر الأساسي لهذا المنتج.

en: Base Price
ar: السعر الأساسي

en: Enter the content (Text or HTML) to be displayed on the form.
ar: أدخل المحتوى (نص أو HTML) ليتم عرضه في النموذج.

en: Check this option to enable data to be passed to the form and pre-populate this field dynamically. Data can be passed via Query Strings, Shortcode and/or Hooks.
ar: حدد هذا الخيار لتمكين تمرير البيانات إلى النموذج وملء هذا الحقل مسبقًا ديناميكيًا. يمكن تمرير البيانات عبر سلاسل الاستعلام و/أو الكود القصير و/أو الخطافات.

en: Incoming Field Data
ar: البيانات الميدانية الواردة

en: Check this option to set this image as the post's Featured Image.
ar: حدد هذا الخيار لتعيين هذه الصورة كصورة بارزة للمقالة.

en: Select one or more image metadata field to be displayed along with the image upload field. They enable users to enter additional information about the uploaded image.
ar: حدد واحدًا أو أكثر من حقول البيانات التعريفية للصورة ليتم عرضها مع حقل رفع الصورة. أنهم يمكنون المستخدمين من إدخال معلومات إضافية حول الصورة التي تم رفعها.

en: Image Meta
ar: صورة ميتا

en: Selecting this option will set the post author to the WordPress user that submitted the form.
ar: سيؤدي تحديد هذا الخيار إلى تعيين كاتب المقالة إلى مستخدم ووردبريس الذي أرسل النموذج.

en: Use Current User as Author
ar: استخدم المستخدم الحالي ككاتب

en: Select the category that will be used for the post that is created by the form entry.
ar: حدد التصنيف التي سيتم استخدامه للمنشور الذي تم إنشاؤه بواسطة إدخال النموذج.

en: Check this option to format and insert merge tags into the Post Title.
ar: حدد هذا الخيار لصياغة وسوم الدمج وإدراجها في عنوان المقالة.

en: Post Title Template
ar: قالب عنوان المقالة

en: Check this option to format and insert merge tags into the Post Content.
ar: حدد هذا الخيار لصياغة وسوم الدمج وإدراجها في محتوى المقالة.

en: Post Content Template
ar: قالب محتوى المقالة

en: Select the post format that will be used for the post that is created by the form entry.
ar: حدد صيغة المقال التي سيتم استخدامها في المقالة التي تم إنشاؤها بواسطة إدخال النموذج.

en: Select the author that will be used for the post that is created by the form entry.
ar: حدد الكاتب الذي سيتم استخدامه في المقالة التي تم إنشاؤها بواسطة إدخال النموذج.

en: Post Author
ar: كاتب المقال

en: Select the post status that will be used for the post that is created by the form entry.
ar: حدد حالة المقالة التي سيتم استخدامها في المقالة التي تم إنشاؤها بواسطة إدخال النموذج.

en: Select which categories are displayed. You can choose to display all of them or select individual ones.
ar: حدد التصنيفات التي سيتم عرضها. يمكنك اختيار عرضها كليًا أو تحديد البعض منها بشكل فردي.

en: Create rules to dynamically display or hide the submit button based on values from another field.
ar: قم بإنشاء قواعد لعرض زر الإرسال أو إخفائه ديناميكيًا بناءً على قيم من حقل آخر.

en: Create rules to dynamically display or hide the page's Next Button based on values from another field.
ar: قم بإنشاء قواعد لعرض زر الصفحة التالية أو إخفائه ديناميكيًا بناءً على قيم من حقل آخر.

en: Next Button Conditional Logic
ar: المنطق الشرطي للزر التالي

en: Enter the path to an image you would like to use as the page previous button.
ar: أدخل المسار إلى الصورة التي ترغب في استخدامها كزر الصفحة السابقة.

en: Previous Button Image
ar: صورة الزر السابق

en: Enter the text you would like to appear on the page previous button.
ar: أدخل النص الذي ترغب في ظهوره على الزر الصفحة السابقة.

en: Previous Button Text
ar: نص الزر السابق

en: Enter the path to an image you would like to use as the page next button.
ar: أدخل المسار إلى الصورة التي ترغب في استخدامها كزر الصفحة التالية.

en: Next Button Image
ar: صورة الزر التالي

en: Enter the text you would like to appear on the page next button.
ar: أدخل النص الذي ترغب في ظهوره على الزر الصفحة التالية.

en: Next Button Text
ar: نص الزر التالي

en: Name each of the pages on your form.  Page names are displayed with the selected progress indicator.
ar: قم بتسمية كل صفحة من الصفحات في النموذج الخاص بك. يتم عرض أسماء الصفحات مع مؤشر التقدم المحدد.

en: Select which progress bar style you would like to use.  Select custom to choose your own text and background color.
ar: حدد تنسيق شريط التقدم الذي ترغب في استخدامه. حدد المخصص لاختيار النص ولون الخلفية الخاصين بك.

en: Select which type of visual progress indicator you would like to display.  Progress Bar, Steps or None.
ar: حدد نوع مؤشر التقدم المرئي الذي ترغب في عرضه. شريط التقدم أو الخطوات أو لا شيء.

en: Create rules to dynamically display or hide this page based on values from another field.
ar: قم بإنشاء قواعد لعرض هذه الصفحة أو إخفائها ديناميكيًا استنادًا إلى قيم من حقل آخر.

en: Page Conditional Logic
ar: المنطق الشرطي للصفحة

en: Enter a message to be displayed to users who are not logged in (shortcodes and HTML are supported).
ar: أدخل رسالة ليتم عرضها للمستخدمين الذين لم يقوموا بتسجيل الدخول (يتم دعم الأكواد القصيرة وHTML).

en: Check this option to require a user to be logged in to view this form.
ar: حدد هذا الخيار لمطالبة المستخدم بتسجيل الدخول لعرض هذا النموذج.

en: Check this option to add a text input as the final choice of your radio button field. This allows the user to specify a value that is not a predefined choice.
ar: حدد هذا الخيار لإضافة إدخال نص باعتباره الاختيار النهائي لحقل زر الاختيار الخاص بك. يتيح ذلك للمستخدم تحديد قيمة التي هي ليست خيارًا محددًا مسبقًا.

en: "Other" Choice
ar: خيار "آخر"

en: Check this option to add a "Select All" checkbox before the checkbox choices to allow users to check all the checkboxes with one click.
ar: حدد هذا الخيار لإضافة مربع اختيار "تحديد الكل" قبل اختيارات مربع الاختيار للسماح للمستخدمين بتحديد جميع مربعات الاختيار بنقرة واحدة.

en: "Select All" Choice
ar: خيار "تحديد الكل".

en: Text of the consent checkbox.
ar: نص مربع اختيار الموافقة.

en: Checkbox Text
ar: نص مربع الاختيار

note: Translators: %s: Link to Chosen jQuery framework.
en: By selecting this option, the %s jQuery script will be applied to this field, enabling search capabilities to Drop Down fields and a more user-friendly interface for Multi Select fields.
ar: من خلال تحديد هذا الخيار، سيتم تطبيق البرنامج النصي %s jQuery على هذا الحقل، مما يمكن صلاحيات البحث لمنسدلة الحقول والواجهة أكثر سهولة في الاستخدام لحقول التحديد المتعددة.

note: Translators: %s: Link to Chosen jQuery framework.
en: Enable Enhanced UI
ar: تفعيل واجهة المستخدم (UI) المحسنة

en: Create rules to dynamically display or hide this field based on values from another field.
ar: قم بإنشاء قواعد لعرض هذا الحقل أو إخفائه ديناميكيًا استنادًا إلى قيم من حقل آخر.

en: Check this option to specify a value for each choice. Choice values are not displayed to the user viewing the form, but are accessible to administrators when viewing the entry.
ar: حدد هذا الخيار لتحديد قيمة لكل اختيار. لا يتم عرض قيم الاختيار للمستخدم الذي يعرض النموذج، ولكن يمكن للمسؤولين الوصول إليها عند عرض الإدخال.

en: Enable Choice Values
ar: تفعيل قيم الاختيار

en: Define the choices for this field. If the field type supports it you will also be able to select the default choice(s) using a radio or checkbox located to the left of the choice.
ar: تحديد الاختيارات لهذا الحقل. إذا كان نوع الحقل يدعمه، فستتمكن أيضًا من تحديد الاختيار (الاختيارات) الافتراضية باستخدام الراديو أو مربع الاختيار الموجود على يسار الاختيار.

en: Field Choices
ar: خيارات الحقل

en: Enter the CSS class name you would like to use in order to override the default styles for this field.
ar: أدخل اسم فئة CSS الذي ترغب في استخدامه لتجاوز التنسيقات الافتراضية لهذا الحقل.

en: Select the language you would like to use for the reCAPTCHA display from the available options.
ar: حدد اللغة التي ترغب في استخدامها لعرض reCAPTCHA من الخيارات المتاحة.

en: reCAPTCHA Language
ar: لغة reCAPTCHA

en: If you would like to override the default error validation for a field, enter it here.  This message will be displayed if there is an error with this field when the user submits the form.
ar: إذا كنت ترغب في تجاوز التحقق من الخطأ الافتراضي لأحد الحقول، فأدخله هنا. سيتم عرض هذه الرسالة إذا كان هناك خطأ في هذا الحقل عندما يرسل المستخدم النموذج.

en: Validation Message
ar: رسالة التحقق

en: Autocomplete Attribute
ar: سمة الإكمال التلقائي

en: Select this setting to display the option as activated by default when the form first loads.
ar: حدد هذا الإعداد لعرض الخيار كما هو مفعل افتراضيًا عند تحميل النموذج لأول مرة.

en: Activated by Default
ar: تم التنشيط بشكل افتراضي

en: Select the field to be used as the source for the values for this field.
ar: حدد الحقل الذي سيتم استخدامه كمصدر لقيم هذا الحقل.

en: Enter the label to be displayed next to the check box. For example, &quot;same as shipping address&quot;.
ar: أدخل التسمية التي سيتم عرضها بجوار مربع الاختيار. على سبيل المثال، "نفس عنوان الشحن".

en: Activate this option to allow users to skip this field and submit the values entered in the associated field. For example, this is useful for shipping and billing address fields.
ar: قم بتنشيط هذا الخيار للسماح للمستخدمين بتخطي هذا الحقل وإرسال القيم المدخلة في الحقل المرتبط. على سبيل المثال، يعد هذا مفيدًا لحقول عنوان الشحن والفوترة.

en: Use Values Submitted in a Different Field
ar: استخدم القيم المقدمة في حقل مختلف

en: Placeholders will not be submitted along with the form. Use Placeholders to give a hint at the expected value or format.
ar: لن يتم إرسال العناصر النائبة مع النموذج. استخدم العناصر النائبة لإعطاء تلميح حول القيمة أو الصيغة المتوقعة.

en: The Placeholder will not be submitted along with the form. Use the Placeholder to give a hint at the expected value or format.
ar: لن يتم إرسال العنصر النائب مع النموذج. استخدم العنصر النائب لإعطاء تلميح حول القيمة أو الصيغة المتوقعة.

en: If you would like to pre-populate the value of a field, enter it here.
ar: إذا كنت ترغب في تعبئة قيمة الحقل مسبقًا، فأدخلها هنا.

en: Select the fields you'd like to use in this Address Field and customize the Sub-Labels by entering new ones.
ar: حدد الحقول التي ترغب في استخدامها في حقل العنوان هذا وقم بتخصيص التسميات الفرعية عن طريق إدخال تسميات جديدة.

en: Add Choices to this field. You can mark a choice as selected by default by using the radio buttons on the left.
ar: أضف اختيارات إلى هذا الحقل. يمكنك وضع علامة على الاختيار على أنه محدد افتراضيًا باستخدام أزرار التعيين الموجودة على اليسار.

en: Name Prefix Choices
ar: اختيارات بادئة الاسم

en: Select the fields you'd like to use in this Name field and customize the Sub-Labels by entering new ones.
ar: حدد الحقول التي ترغب في استخدامها في حقل الاسم هذا وقم بتخصيص التسميات الفرعية عن طريق إدخال تسميات جديدة.

en: Select a form field size from the available options. This will set the width of the field. Please note: if using a paragraph field, the size applies only to the height of the field.
ar: حدد حجم حقل النموذج من الخيارات المتاحة. سيؤدي هذا إلى ضبط عرض الحقل. يرجى ملاحظة: إذا كنت تستخدم حقل فقرة، فإن الحجم ينطبق فقط على ارتفاع الحقل.

en: Select the sub-label placement.  Sub-labels can be placed above the field inputs or below the field inputs.
ar: حدد موضع التسمية الفرعية. يمكن وضع التصنيفات الفرعية أعلى مدخلات الحقل أو أسفل مدخلات الحقل.

en: Select the description placement.  Descriptions can be placed above the field inputs or below the field inputs.
ar: حدد موضع الوصف. يمكن وضع الأوصاف أعلى مدخلات الحقل أو أسفل مدخلات الحقل.

en: Select the label visibility for this field.  Labels can either inherit the form setting or be hidden.
ar: حدد رؤية التسمية لهذا الحقل. يمكن أن ترث التسميات إعداد النموذج أو تكون مخفية.

en: Label Visibility
ar: رؤية التسمية

en: Enter values in this setting to override the Sub-Label for each field.
ar: أدخل قيمًا في هذا الإعداد لتجاوز التسمية الفرعية لكل حقل.

en: Enter the admin label of the form field.  Entering a value in this field will override the Field Label when displayed in the Gravity Forms administration tool.
ar: أدخل تسمية المدير لحقل النموذج. سيؤدي إدخال قيمة في هذا الحقل إلى تجاوز تسمية الحقل عند عرضها في أداة إدارة Gravity Forms.

en: Admin Label
ar: تسمية المدير

en: Specify how many decimal places the number should be rounded to.
ar: حدد عدد المنازل العشرية التي يجب تقريب الرقم إليها.

en: Specify a mathematical formula. The result of this formula will be dynamically populated as the value for this field.
ar: تحديد صيغة رياضية. سيتم ملء نتيجة هذه الصيغة ديناميكيًا كقيمة لهذا الحقل.

en: Enabling calculations will allow the value of this field to be dynamically calculated based on a mathematical formula.
ar: سيؤدي تمكين العمليات الحسابية إلى السماح بحساب قيمة هذا الحقل ديناميكيًا استنادًا إلى صيغة رياضية.

en: Enter the minimum and maximum values for this form field.  This will require that the value entered by the user must fall within this range.
ar: أدخل الحد الأدنى والحد الأقصى للقيم في حقل النموذج هذا. وسيتطلب ذلك أن تقع القيمة التي أدخلها المستخدم ضمن هذا النطاق.

en: Number Range
ar: نطاق الأرقام

en: Select this option to hide the field label in the form.
ar: حدد هذا الخيار لإخفاء تسمية الحقل في النموذج.

en: Hide Field Label
ar: إخفاء تسمية الحقل

en: Select this option to limit user input to unique values only.  This will require that a value entered in a field does not currently exist in the entry database for that field.
ar: حدد هذا الخيار لتقييد إدخال المستخدم بالقيم الفريدة فقط. وسيتطلب هذا ألا تكون القيمة المدخلة في الحقل موجودة حاليًا في قاعدة بيانات الإدخال لهذا الحقل.

en: Select this option to make the form field required.  A required field will prevent the form from being submitted if it is not filled out or selected.
ar: حدد هذا الخيار لجعل حقل النموذج مطلوبًا. سيمنع الحقل المطلوب إرسال النموذج إذا لم يتم ملؤه أو تحديده.

en: Required Field
ar: حقل مطلوب

en: Enter the description for the form field.  This will be displayed to the user and provide some direction on how the field should be filled out or selected.
ar: أدخل الوصف لحقل النموذج. سيتم عرض هذا للمستخدم وسيقدم بعض التوجيهات حول كيفية ملء الحقل أو تحديده.

en: Field Description
ar: وصف الحقل

en: Select the format you would like to use for the phone input.  Available options are domestic US/CANADA style phone number and international long format phone number.
ar: حدد الصيغة التي ترغب في استخدامها لإدخال الهاتف. الخيارات المتاحة هي رقم هاتف محلي بتنسيق الولايات المتحدة/كندا ورقم هاتف دولي طويل الصيغة.

en: Phone Number Format
ar: صيغة رقم الهاتف

en: Specify the maximum file size in megabytes allowed for each of the files.
ar: حدد الحد الأقصى لحجم الملف بالميجابايت المسموح بها لكل ملف من الملفات.

en: Specify the maximum number of files that can be uploaded using this field. Leave blank for unlimited. Note that the actual number of files permitted may be limited by this server's specifications and configuration.
ar: حدد الحد الأقصى لعدد الملفات التي يمكن رفعها باستخدام هذا الحقل. اتركه فارغا لعدد غير محدود. لاحظ أن العدد الفعلي للملفات المسموح بها قد يكون محدودًا بمواصفات هذا الخادم وتكوينه.

en: Select this option to enable multiple files to be uploaded for this field.
ar: حدد هذا الخيار لتفعيل رفع ملفات متعددة لهذا الحقل.

en: Enter the allowed file extensions for file uploads.  This will limit the type of files a user may upload.
ar: أدخل امتدادات الملفات المسموح بها لعمليات رفع الملفات. سيؤدي هذا إلى تحديد نوع الملفات التي يمكن للمستخدم رفعها.

en: Allowed File Extensions
ar: ملحقات الملفات المسموح بها

en: Select the format you would like to use for the time field.  Available options are 12 hour (i.e. 8:30 pm) and 24 hour (i.e. 20:30).
ar: حدد الصيغة التي ترغب في استخدامها لحقل الوقت. الخيارات المتاحة هي 12 ساعة (أي 8:30 مساءً) و24 ساعة (أي 20:30).

en: Select the format you would like to use for the date input.
ar: حدد الصيغة التي ترغب في استخدامها لإدخال التاريخ.

en: Field Date Format
ar: صيغة تاريخ الحقل

en: Check this box to prevent this field from being displayed in a non-secure page (i.e. not https://). It will redirect the page to the same URL, but starting with https:// instead. This option requires a properly configured SSL certificate.
ar: حدد هذا المربع لمنع عرض هذا الحقل في صفحة غير آمنة (أي ليست https://). سيؤدي ذلك إلى إعادة توجيه الصفحة إلى نفس عنوان URL، ولكن بالبدء بـ https:// بدلاً من ذلك. يتطلب هذا الخيار شهادة SSL تم تكوينها بشكل صحيح.

en: Select the format of numbers that are allowed in this field. You have the option to use a comma or a dot as the decimal separator.
ar: حدد صيغة الأرقام المسموح بها في هذا الحقل. لديك خيار استخدام فاصلة أو نقطة كفاصل عشري.

en: Select the format you would like to use for the Name field.  There are 3 options, Normal which includes First and Last Name, Extended which adds Prefix and Suffix, or Simple which is a single input field.
ar: حدد الصيغة التي ترغب في استخدامها لحقل الاسم. هناك 3 خيارات، عادي والذي يتضمن الاسم واسم العائلة، أو موسع الذي يضيف بادئة ولاحقة، أو بسيط وهو حقل إدخال واحد.

en: Field Name Format
ar: صيغة اسم الحقل

en: Check this box to prevent the State/Province/Region from being displayed in the form.
ar: حدد هذا المربع لمنع عرض الولاية/المحافظة/المنطقة في النموذج.

en: Hide State/Province/Region
ar: إخفاء الولاية/المحافظة/المنطقة

en: Check this box to prevent Province field from being displayed in the form.
ar: حدد هذا المربع لمنع عرض حقل "المحافظة" في النموذج.

en: Hide Province Field
ar: إخفاء حقل المحافظة

en: Check this box to prevent the State field from being displayed in the form.
ar: حدد هذا المربع لمنع عرض حقل الحالة في النموذج.

en: Hide State Field
ar: إخفاء حقل الولاية

en: Check this box to prevent the extra address input (Address Line 2) from being displayed in the form.
ar: حدد هذا المربع لمنع عرض إدخال العنوان الإضافي (سطر العنوان 2) في النموذج.

en: Hide Address Line 2
ar: إخفاء عنوان السطر الثاني

en: For addresses that only apply to one country, you can choose to not display the country drop down. Entries will still be recorded with the selected country.
ar: بالنسبة للعناوين التي تنطبق على دولة واحدة فقط، يمكنك اختيار عدم عرض القائمة المنسدلة الخاصة بالبلد. سيتم الاستمرار في تسجيل الإدخالات مع البلد المحدد.

en: Hide Country
ar: اخفاء الدولة

en: Select the country you would like to be selected by default when the form gets displayed.
ar: حدد الدولة التي ترغب في تحديدها افتراضيًا عند عرض النموذج.

en: Select the province you would like to be selected by default when the form gets displayed.
ar: حدد المحافظة التي ترغب في تحديدها افتراضيًا عند عرض النموذج.

en: Default Province
ar: المحافظة الافتراضية

en: Select the state you would like to be selected by default when the form gets displayed.
ar: حدد الولاية التي ترغب في تحديدها افتراضيًا عند عرض النموذج.

en: Default State
ar: الحالة الافتراضية

en: Select the type of address you would like to use.
ar: حدد نوع العنوان الذي ترغب في استخدامه.

en: Select the type of inputs you would like to use for the date field. Date Picker will let users select a date from a calendar. Date Field will let users free type the date.
ar: حدد نوع المدخلات التي ترغب في استخدامها لحقل التاريخ. سيسمح منتقي التاريخ للمستخدمين بتحديد تاريخ من التقويم. سيسمح حقل التاريخ للمستخدمين بكتابة التاريخ مجانًا.

en: Enter the maximum number of rows that users are allowed to add.
ar: أدخل الحد الأقصى لعدد الصفوف التي يُسمح للمستخدمين بإضافتها.

en: Enter the maximum number of characters that this field is allowed to have.
ar: أدخل الحد الأقصى لعدد الأحرف المسموح به في هذا الحقل.

en: Select the type of field from the available form fields.
ar: حدد نوع الحقل من حقول النموذج المتاحة.

en: Field type
ar: نوع الحقل

en: Select the custom field name from available existing custom fields, or enter a new custom field name.
ar: حدد اسم الحقل المخصص من الحقول المخصصة الموجودة والمتوفرة، أو أدخل اسم حقل مخصصًا جديدًا.

en: Select the position of the badge containing the links to Google's privacy policy and terms.
ar: حدد موضع الشارة التي تحتوي على الروابط المؤدية إلى سياسة الخصوصية و بنود جوجل.

en: CAPTCHA Badge Position
ar: موضع شارة CAPTCHA

en: Select the type of CAPTCHA you would like to use.
ar: حدد نوع CAPTCHA الذي ترغب في استخدامه.

en: CAPTCHA Type
ar: نوع CAPTCHA

en: Select the visual theme for the reCAPTCHA field from the available options to better match your site design.
ar: حدد القالب المرئي لحقل reCAPTCHA من الخيارات المتاحة لتتناسب بشكل أفضل مع تصميم موقعك.

en: reCAPTCHA Theme
ar: قالب reCAPTCHA

en: When enabled, margins are added to properly align the HTML content with other form fields.
ar: عند التفعيل، تتم إضافة الهوامش لمحاذاة محتوى HTML بشكل صحيح مع حقول النموذج الأخرى.

en: Disable Default Margins
ar: تعطيل التباعد الافتراضي

en: Enter the label for this HTML block. It will help you identify your HTML blocks in the form editor, but it will not be displayed on the form.
ar: أدخل التسمية الخاصة بمكون HTML هذا. سيساعدك ذلك على تحديد مكوّنات HTML الخاصة بك في محرر النماذج، ولكن لن يتم عرضها في النموذج.

en: Enter the label of the form field.  This is the field title the user will see when filling out the form.
ar: ادخل عنوان حقل النموذج. هذا هو عنوان الحقل الذي سيراه المستخدم عند ملء النموذج.

note: Translators: %s: Link to article about query strings.
en: To pass field data to the confirmation page, build a Query String using the 'Insert Merge Tag' drop down. %s..more info on querystrings &raquo;%s
ar: لتمرير بيانات الحقل إلى صفحة التأكيد، أنشئ سلسلة استعلام باستخدام المنسدلة "إدراج وسمة دمج". %s..مزيد من المعلومات حول سلاسل الاستعلام &raquo;%s

note: Translators: %s: Link to article about query strings.
en: Pass Data Via Query String
ar: تمرير البيانات عبر سلسلة الاستعلام

en: Enter the URL of the webpage you would like the user to be redirected to after they have submitted the form.
ar: أدخل عنوان URL لصفحة الويب التي تريد إعادة توجيه المستخدم إليها بعد إرسال النموذج.

en: Redirect Form to URL
ar: إعادة توجيه النموذج إلى URL

en: Select the page you would like the user to be redirected to after they have submitted the form.
ar: حدد الصفحة التي ترغب في إعادة توجيه المستخدم إليها بعد إرسال النموذج.

en: Redirect Form to Page
ar: إعادة توجيه النموذج إلى الصفحة

en: When enabled, auto-formatting will insert paragraph breaks automatically. Disable auto-formatting when using HTML to create the confirmation content.
ar: عند تمكينه، سيؤدي التنسيق التلقائي إلى إدراج فواصل الفقرات تلقائيًا. قم بتعطيل التنسيق التلقائي عند استخدام HTML لإنشاء محتوى التأكيد.

en: Enter the text you would like the user to see on the confirmation page of this form.
ar: أدخل النص الذي ترغب في أن يراه المستخدم في صفحة التأكيد الخاصة بهذا النموذج.

en: Confirmation Message Text
ar: نص رسالة التأكيد

en: Enter the URL of a custom image to replace the default 'delete item' icon. A maximum size of 16px by 16px is recommended
ar: أدخل عنوان URL لصورة مخصصة لتحل محل أيقونة "حذف العنصر" الافتراضي. يوصى بأن يكون الحد الأقصى للحجم 16 بكسل × 16 بكسل

en: Enter the URL of a custom image to replace the default 'add item' icon. A maximum size of 16px by 16px is recommended
ar: أدخل عنوان URL لصورة مخصصة لتحل محل أيقونة "إضافة العنصر" الافتراضي. يوصى بأن يكون الحد الأقصى للحجم 16 بكسل × 16 بكسل

en: Enter the CSS class name you would like to use in order to override the default styles for this form.
ar: أدخل اسم فئة CSS الذي ترغب في استخدامه لتجاوز التنسيقات الافتراضية لهذا النموذج.

en: Form CSS Class Name
ar: اسم فئة نموذج CSS

en: Enter the path to an image you would like to use as the form submit button.
ar: أدخل المسار إلى الصورة التي ترغب في استخدامها كزر إرسال النموذج.

en: Form Button Image
ar: صورة زر النموذج

en: Enter the text you would like to appear on the form submit button.
ar: أدخل النص الذي ترغب في ظهوره في زر إرسال النموذج.

en: Form Button Text
ar: نص الزر النموذج

en: Required Indicator
ar: المؤشر المطلوب

en: Select the default sub-label placement.  Sub-labels can be placed above the field inputs or below the field inputs. This setting can be overridden in the appearance settings for each field.
ar: حدد موضع التسمية الفرعية الافتراضي. يمكن وضع التسمية الفرعية أعلى مدخلات الحقل أو أسفل مدخلات الحقل. يمكن تجاوز هذا الإعداد في إعدادات المظهر لكل حقل.

en: Select the default description placement.  Descriptions can be placed above the field inputs or below the field inputs. This setting can be overridden in the appearance settings for each field.
ar: حدد موضع الوصف الافتراضي. يمكن وضع الأوصاف أعلى مدخلات الحقل أو أسفل مدخلات الحقل. يمكن تجاوز هذا الإعداد في إعدادات المظهر لكل حقل.

en: Select the default label placement.  Labels can be top aligned above a field, left aligned to the left of a field, or right aligned to the right of a field. This is a global label placement setting.
ar: حدد موضع التسمية الافتراضي. يمكن محاذاة التسميات من الأعلى فوق الحقل، أو المحاذاة إلى اليسار على يسار الحقل، أو المحاذاة إلى اليمين على يمين الحقل. هذا هو إعداد وضع التسمية العام.

en: Form Label Placement
ar: وضع تسمية النموذج

en: Enter a description for your form. This may be used for user instructions.
ar: أدخل وصفًا للنموذج الخاص بك. يمكن استخدام هذا لتعليمات المستخدم.

en: Enter the title of your form.
ar: أدخل عنوان النموذج الخاص بك.

en: Check this option to enable Gravity Forms' legacy markup. This will hinder the accessibility of your form.
ar: حدد هذا الخيار لتمكين العلامات القديمة لـ Gravity Forms. سيؤدي هذا إلى إعاقة إمكانية الوصول إلى النموذج الخاص بك.

en: Legacy Markup
ar: العلامات القديمة

en: Check this option to enable a sliding animation when displaying/hiding conditional logic fields.
ar: حدد هذا الخيار لتفعيل التأثير الحركي المنزلق عند عرض/إخفاء الحقول المنطقية الشرطية.

en: Enable Animation
ar: تفعيل التأثير الحركي

en: Schedule a time period the form is active.
ar: جدولة فترة زمنية يكون فيها النموذج نشطًا.

en: Enter a number in the input box below to limit the number of entries allowed for this form. The form will become inactive when that number is reached.
ar: أدخل رقمًا في مربع الإدخال أدناه لتحديد عدد الإدخالات المسموح بها لهذا النموذج. سيصبح النموذج غير نشط عند الوصول إلى هذا الرقم.

en: Limit Number of Entries
ar: الحد من عدد الإدخالات

en: Limit the number of entries a form can generate and/or schedule a time period the form is active.
ar: حدد عدد الإدخالات التي يمكن للنموذج إنشاؤها و/أو جدولة فترة زمنية يكون فيها النموذج نشطًا.

en: Limit Form Activity
ar: الحد من نشاط النموذج

en: When enabled, any files uploaded to File Upload fields will be attached to the notification email.
ar: عند التمكين، سيتم إرفاق أي ملف تم رفعه إلى حقول رفع الملفات برسالة إشعار عبر البريد الإلكتروني.

en: Enter a comma separated list of email addresses you would like to receive a BCC of the notification email.
ar: أدخل قائمة مفصولة بفواصل لعناوين البريد الإلكتروني التي ترغب في تلقي نسخة كربونية مخفية (BCC) من الإشعار عبر البريد الإلكتروني.

en: Blind Carbon Copy Addresses
ar: عناوين نسخة كربونية مخفية

en: Enter a comma separated list of email addresses you would like to receive a CC of the notification email.
ar: أدخل قائمة مفصولة بفواصل لعناوين البريد الإلكتروني التي ترغب في تلقي نسخة كربونية (CC) من الإشعار عبر البريد الإلكتروني.

en: Carbon Copy Addresses
ar: عناوين النسخة الكربونية

en: Enter the email address you would like to be used as the reply to address for the notification email.
ar: أدخل عنوان البريد الإلكتروني الذي ترغب في استخدامه كرد على عنوان البريد الإلكتروني للإشعار.

en: Enter the name you would like the notification email sent from, or select the name from available name fields.
ar: أدخل الاسم الذي ترغب في إرسال الإشعار عبر البريد الإلكتروني منه، أو حدد الاسم من حقول الأسماء المتاحة.

en: Enter an authorized email address you would like the notification email sent from. To avoid deliverability issues, always use your site domain in the from email.
ar: أدخل عنوان بريد إلكتروني مرخّص تريد أن يُرسل الإشعار عبره. لتجنب مشكلات إمكانية التسليم، استخدم دائمًا نطاق موقعك في البريد الإلكتروني.

en: From Email Address
ar: من البريد الالكترونى

en: Allows notification to be sent to different email addresses depending on values selected in the form.
ar: يسمح بإرسال الإشعارات إلى عناوين بريد إلكتروني مختلفة بناءً على القيم المحددة في النموذج.

en: Routing
ar: التوجيه

en: When enabled, auto-formatting will insert paragraph breaks automatically. Disable auto-formatting when using HTML to create email notification content.
ar: عند تفعيله، سيؤدي التنسيق التلقائي إلى إدراج فواصل الفقرات تلقائيًا. قم بتعطيل التنسيق التلقائي عند استخدام HTML لإنشاء محتوى إشعارات البريد الإلكتروني.

en: Disable Auto-Formatting
ar: تعطيل التنسيق الآلي

en: Enter the email address you would like the notification email sent to.
ar: أدخل عنوان البريد الإلكتروني الذي ترغب في إرسال الإشعار عبر البريد الإلكتروني إليه.

en: Send To Email Address
ar: ارسل الى البريد الالكترونى

en: New submission from
ar: تقديم الجديد من

en: User Login
ar: تسجيل دخول العضو

en: User Email
ar: البريد الالكترونى للعضو

en: User Display Name
ar: الاسم الظاهر للعضو

en: HTTP Referer URL
ar: عنوان URL المرجعي لـ HTTP

en: HTTP User Agent
ar: وكيل مستخدم HTTP

en: Embed Post/Page Title
ar: تضمين عنوان المقالة/الصفحة

en: Embed Post/Page Id
ar: تضمين معرف المقالة/الصفحة

en: User IP Address
ar: عنوان IP الخاص بالمستخدم

en: Insert Merge Tag
ar: إدراج وسم الدمج

en: Pricing Fields
ar: حقول السعر

en: Post Fields
ar: حقول المقال

en: View Form
ar: عرض النموذج

en: Form Updated
ar: تحديث النموذج

en: The form title you have entered is already taken. Please enter a unique form title.
ar: عنوان النموذج الذي أدخلته مستخدم بالفعل. يرجى إدخال عنوان نموذج فريد.

en: Enable Next Button Conditional Logic
ar: تفعيل زر التالي المشروط

en: Enable Page Conditional Logic
ar: تفعيل ظهور الصفحة المشروط

en: Enable Conditional Logic
ar: تفعيل الظهور المشروط

en: Allow field to be populated dynamically
ar: السماح للحقل بالتأهيل ديناميكياً

en: Use the Rich Text Editor
ar: استخدام محرر النص الغني

en: Visibility
ar: الظهور

en: Force SSL
ar: فرض SSL

en: Enable Password Input
ar: تفعيل حقل كلمة المرور

en: Delete Icon URL
ar: حذف رابط الأيقونة

en: Add Icon URL
ar: إضافة رابط أيقونة

en: Zulu
ar: زولو

en: Vietnamese
ar: فيتانامية

en: Urdu
ar: الأردية

en: Ukrainian
ar: اوكراني

en: Turkish
ar: تركى

en: Thai
ar: تايلاندي

en: Telugu
ar: التيلجو

en: Tamil
ar: التاميل

en: Swedish
ar: سويدي

en: Swahili
ar: سواحلية

en: Spanish (Latin America)
ar: الإسبانية (أمريكا اللاتينية)

en: Spanish
ar: اسبانى

en: Slovenian
ar: سلوفينية

en: Slovak
ar: سلوفاكية

en: Sinhalese
ar: السنهالية

en: Serbian
ar: صربي

en: Russian
ar: روسى

en: Romanian
ar: روماني

en: Portuguese (Portugal)
ar: البرتغالية (البرتغال)

en: Portuguese (Brazil)
ar: البرتغالية (البرازيل).

en: Portuguese
ar: برتغالى

en: Polish
ar: بولندية

en: Persian
ar: الفارسية

en: Norwegian
ar: نرويجي

en: Mongolian
ar: المنغولية

en: Marathi
ar: المهاراتية

en: Malayalam
ar: المالايالامية

en: Malay
ar: المالية

en: Lithuanian
ar: الليتوانية

en: Latvian
ar: اللاتفية

en: Laothian
ar: لاوثيان

en: Korean
ar: الكورية

en: Kannada
ar: الكانادا

en: Japanese
ar: يابانية

en: Italian
ar: إيطالية

en: Indonesian
ar: أندونيسية

en: Icelandic
ar: أيسلندية

en: Hungarian
ar: الهنغارية

en: Hindi
ar: الهندية

en: Hebrew
ar: العبرية

en: Gujarati
ar: الغوجاراتية

en: Greek
ar: اليونانية

en: German (Switzerland)
ar: الألمانية (سويسرا)

en: German (Austria)
ar: الألمانية (النمسا)

en: German
ar: المانى

en: Georgian
ar: الجورجية

en: Galician
ar: الجاليكية

en: French (Canadian)
ar: الفرنسي (كندي)

en: French
ar: فرنسي

en: Finnish
ar: الفنلندية

en: Filipino
ar: الفلبينية

en: Estonian
ar: الإستونية

en: English (US)
ar: الإنجليزية (الولايات المتحدة)

en: English (UK)
ar: الإنجليزية (المملكة المتحدة)

en: Dutch
ar: الهولندية

en: Danish
ar: الدانماركية

en: Czech
ar: التشيكية

en: Croatian
ar: الكرواتية

en: Chinese (Traditional)
ar: الصينية (التقليدية)

en: Chinese (Simplified)
ar: الصينية (المبسطة)

en: Chinese (Hong Kong)
ar: الصينية (هونج كونج)

en: Catalan
ar: الكاتالونية

en: Bulgarian
ar: البلغارية

en: Bengali
ar: البنغالية

en: Basque
ar: الباسك

en: Azerbaijani
ar: أذربيجاني

en: Armenian
ar: الأرمينية

en: Amharic
ar: الأمهرية

en: Afrikaans
ar: الإفريقانية

en: Arabic
ar: العربية

en: Language
ar: اللغة

en: Activated by default
ar: يتم تفعيلها بشكل افتراضي

en: Source Field
ar: حقل المصدر

en: Option Label
ar: تسمية الخيار

en: To activate this option, please add a field to be used as the source.
ar: لتفعيل هذا الخيار قم بإضافة حقل ليستخدم كمصدر لهذا الحقل.

en: Display option to use the values submitted in different field
ar: إظهار خيار لاستخدام قيم مدخلة في حقل آخر.

en: Default Values
ar: القيم الافتراضية

en: Enable Autocomplete
ar: تمكين الإكمال التلقائي

en: Prefix Choices
ar: اختيارات البادئة

en: Default Value
ar: القيمة الافتراضية

en: Admin Field Label
ar: عنوان الحقل في لوحة التحكم

en: Field Size
ar: حجم الحقل

en: Enable enhanced user interface
ar: تفعيل واجهة المستخدم الغنيّة

en: Custom CSS Class
ar: اسم CSS مخصص

en: Custom Validation Message
ar: رسالة تأكيد مخصصة

en: Use Form Setting (%s)
ar: استخدام إعدادات النموذج (%s)

en: Visible (%s)
ar: مرئي (%s)

en: Field Label Visibility
ar: ظهور عناوين الحقول

en: Placeholders
ar: نصوص مؤقتة

en: Placeholder text is not supported when using the Rich Text Editor.
ar: نص العنصر النائب غير مدعوم عند استخدام محرر النص المنسق.

en: No Duplicates
ar: بدون نسخ مماثلة

en: Required
ar: مطلوب

en: Rules
ar: شروط

en: Do not round
ar: لا تُقرب

en: Rounding
ar: التقريب

en: Validate Formula
ar: التحقق من الصيغة

en: There appears to be a problem with the formula.
ar: يبدو أن هناك مشكلة في الصيغة.

en: The formula appears to be valid.
ar: يبدو أن الصيغة صالحة.

en: Formula
ar: الصيغة

en: Enable Calculation
ar: تفعيل الحساب

en: Max
ar: الأقصى

en: Min
ar: الأقل

en: Range
ar: المجال

en: Maximum Characters
ar: عدد الحروف الأقصى

en: Select a Mask
ar: تحديد قيد

en: Zip Code w/ Optional Plus Four
ar: الرمز البريدي مع اختياري بالإضافة إلى أربعة

en: Course Code
ar: رمز الدورة

en: Social Security Number
ar: رقم التضامن الاجتماعى

en: Valid Input
ar: إدخال صالح

en: Mask
ar: قناع

en: Examples
ar: الامثلة

en: All other characters are literal values and will be displayed automatically.
ar: جميع الأحرف الأخرى هي قيم حرفية وسيتم عرضها تلقائيًا.

en: Use a question mark '?' to indicate optional characters. Note: All characters after the question mark will be optional.
ar: استخدم علامة الاستفهام "؟" للإشارة إلى الأحرف الاختيارية. ملاحظة: جميع الأحرف بعد علامة الاستفهام ستكون اختيارية.

en: Use an asterisk '*' to indicate any alphanumeric character.
ar: استخدم علامة النجمة "*" للإشارة إلى أي حرف أبجدي رقمي.

en: Use a lower case 'a' to indicate an alphabetical character.
ar: استخدم الحرف الصغير "a" للإشارة إلى الحرف الأبجدي.

en: Use a '9' to indicate a numerical character.
ar: استخدم الرقم "9" للإشارة إلى حرف رقمي.

en: Usage
ar: الاستخدام

en: Custom Mask Instructions
ar: تعليمات القناع المخصص

en: Enter a custom mask
ar: قم بادخال قناعًا مخصصًا

en: Input Mask
ar: قيد الادخال

en: Standard
ar: اعتيادي

en: Supported Credit Cards
ar: بطاقات الائتمان المدعومة

en: Sub-Labels
ar: عنوان ثانوي

en: Number Format
ar: صيغة الرقم

en: Good
ar: جيدة

en: Bad
ar: سئ

en: Short
ar: قصير

en: Minimum Strength
ar: الحد الأدنى من القوة

en: Enable Password Strength
ar: تمكين قوة كلمة المرور

en: Enable Password Visibility Toggle
ar: تمكين تبديل رؤية كلمة المرور

en: Password Fields
ar: حقول كلمة المرور

en: Enable Email Confirmation
ar: تفعيل تأكيد البريد الإلكتروني

en: Enable "other" choice
ar: تفعيل خيار "أخرى"

en: Save
ar: حفظ

en: enter name
ar: ادخل الاسم

en: Enter name
ar: ادخل الاسم

en: Save as
ar: حفظ كـ

en: Save as new custom choice
ar: حفظ كخيار مخصص

en: Insert Choices
ar: ادخل الخيارات

en: Select a category and customize the predefined choices or paste your own list to bulk add choices.
ar: حدد التصنيف وقم بتخصيص القيم المحددة مسبقاً أو قم بلصق قائمتك المخصصة لإضافة قوائم كبيرة.

en: Extra Large
ar: كبير جداً

en: Extra Small
ar: صغير جدا

en: Definitely Not
ar: بالطبع لا

en: Probably Not
ar: على الاغلب لا

en: Not Sure
ar: غير متاكد

en: Probably
ar: على الاغلب

en: Definitely
ar: بالطبع

en: Would You
ar: هل بامكانك

en: Much Worse
ar: أسوأ بكثير

en: Somewhat Worse
ar: أسوأ إلى حد ما

en: About the Same
ar: نفسها تقريبا

en: Somewhat Better
ar: أفضل إلى حد ما

en: Much Better
ar: افضل بكثير

en: Comparison
ar: مقارنة

en: Strongly Disagree
ar: غير موافق بشدة

en: Disagree
ar: غير موافق

en: Agree
ar: موافق

en: Strongly Agree
ar: أوافق بشدة

en: Agreement
ar: اتفاق

en: Not Important
ar: غير مهم

en: Somewhat Important
ar: مهم إلى حد ما

en: Important
ar: مهم

en: Very Important
ar: مهم جدا

en: Importance
ar: أهمية

en: Very Unsatisfied
ar: غير راض أبدًا

en: Unsatisfied
ar: غير راض

en: Neutral
ar: محايد

en: Satisfied
ar: راضي

en: Very Satisfied
ar: راض جدًا

en: Satisfaction
ar: رضا

en: Never used
ar: لم تُستخدم مطلقًا

en: Over 3 years
ar: أكثر من 3 سنوات

en: 1-3 years
ar: 1-3 سنوات

en: 1-6 months
ar: 1-6 اشهر

en: Less than a month
ar: أقل من شهر

en: How Long
ar: إلى متى

en: Less than once a month
ar: أقل من مرّة في الشهر

en: 2 to 3 times a month
ar: من مرتين إلى ثلاثة فى الشهر

en: Once a month
ar: مرة كل شهر

en: 2 to 3 times a week
ar: مرتين او ثلاثة فى الاسبوع

en: Once a week
ar: مرة فى الاسبوع

en: Every day
ar: كل يوم

en: How Often
ar: كم من مرت

en: December
ar: ديسمبر

en: November
ar: نوفمبر

en: October
ar: أكتوبر

en: September
ar: سبتمبر

en: August
ar: أغسطس

en: July
ar: يوليو

en: June
ar: يونيو

en: April
ar: أبريل

en: March
ar: مارس

en: February
ar: فبراير

en: January
ar: يناير

en: Months of the Year
ar: اشهر السنه

en: Saturday
ar: السبت

en: Friday
ar: الجمعة

en: Thursday
ar: الخميس

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Monday
ar: الإثنين

en: Sunday
ar: الأحد

en: Days of the Week
ar: ايام الاسبوع

en: Some College
ar: بعض الكليات

en: Graduate or Professional Degree
ar: درجة الدراسات العليا أو المهنية

en: Bachelor's Degree
ar: درجة البكالريوس

en: Associate Degree
ar: درجة الزمالة

en: High School
ar: مدرسة ثانوية

en: Education
ar: التعليم

en: Transportation/Logistics
ar: النقل/الخدمات اللوجستية

en: Telecommunications
ar: الاتصالات السلكية واللاسلكية

en: Technology
ar: التكنولوجيا

en: Skilled Labor
ar: العمالة الماهرة

en: Science/Research
ar: علوم/أبحاث

en: Sales
ar: المبيعات

en: Retail
ar: البيع القطاعي

en: Restaurant/Food Service
ar: مطعم/خدمة الطعام

en: Real Estate
ar: العقارات

en: QA/Quality Control
ar: ضمان الجودة/مراقبة الجودة

en: Professional Services
ar: خدمات احترافية

en: Pharmaceutical/Biotech
ar: الأدوية / التكنولوجيا الحيوية

en: Non-Profit/Volunteer
ar: غير ربحية/متطوعة

en: Marketing
ar: التسويق

en: Manufacturing/Operations
ar: التصنيع/العمليات

en: Management/Executive
ar: الإدارة/التنفيذية

en: Legal
ar: قانوني

en: Law Enforcement/Security
ar: تطبيق القانون/الأمن

en: Job Search Aids
ar: مساعدات البحث عن وظيفة

en: Internet
ar: إنترنت

en: Insurance
ar: تأمين

en: Installation/Maintenance
ar: التثبيت/الصيانة

en: Human Resources
ar: الموارد البشرية

en: Hospitality/Travel
ar: الضيافة/السفر

en: Healthcare
ar: الرعاية الصحية

en: Government/Military
ar: الحكومة/العسكرية

en: Engineering
ar: الهندسة

en: Energy/Utilities
ar: الطاقة/المرافق العامة

en: Education/Training
ar: التعليم/التدريب

en: Customer Service
ar: خدمه العملاء

en: Consumer Goods
ar: بضائع المستهلكين

en: Construction/Facilities
ar: البناء/المرافق

en: Clerical/Administrative
ar: كتابية/إدارية

en: Business Opportunity
ar: فرصة عمل

en: Business Development
ar: تطوير الاعمال

en: Banking/Mortgage
ar: الخدمات المصرفية/الرهن العقاري

en: Automotive
ar: مجال السيارات

en: Arts/Entertainment/Publishing
ar: الفنون/الترفيه/النشر

en: Aerospace/Aviation
ar: الفضاء الجوي/الطيران

en: Advertising/Public Relations
ar: الإعلان/العلاقات العامة

en: Accounting/Finance
ar: المحاسبة/المالية

en: Industry
ar: الصناعة

en: Seasonal
ar: موسمي

en: Intern
ar: المتدرب

en: Contract
ar: عقد

en: Temporary
ar: مؤقت

en: Employee
ar: موظف

en: Per Diem
ar: كل يوم

en: Part-Time
ar: دوام جزئى

en: Full-Time
ar: دوام كامل

en: Job Type
ar: نوع الوظيفة

en: Student
ar: الطلب

en: Retired
ar: متقاعد

en: Homemaker
ar: ربة بيت

en: Not employed and not looking for work
ar: لا أعمل ولا أبحث عن عمل

en: Not employed but looking for work
ar: لا أعمل ولكن أبحث عن عمل

en: Self-employed
ar: أعمل لحسابي الخاص

en: Employed Part-Time
ar: أعمل بدوام جزئي

en: Employed Full-Time
ar: أعمل بدوام كامل

en: Employment
ar: توظيف

en: Widowed
ar: ارمل

en: Divorced
ar: مطلق

en: Married
ar: متزوج

en: Single
ar: اعزب

en: Marital Status
ar: الحالة الاجتماعية

en: 65 or Above
ar: 65 او اعلى

en: Under 18
ar: اقل من 18

en: Age
ar: السن

en: Prefer Not to Answer
ar: افضل عدم الاجابة

en: Female
ar: أنثى

en: Male
ar: ذكر

en: Gender
ar: الجنس

en: South America
ar: أمريكا الجنوبية

en: North America
ar: أمريكا الشمالية

en: Europe
ar: أوروبا

en: Asia
ar: آسيا

en: Africa
ar: افريقيا

en: Continents
ar: القارات

en: Canadian Province/Territory
ar: المقاطعة الكندية/إقليم

en: U.S. States
ar: الولايات المتحدة

en: Countries
ar: الدول

en: Bulk Add / Predefined Choices
ar: ادخال كبير / قيم محددة مسبقاً

en: Label
ar: العنوان

en: Choices
ar: خيارات

en: Show Values
ar: عرض القيم

en: Phone Format
ar: صيغة الهاتف

en: 24 hour
ar: 24 ساعه

en: 12 hour
ar: 12 ساعه

en: Time Format
ar: صيغة الوقت

en: Maximum Rows
ar: عدد العواميد الأقصى

en: Enable multiple columns
ar: تفعيل العواميد المتعددة

en: Columns
ar: أعمدة

en: Maximum allowed on this server: %sMB
ar: الحجم المسموح على هذا السيرفر:%s ميجابايت

en: Maximum File Size
ar: حجم الملف الأقصى

en: Maximum Number of Files
ar: عدد الملفات الأقصى

en: Enable Multi-File Upload
ar: تفعيل رفع الملفات المتعدد

en: Multiple Files
ar: ملفات متعددة

en: Separated with commas (i.e. jpg, gif, png, pdf)
ar: مفصولة بفواصل (مثال: jpg, gif, png, pdf)

en: Allowed file extensions
ar: الصيغ المسموحة

en: Customize Fields
ar: تخصيص الحقول

en: Placeholder
ar: نص مؤقت

en: Date Format Placement
ar: موضع صيغة التاريخ

en: Date Format
ar: صيغة التاريخ

en: Preview this form to see your custom icon.
ar: قم بمعاينة هذا النموذج لرؤية أيقونتك المخصصة.

en: Image Path:
ar: مسار الصورة:

en: Custom Icon
ar: أيقونة مخصصة

en: Calendar Icon
ar: أيقونة التقويم

en: No Icon
ar: بدون ايقونة

en: Date Drop Down
ar: تاريخ القائمة المنسدلة

en: Date Picker
ar: منتقي التاريخ

en: Date Field
ar: حقل التاريخ

en: Date Input Type
ar: نوع إدخال التاريخ

en: Name Fields
ar: حقول الاسم

en: Extended
ar: ممتد

en: Name Format
ar: صيغة الاسم

en: Default Country
ar: الدولةة الافتراضية

en: Default %s
ar: الافتراضى %s

en: Address Fields
ar: حقول العنوان

en: Address Type
ar: نوع العنوان

en: Set as Featured Image
ar: تحديد كصورة مميزة

en: Featured Image
ar: صورة مميزة

en: Image Metadata
ar: بيانات الصورة

en: Create content template
ar: إنشاء قالب محتوى

en: Content Template
ar: قالب المحتوى

en: Placeholder Label
ar: تسمية العنصر النائب

en: Display placeholder
ar: عرض العنصر النائب

en: Select Categories
ar: اختار التصنيفات

en: All Categories
ar: كل الاقسام

en: Post Category
ar: تصنيف المقال

en: Post Format
ar: نوع المقال

en: Use logged in user as author
ar: استخدام العضو مسجل الدخول كـ كاتب

en: Default Post Author
ar: كاتب المنشورة الافتراضي

en: Published
ar: تم النشر

en: Pending Review
ar: في انتظار المراجعة

en: Draft
ar: مسودة

en: Post Status
ar: حالة المقالة

en: New
ar: جديد

en: Existing
ar: موجود بالفعل

en: Custom Field Name
ar: اسم حقل مخصص

en: Inline
ar: مضمنة

en: Bottom Left
ar: أسفل اليسار

en: Bottom Right
ar: أسفل اليمين

en: Badge Position
ar: موقع الشارة

en: Dark
ar: داكن

en: Light
ar: الفاتح

en: Theme
ar: القالب

en: Font Color
ar: لون الخط

en: Large
ar: كبير

en: Small
ar: صغير

en: Size
ar: الحجم

en: Math Challenge
ar: تحدى رياضى

en: Really Simple CAPTCHA
ar: CAPTCHA بسيط جدًا

en: Advanced Fields
ar: حقول متقدمة

en: Single line text
ar: نص من سطر واحد

en: Standard Fields
ar: حقول اساسية

en: Disable default margins
ar: تعطيل التباعد الافتراضي

en: Text:
ar: النص:

en: Next Button
ar: الزرار التالى

en: Disable quantity field
ar: تعطيل حقل الكمية

en: Single Method
ar: طريقة واحدة

en: Calculation
ar: عملية حسابية

en: User Defined Price
ar: السعر المحدد من قبل المستخدم

en: Single Product
ar: المنتج الفردي

en: Field Type
ar: نوع الحقل

en: Product Field Mapping
ar: رسم خرائط حقل المنتج

en: Checkbox Label
ar: تسمية مربع الاختيار

en: Field Label
ar: العنوان

en: Image Path:
ar: مسار الصورة:

en: Button Text:
ar: نص الزر:

en: Default
ar: الافتراضى

en: Previous Button
ar: زر السابق

en: Completion Text
ar: نص الاكتمال

en: Display completed progress bar on confirmation
ar: إظهار شريط تقدم مكتمل عند مرحلة التأكيد

en: Page Names
ar: اسماء الصفحات

en: Background Color
ar: لون الخلفية

en: Text Color
ar: لون النص

en: Custom
ar: مخصص

en: Red
ar: احمر

en: Orange
ar: برتقالى

en: Green
ar: اخضر

en: Gray
ar: رصاصي

en: Blue
ar: ازرق

en: Progress Bar Style
ar: أسلوب شريط التقدم

en: None
ar: لا شيء

en: Steps
ar: الخطوات

en: Progress Bar
ar: شريط التقدم

en: Progress Indicator
ar: علامة التقدم

en: No field selected
ar: لم يتم تحديد أي حقل

en: Search for a field
ar: البحث عن حقل

en: Custom settings
ar: إعدادات مخصصة

en: Field Settings
ar: إعدادات الحقل

en: Add Fields
ar: أضف الحقول

en: Return to Form List
ar: العودة إلى قائمة النموذج

en: Continue Editing this Form
ar: تابع تحرير هذا النموذج

en: Setup Email Notifications for this Form
ar: إعداد إشعارات البريد الإلكتروني لهذا النموذج

en: Preview this Form
ar: معاينة هذا النموذج

en: What would you like to do next?
ar: ماذا تحب ان تفعل فى الخطوة التالية؟

en: You have successfully saved your form!
ar: لقد قمت بحفظ النموذج بنجاح

en: Manage last page options
ar: إدارة خيارات الصفحة الأخيرة

en: Last page options
ar: خيارات الصفحة الأخيرة

en: Manage pagination options
ar: إدارة خيارات ترقيم الصفحات

en: Pagination Options
ar: خيارات ترقيم الصفحات

en: Preview
ar: معاينة

en: Advanced
ar: الإعدادات المتقدمة

en: Appearance
ar: المظهر

en: General
ar: عام

en: If you have other forms on the page (i.e. Comments Form), specify a higher tabindex start value so that your Gravity Form does not end up with the same tabindices as your other forms. To disable the tabindex, enter 0 (zero).
ar: إذا كان لديك نماذج أخرى على الصفحة (أي نموذج التعليقات)، فحدد قيمة بداية أعلى علامة تبويب الفهرس حتى لا ينتهي Gravity Form الخاص بك بنفس علامات تبويب الفهرس مثل النماذج الأخرى. لتعطيل علامات تبويب الفهرس، أدخل 0 (صفر).

en: Tab Index Start
ar: بداية علامة التبويب الفهرس

en: Disable script output
ar: تعطيل إخراج البرنامج النصي

en: Enable Ajax
ar: تمكين Ajax

en: Display form description
ar: عرض وصف النموذج

en: Display form title
ar: عرض عنوان النموذج

en: Select a Form
ar: اختار نموذج

en: Contact Us
ar: اتصل بنا

en: Form
ar: نموذج

en: Gravity Forms Widget
ar: ودجت Gravity Forms

en: The PHP readfile function is not available, please contact the web host.
ar: دالة قراءة ملف PHP غير متاحة. يرجى الاتصال بمضيف الويب.

en: User Agent
ar: وكيل المستخدم

en: Post Id
ar: رقم المقال

en: Created By (User Id)
ar: أنشئت بواسطة (User Id)

en: Exporting entries. Progress:
ar: تصدير الإدخالات. جاري:

en: Date Range is optional, if no date range is selected all entries will be exported.
ar: نطاق التاريخ هو خيار اختياري، إذا لم يتم تحديد تاريخ معيّن سيتم تصدير جميع المدخلات.

en: Select Date Range
ar: تحديد نطاق التاريخ

en: Select Fields
ar: تحديد الحقول

en: Select a form
ar: اختار الننموذج

en: Select a form below to export entries. Once you have selected a form you may select the fields you would like to export and then define optional filters for field values and the date range. When you click the download button below, Gravity Forms will create a CSV file for you to save to your computer.
ar: حدد نموذج أدناه لتتمكن من تصديره، وعند تحديد النموذج يمكنك اختيار الحقول المراد تصديرها وتصفيتها بقيم معيّنة ونطاق التاريخ. عند الضغط على زر "تحميل ملف التصدير" ستقوم "Gravity Forms" بإنشاء ملف بصيغة CSV ليمكنك حفظه في حاسبك الآلي.

en: Please select the fields to be exported
ar: الرجاء تحديد الحقول التي سيتم تصديرها

en: Export entries if {0} of the following match:
ar: تصدير المدخلات إذا {0} من التالي يطابق:

en: Ajax error while selecting a form
ar: حدث خطأ أجاكس (Ajax) أثناء اختيار النموذج

en: Export Entries
ar: تصدير المدخلات

en: Download Export File
ar: تنزيل ملف التصدير

en: Select Forms
ar: اختيار النماذج

en: Select the forms you would like to export. When you click the download button below, Gravity Forms will create a JSON file for you to save to your computer. Once you've saved the download file, you can use the Import tool to import the forms.
ar: حدد النماذج التي ترغب في تصديرها. عند النقر فوق زر التنزيل أدناه، ستقوم Gravity Forms بإنشاء ملف JSON لحفظه على جهاز الكمبيوتر الخاص بك. بمجرد حفظ ملف التنزيل، يمكنك استخدام أداة الاستيراد لاستيراد النماذج.

en: Export Forms
ar: تصدير نموذج

en: Import
ar: استيراد

en: Select Files
ar: تحديد الملفات

en: Import Forms
ar: استيراد النماذج

en: Gravity Forms imported %d %s successfully
ar: تم استيراد Gravity Forms %d %s بنجاح

en: Edit Form
ar: تعديل نموذج

en: form | forms
ar[0]: نموذج
ar[1]: نموذج
ar[2]: نموذجان
ar[3]: نماذج
ar[4]: نموذج
ar[5]: نموذج

en: Forms could not be imported. Your export file is not compatible with your current version of Gravity Forms.
ar: لا يمكن استيراد النماذج. ملف التصدير الخاص بك غير متوافق مع النسخة الحالية من Gravity Forms.

en: Please select the forms to be exported
ar: الرجاء تحديد النماذج التي سيتم تصديرها

en: Thanks for contacting us! We will get in touch with you shortly.
ar: شكرا لإتصالك بنا! سوف نتّصل معكم قريبا.

en: Save and Continue Email Sent Confirmation
ar: حفظ ومتابعة تأكيد البريد الإلكتروني المُرسل

en: Save and Continue Confirmation
ar: حفظ ومتابعة التأكيد

en: Default Confirmation
ar: التاكيد الافتراضى

en: Payment Date
ar: تاريخ الدفع

en: Payment Status
ar: حالة الدفع

note: translators: Notification name followed by its ID. e.g. Admin Notification (ID: 5d4c0a2a37204).
en: %1$s (ID: %2$s)
ar: %1$s (المعرف: %2$s)

en: WordPress was unable to send the notification email.
ar: لم يتمكن ووردبريس من إرسال الإشعار عبر البريد الإلكتروني.

en: WordPress successfully passed the notification email to the sending server.
ar: نجح ووردبريس في تمرير إشعار البريد الإلكتروني إلى الخادم المرسل.

en: Notification not found
ar: التنبيه غير موجود

en: User Notification
ar: تنبيهات العضو

en: Admin Notification
ar: تنبيهات الادارة

en: %s form has been marked as inactive. | %s forms have been marked as inactive.
ar[0]: تم وضع علامة على النموذج %s على أنه نشط.
ar[1]: تم وضع علامة على نموذج %s على أنه غير نشط.

en: %s form has been marked as active. | %s forms have been marked as active.
ar[0]: تم وضع علامة على النموذج %s على أنه نشط.
ar[1]: تم وضع علامة على نموذج %s على أنه نشط.

en: Entries for %s form have been deleted. | Entries for %s forms have been deleted.
ar[0]: تم حذف إدخالات النموذج %s.
ar[1]: تم حذف إدخالات النموذج %s.

en: Views for %s form have been reset. | Views for %s forms have been reset.
ar[0]: تمت إعادة تعيين طرق العرض للنموذج %s.
ar[1]: تمت إعادة تعيين طرق العرض للنموذج %s.

en: You don't have adequate permissions to delete forms.
ar: ليس لديك الصلاحيات الكافية لحذف النماذج.

en: %s form deleted. | %s forms deleted.
ar[0]: تم حذف النموذج %s.
ar[1]: تم حذف النموذج %s.

en: You don't have adequate permissions to restore forms.
ar: ليس لديك الصلاحيات الكافية لاستعادة النماذج.

en: %s form restored. | %s forms restored.
ar[0]: تم استرجاع النموذج %s
ar[1]: تم استرجاع النموذج %s

en: You don't have adequate permissions to trash forms.
ar: ليس لديك الصلاحيات الكافية لرمي النماذج في سلّة المهملات.

en: %s form moved to the trash. | %s forms moved to the trash.
ar[0]: تم نقل النموذج %s إلى سلة المهملات.
ar[1]: تم نقل النموذج %s إلى سلة المهملات.

en: You don't have adequate permission to duplicate forms.
ar: ليس لديك الصلاحية الكافية لتكرار النماذج.

en: Form duplicated.
ar: تم نسخ النموذج.

en: You don't have adequate permission to delete forms.
ar: ليس لديك الصلاحية الكافية لحذف النماذج.

en: Form deleted.
ar: تم حذف النموذج.

en: You don't have adequate permission to restore forms.
ar: ليس لديك الصلاحية الكافي لاستعادة النماذج.

en: Form restored.
ar: تم استرجاع النموذج.

en: You don't have adequate permission to trash forms.
ar: ليس لديك الصلاحية الكافية لرمي النماذج في سلة المهملات.

en: Form moved to the trash.
ar: تم نقل النموذج لسلة المهملات

en: You don't have any forms. Let's go %screate one%s!
ar: ليس لديك أي نموذج. هيا بنا %sننشأ واحدًا%s!

en: There are no forms in the trash.
ar: لا يوجد نماذج في سلة المهملات.

en: No forms were found for your search query. %sView all forms%s.
ar: لم يتم العثور على نماذج لاستعلام البحث الخاص بك. %sعرض كافة النماذج%s.

en: Move this form to the trash
ar: انقل هذا النموذج إلى سلة المهملات

en: Conversion
ar: التحويلات

en: Views
ar: المشاهدات

en: Entries
ar: المدخلات

en: ID
ar: المُعرّف

en: Move to trash
ar: انقل إلى سلة المهملات

en: Permanently Delete Entries
ar: حذف المدخلات بشكل دائم

en: Reset Views
ar: إعادة تعيين المشاهدات

en: Mark as Inactive
ar: تحديد كغير مفعل

en: Mark as Active
ar: تحديد كمفعل

en: Delete permanently
ar: الحذف نهائيًا

[ctx: Form List]
en: Trash
ar: سلة المهملات

[ctx: Form List]
en: Inactive
ar: غير نشط

[ctx: Form List]
en: Active
ar: تفعيل

[ctx: Form List]
en: All
ar: الكل

en: Saved! Redirecting...
ar: تم الحفظ ! جارى التوجيه  ...

en: Creating Form...
ar: جارى انشاء النموذج ...

en: Create a New Form
ar: انشئ نموذج جديد

en: There was an issue creating your form.
ar: حدثت مشكلة أثناء إنشاء النموذج الخاص بك.

en: Search Forms
ar: ابحث عن النماذج

en: WARNING: You are about to delete ALL entries associated with the selected forms.
ar: تحذير: أنت على وشك حذف كافة الإدخالات المرتبطة بالنماذج المحددة.

en: 'Cancel' to stop, 'OK' to reset.
ar: "إلغاء" للتوقف، و"موافق" لإعادة التعيين.

en: Are you sure you would like to reset the Views for the selected forms?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في إعادة تعيين طرق العرض للنماذج المحددة؟

en: WARNING: You are about to delete these forms and ALL entries associated with them.
ar: تحذير: أنت على وشك حذف هذه النماذج وجميع الإدخالات المرتبطة بها.

en: Ajax error while updating form
ar: حدث خطأ في أجاكس (Ajax) أثناء تحديث التدفق

en: Cancel to stop, OK to delete.
ar: إلغاء للإيقاف، موافق للحذف.

en: WARNING: You are about to delete this form and ALL entries associated with it.
ar: تحذير: أنت على وشك حذف هذا النموذج وجميع الإدخالات المرتبطة به.

en: Create Form
ar: انشئ نموذج

en: Please enter a unique form title.
ar: الرجاء إدخال عنوان نموذج فريد.

en: Please enter a form title.
ar: الرجاء إدخال عنوان النموذج.

en: Thank you for saving {form_title}. Please use the unique link below to return to the form from any computer. <br /><br /> {save_link} <br /><br /> Remember that the link will expire after 30 days so please return via the provided link to complete your form submission.
ar: شكرًا لك على حفظ {form_title}. الرجاء استخدام الرابط الفريد أدناه للعودة إلى النموذج من أي جهاز كمبيوتر. <br /><br /> {save_link} <br /><br /> تذكر أن الرابط ستنتهي صلاحيته بعد 30 يومًا، لذا يرجى العودة عبر الرابط المقدم لإكمال إرسال النموذج.

en: Save and Continue Email
ar: حفظ ومتابعة البريد الإلكتروني

en: There was an issue deleting this confirmation.
ar: حدثت مشكلة أثناء حذف هذا التأكيد.

en: Confirmation deleted.
ar: تم حذف التاكيد

en: Enable legacy markup
ar: تمكين العلامات القديمة

en: Animated transitions
ar: التنقلات المتحركة

en: Form Options
ar: خيارات النموذج

en: Require Login Message
ar: رسالة إجبار الدخول

en: Require user to be logged in
ar: إجبار المستخدم أن يكون مسجل الدخول

en: Form Expired Message
ar: رسالة النموذج المنتهي

en: Form Pending Message
ar: رسالة النموذج المعلق

en: Schedule Form End Date/Time
ar: نهاية تاريخ/وقت جدول النموذج

en: Schedule Start Date/Time
ar: بداية تاريخ/وقت جدول النموذج

en: Schedule Form
ar: جدولة النموذج

en: Entry Limit Reached Message
ar: رسالة وصول حد المدخلات

en: per year
ar: كل سنه

en: per month
ar: كل شهر

en: per week
ar: كل اسبوع

en: per day
ar: كل يوم

en: total entries
ar: إجمالي الإدخالات

en: Number of Entries
ar: عدد المدخلات

en: Enable entry limit
ar: تفعيل حد المدخلات

en: Limit number of entries
ar: حد عدد المدخلات

en: Restrictions
ar: القيود

en: Save and Continue Later
ar: الحفط والاستمرار لاحقاً

en: Link Text
ar: نص الرابط

en: Enable Save and Continue
ar: تفعيل الحفط والاستمرار لاحقاً

en: Save and Continue
ar: الحفط والاستمرار

en: Image
ar: صورة

en: Form Button
ar: زر النموذج

en: CSS Class Name
ar: اسم CSS

en: (Required)
ar: (مطلوب)

en: Custom Required Indicator
ar: مؤشر التخصيص المطلوب

en: Custom:
ar: مخصص:

en: Asterisk: *
ar: العلامة النجمية: *

en: Text: (Required)
ar: النص: (مطلوب)

en: Required Field Indicator
ar: مؤشر الحقل المطلوب

en: Sub-Label Placement
ar: مكان العنوان الثانوي

en: Above inputs
ar: أعلى الحقول

en: Below inputs
ar: أسفل الحقول

en: Description Placement
ar: مكان الوصف

en: Right aligned
ar: محاذاة لليمين

en: Left aligned
ar: محاذاة لليسار

en: Top aligned
ar: محاذاة للأعلى

en: Label Placement
ar: موضع التسمية

en: Form Layout
ar: تنسيق النموذج

en: Form Description
ar: وصف النموذج

en: The form title you have entered has already been used. Please enter a unique form title.
ar: لقد تم بالفعل استخدام عنوان النموذج الذي أدخلته. الرجاء إدخال عنوان نموذج فريد.

en: Form Basics
ar: اساسيات النموذج

en: dismiss
ar: تجاهل

en: Note: This is a simple form preview. This form may display differently when added to your page based on normal inheritance from parent theme styles.
ar: ملحوظة: هذه معاينة بسيطة للنموذج. قد يتم عرض هذا النموذج بشكل مختلف عند إضافته إلى صفحتك بناءً على الوراثة العادية من تنسيقات السمات الأصلية.

en: show structure
ar: هيكل العرض

en: display grid
ar: شبكة العرض

en: Form Preview
ar: معاينة الإستمارة

en: You don't have adequate permission to preview forms.
ar: ليس لديك الصلاحية الكافية لمعاينة النماذج.

en: Add page break between entries
ar: أضف فاصل صفحة بين المدخلات

en: Include notes
ar: إدراج الملاحظات

en: Print all of the selected entries at once.
ar: اطبع جميع المدخلات المحددة مرة واحدة.

en: Close Window
ar: اغلق النافذه

en: You may override the default notification settings by entering a comma delimited list of emails to which the selected notifications should be sent.
ar: يمكنك تجاوز إعدادات التنبيه الافتراضية من خلال إدخال قائمة إيميلات مفصولة بعلامة فاصلة لإرسال التنبيهات المحددة إليها.

en: Specify which notifications you would like to resend for the selected entries.
ar: حدد الإشعارات التي ترغب في إعادة إرسالها للإدخالات المحددة.

en: You cannot resend notifications for these entries because this form does not currently have any notifications configured.
ar: لا يمكنك إعادة إرسال الإشعارات لهذه الإدخالات لأن هذا النموذج لا يحتوي حاليًا على أي إشعارات تمت تهيئتها.

en: Please select at least one entry...
ar: الرجاء تحديد إدخال واحد على الأقل...

en: Entry List
ar: قائمة المدخلة

en: Clear selection
ar: مسح الاختيار

en: All %s{0}%s entries have been selected.
ar: تم تحديد كافة إدخالات %s{0}%s.

en: Select all %s{0}%s entries.
ar: اختار جميع الـ %s{0}%s المدخلات

en: All %s{0}%s entries on this page are selected.
ar: تم تحديد كافة الإدخالات %s{0}%s في هذه الصفحة.

en: entries
ar: المدخلات

en: entry
ar: المدخلة

en: Notifications for %s were resent successfully.
ar: تمت إعادة إرسال الإشعارات لـ %s بنجاح.

en: Print Entries
ar: طباعة المدخلات

en: Please select at least one entry.
ar: من فضلك اختار على الاقل مدخل واحد

en: Ajax error while setting entry property
ar: حدث خطأ أجاكس (Ajax) أثناء تحديد خاصية الإدخال

en: %s unstarred.
ar: %s غير مميزة بنجمة.

en: %s starred.
ar: ممييزة %s بنجمة.

en: %s marked as unread.
ar: تم وضع علامة "غير مقروءة" على %s.

en: %s marked as read.
ar: تم وضع علامة "مقروءة" على %s.

en: %s marked as spam.
ar: تم وضع علامة"مزعج" على %s.

en: %s restored from the spam.
ar: %s استرجع من البريد المزعج

en: You don't have adequate permissions to restore entries.
ar: ليس لديك الصلاحيات الكافية لاستعادة الإدخالات.

en: You don't have adequate permissions to trash entries.
ar: ليس لديك الصلاحيات الكافية وضع الإدخالات في سلة المهملات.

en: %s moved to Trash.
ar: %s نقل الى سلة المهملات

en: %s deleted.
ar: %s حذف

en: %d entries
ar: المدخلات %d

en: Entry deleted.
ar: تم حذف المدخلة

en: Delete All Spam
ar: حذف جميع النماذج العشوائية

en: Empty Trash
ar: إفراغ سلة المهملات

en: WARNING! This operation cannot be undone. Permanently delete all spam? 'Ok' to delete. 'Cancel' to abort.
ar: تحذير! لا يمكن التراجع عن هذه العملية. هل تريد حذف جميع الرسائل المزعجة بشكل دائم؟ "موافق" للحذف. "إلغاء" للإلغاء.

en: WARNING! This operation cannot be undone. Empty trash? 'Ok' to empty trash. 'Cancel' to abort.
ar: تحذير! لا يمكن التراجع عن هذه العملية. سلة مهملات فارغة؟ "موافق" لتفريغ سلة المهملات. "إلغاء" للإلغاء.

en: Remove Star
ar: مسح نجمه

en: Add Star
ar: اضف نجمه

en: Mark as Unread
ar: تحديد كغير مقروء

en: Mark as Read
ar: تحديد كمقروء

en: Mark unread
ar: غير مقروء

en: Mark this entry as unread
ar: ضع علامة على هذا الإدخال كغير مقروء

en: Mark read
ar: مقروء

en: Mark this entry as not spam
ar: ضع علامة على هذا الإدخال على أنها ليست رسالة مزعجة

en: This form does not have any entries yet.
ar: هذا النموذج لا يحتوي على أي مدخلات حتى الآن.

en: This form does not have any entries matching the search criteria.
ar: هذا النموذج لا يحتوي على مدخلات تطابق معايير البحث.

en: This form does not have any entries in the trash.
ar: هذا النموذج لا يحتوي على مدخلات في سلة المهملات.

en: This form does not have any entries in the trash matching the search criteria.
ar: هذا النموذج لا يحتوي على مدخلات في سلة المهملات تطابق معايير البحث.

en: This form does not have any spam.
ar: هذا النموذج لا يحتوي على مدخلات عشوائية.

en: This form does not have any starred entries.
ar: هذا النموذج لا يحتوي على مدخلات مفضلة.

en: This form does not have any starred entries matching the search criteria.
ar: هذا النموذج لا يحتوي على مدخلات مفضلة تطابق معايير البحث.

en: This form does not have any unread entries.
ar: هذا النموذج لا يحتوي على مدخلات غير مقروءة.

en: This form does not have any unread entries matching the search criteria.
ar: هذا النموذج لا يحتوي على مدخلات غير مقروءة تطابق معايير البحث.

en: Click to select columns to display
ar: انقر لتحديد الأعمدة المراد عرضها

en: Trash
ar: سلة المهملات

en: Spam
ar: عشوائي

[ctx: Entry List]
en: Starred
ar: مفضلة

[ctx: Entry List]
en: Unread
ar: غير مقروء

[ctx: Entry List]
en: All
ar: الكل

en: Search
ar: بحث

en: Number of entries per page:
ar: عدد المدخلات في كل صفحة:

en: Pagination
ar: الصفحات

en: Default Filter
ar: التصفية الافتراضية

en: You don't have any active forms. Let's go %screate one%s
ar: ليس لديك أي نماذج نشطة. هيا بنا %sننشأ واحدًا%s!

en: 1 entry moved to the Trash. %sUndo%s
ar: تم نقل إدخال واحد إلى سلة المهملات. %sإلغاء%s

en: %s permanently deleted.
ar: تم حذف %s بسكل دائم.

en: 1 entry
ar: مدخل واحد

en: %s restored from the Trash.
ar: %s استرجع من سلة المهملات

en: Thai Baht
ar: البات التايلندي

en: Taiwan New Dollar
ar: تايوان الدولار جديد

en: Swiss Franc
ar: الفرنك السويسري

en: Swedish Krona
ar: الكرونا السويدية

en: South African Rand
ar: جمهورية جنوب افريقيا

en: Singapore Dollar
ar: دولار سنغافورى

en: Russian Ruble
ar: الروبل الروسي

en: Polish Zloty
ar: الزلوتي البولندية

en: Philippine Peso
ar: بيزو فلبيني

en: New Zealand Dollar
ar: الدولار النيوزلاندى

en: Norwegian Krone
ar: الكورن النيرويجى

en: Mexican Peso
ar: البيزو المكسيكى

en: Malaysian Ringgit
ar: رينغيت ماليزي

en: Japanese Yen
ar: الين اليابانى

en: Israeli New Sheqel
ar: الشيكل الاسرائيلى

en: Hungarian Forint
ar: الفورنت الهنغاري

en: Hong Kong Dollar
ar: دولار هونج كونج

en: Danish Krone
ar: الكورنى الدنماركى

en: Czech Koruna
ar: الكورنا التشيكى

en: Canadian Dollar
ar: دولار كندى

en: Brazilian Real
ar: الريل البرازيلى

en: Australian Dollar
ar: دولار استرالى

en: Euro
ar: اليورو

en: Pound Sterling
ar: الجنيه الاسترليني

en: U.S. Dollar
ar: الدولار الامريكى

en: CSS Ready Classes
ar: دروس CSS الجاهزة

en: CSS Targeting Examples
ar: CSS أمثلة الاستهداف

en: CSS Selectors
ar: محددات CSS

en: Designer Documentation
ar: مصمم وثائق المساعدة

en: Add-On Framework
ar: إطار العمل الإضافي

en: REST API
ar: واجهة برمجة التطبيقات (API) REST

en: API Functions
ar: دالة واجهة برمجة تطبيقات(API)

en: Developer Documentation
ar: مُطوّر وثائق المساعدة

en: Configuring Notifications
ar: تهيئة الإشعارات

en: Configuring Confirmations
ar: تهيئة التأكيدات

en: Reviewing Form Submissions
ar: مراجعة نماذج الُمُرسلات

en: Embedding a Form
ar: تضمين نموذج

en: Creating a Form
ar: إنشاء نموذج

en: User Documentation
ar: مُستخدم وثائق المساعدة

en: Resending...
ar: جارى اعادة الارسال ...

en: Resend Notifications
ar: اعادة التنبيهات

en: Configure Notifications
ar: تهيئة الإشعارات

en: You cannot resend notifications for this entry because this form does not currently have any notifications configured.
ar: لا يمكنك إعادة إرسال الإشعارات لهذا الإدخال لأن هذا النموذج لا يحتوي حاليًا على أي إشعارات تمت تهيئتها.

en: Mark as Spam
ar: تحديد كعشوائي

en: Move to Trash
ar: نقل الى سلة المهملات

en: Restore
ar: استعادة

en: Delete Permanently
ar: محذوف نهائيًا

en: You are about to delete this entry. 'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
ar: أنت على وشك حذف هذا الحقل. "إلغاء" للتوقف. "موافق" للحذف.

en: Not Spam
ar: ليس بريد مزعج

en: Edit Post
ar: تعديل المقال

en: Embed Url
ar: الرابط المضمن

en: Updated
ar: تم التحديث

en: Submitted on
ar: استلمت في

en: Entry Id
ar: رقم المدخلة

en: Transaction Id
ar: هويّة العملية

en: Subscription Id
ar: رقم الاشتراك

en: Start Date
ar: تاريخ البدء

en: Status
ar: الحالة

en: Unit Price
ar: سعر الوحدة

en: Qty
ar: الكميه

en: Order
ar: طلب

en: show empty fields
ar: عرض الحقول الفارغة

en: Subject:
ar: العنوان

en: Also email this note to
ar: قم بإرسال هذه الملاحظة إلى

en: Add Note
ar: اضف الملاحظه

en: added
ar: تمت الإضافت

en: Apply
ar: تطبيق

en:  Bulk action
ar: تطبيق الامر

en:  Bulk action
ar: تنفيذ الامر

en: Details
ar: التفاصيل

en: Entry Updated.
ar: تم تحديث المدخلة

en: Include Notes
ar: إدراج الملاحظات

en: Print
ar: طباعة

en: Notifications were resent successfully.
ar: تم اعادة ارسال التنبيهات بنجاح

en: You must select at least one type of notification to resend.
ar: يجب عليك تحديد نوع واحد على الأقل من الإشعارات لإعادة إرساله.

en: Ajax error while deleting field.
ar: حدث خطأ أجاكس (Ajax) أثناء حذف حقل.

en: Would you like to delete this file? 'Cancel' to stop. 'OK' to delete
ar: هل تريد حذف هذا الملف؟ 'إلغاء' لإيقاف. 'موافق' لحذف

en: You don't have adequate permission to delete entries.
ar: ليس لديك الصلاحية الكافية لحذف الإدخالات.

en: You don't have adequate permission to restore entries.
ar: ليس لديك الصلاحية الكافية لاستعادة الإدخالات.

en: You don't have adequate permission to trash entries.
ar: ليس لديك الصلاحية الكافية لوضع الإدخالات في سلة المهملات.

en: You don't have adequate permission to delete notes.
ar: ليس لديك الصلاحية الكافية لحذف الملاحظات.

en: %s: Checked "%s"
ar: %s: تم التحديد "%s"

en: %s: Unchecked "%s"
ar: %s: لم يتم التحديد "%s"

en: Oops! We couldn't find your entry. Please try again.
ar: عفوًا! لم نتمكن من العثور على الإدخال الخاص بك. يُرجى المحاولة مرة اخرى.

en: Payment Details
ar: تفاصيل الدفع

en: Subscription Details
ar: تفاصيل الاشتراك

en: Notes
ar: الملاحظات

en: Entry
ar: المدخلة

en: This form doesn't have any notifications. Let's go %screate one%s.
ar: لا يحتوي هذا النموذج على أية إشعارات.. هيا بنا %sننشأ واحدًا%s!

en: Undefined Service
ar: خدمة غير محددة

en: WARNING: You are about to delete this notification.
ar: تحذير: سوف تقوم بحذف هذا التنبيه

en: Service
ar: الخدمة

en: Save and continue email is requested
ar: تم طلب حفظ ومتابعة البريد الإلكتروني

en: Form is saved
ar: تم حفظ النموذج

en: Form is submitted
ar: تمّ إرسال النموذج

en: There was an issue duplicating this notification.
ar: حدثت مشكلة أثناء تكرار هذا الإشعار.

en: Notification duplicated.
ar: تم تكرار الإشهار.

en: There was an issue deleting this notification.
ar: حدثت مشكلة أثناء حذف هذا الإشعار.

en: Notification deleted.
ar: حذف التنبيهات.

en: Save & Continue Token
ar: حفظ ومتابعة الرمز المميز

en: Save & Continue Link
ar: حفظ ومتابعة الرابط

en: Update Notification
ar: تحديث التنبيهات

en: Attach uploaded fields to notification
ar: قم بإرفاق الحقول التي تم رفعها للإشعار

en: Attachments
ar: المُرفقات

en: Auto-formatting
ar: التنسيق الآلي

en: Subject
ar: الموضوع

en: Please enter a valid email address or merge tag in the BCC field.
ar: يرجى إدخال عنوان بريد إلكتروني صالح أو وسم الدمج في حقل النسخة الكربونية مخفية (BCC).

en: Please enter a valid email address or merge tag in the CC field.
ar: يرجى إدخال عنوان بريد إلكتروني صالح أو وسم الدمج في حقل النسخة الكربونية (CC).

en: Please enter a valid email address or merge tag in the Reply To field.
ar: الرجاء إدخال عنوان بريد إلكتروني صالح أو دمج الوسم في حقل الرد.

en: Reply To
ar: رد الى

en: Please enter a valid email address or merge tag in the From Email field.
ar: الرجاء إدخال عنوان بريد إلكتروني صالح أو دمج الوسم في حقل نموذج البريد الإلكتروني.

en: From Email
ar: من البريد الالكترونى

en: From Name
ar: اسم النموذج

en: Please select an Email Address field.
ar: الرجاء تحديد حقل عنوان البريد الإلكتروني.

en: Your form does not have an email field. Add an email field to your form and try again.
ar: لا يحتوي النموذج الخاص بك على حقل بريد إلكتروني. أضف حقل بريد إلكتروني إلى النموذج الخاص بك وحاول مرة أخرى.

en: Send To Field
ar: إرسال إلى حقل

en: Send To Email
ar: إرسال إلى بريد إلكتروني

en: Event
ar: الحدث

en: Email Service
ar: خدمة البريد الإلكتروني

en: Configure Routing
ar: إدارة التوجيه

en: Send To
ar: ارسال الى

en: Warning! Using a third-party email in the From Email field may prevent your notification from being delivered. It is best to use an email with the same domain as your website. %sMore details in our documentation.%s
ar: تحذير! قد يؤدي استخدام بريد إلكتروني تابع لجهة خارجية في حقل نموذج البريد الإلكتروني إلى منع تسليم إشعارك. من الأفضل استخدام بريد إلكتروني بنفس نطاق موقع الإلكتروني الخاص بك. %sمزيد من التفاصيل في وثائقنا.%s

en: Notifications
ar: التنبيهات

en: Print Preview
ar: طباعه المشاهده

en: close window
ar: اغلاق النافذه

en: Entry #
ar: المدخلة #

en: Bulk Print
ar: طباعه الكل

en: Form Id and Entry Id are required parameters.
ar: يعد معرف النموذج ومعرف الإدخال معاملات مطلوبة.

en: You don't have adequate permission to view entries.
ar: ليس لديك الصلاحية الكافية لعرض الإدخالات.

en: Oops! We could not locate your form.
ar: عفوا! لم نتمكن من تحديد موقع النموذج الخاص بك.

en: Email Address
ar: عنوان البريد الالكتروني

en: Send Link
ar: أرسل رابط

en: Sorry. This form is no longer available.
ar: آسف. هذا النموذج لم يعد متاحًا.

en: This form is not yet available.
ar: هذا النموذج غير متاح

en: Sorry. This form is no longer accepting new submissions.
ar: آسف. لم يعد هذا النموذج يقبل طلبات جديدة.

en: Step
ar: الخطوة

en: Next Page
ar: الصفحة التالية

en: Strong
ar: قوى

en: Medium
ar: متوسط

en: Very weak
ar: ضعيفة جدا

en: Weak
ar: ضعيفة

en: Password strength unknown
ar: قوة كلمة المرور غير معروفة

en: Mismatch
ar: عدم تطابق

en: max characters
ar: حرف كحد أقصى

en: of
ar: من

en: No results matched
ar: لايوجد نتائج متطابقة

en: All choices are unselected.
ar: جميع الاختيارات غير محددة.

en: All choices are selected.
ar: جميع الاختيارات محددة.

en: At least one field must be filled out
ar: يجب ملء حقل واحد على الأقل

en: Invalid selection. Please select from the available choices.
ar: اختيار غير صالح. يرجى اختيار واحد من الخيارات المتاحة.

en: Please enter a valid value.
ar: من فضلك ادخل قيمة صالحة.

en: This field requires a unique entry and '%s' has already been used
ar: يتطلب هذا الحقل إدخالاً فريدًا وقد تم استخدام '%s' بالفعل

en: This field requires a unique entry and the values you entered have already been used.
ar: يتطلب هذا الحقل إدخالاً فريدًا وقد تم بالفعل استخدام القيم التي أدخلتها.

en: This date has already been taken. Please select a new date.
ar: لقد تم أخذ هذا التاريخ بالفعل. الرجاء تحديد تاريخ جديد.

en: This field is for validation purposes and should be left unchanged.
ar: هذا الحقل لأغراض التحقق ويجب تركه دون تغيير.

en: This iframe contains the logic required to handle Ajax powered Gravity Forms.
ar: يحتوي iframe على المنطق المطلوب للتعامل مع Gravity Forms التي تعمل بتقنية Ajax.

en: Previous Page
ar: الصفحة السابقة

en: There was a problem with your submission.
ar: كانت هناك مشكلة مع تقديمكم.

en: Your form was not submitted. Please try again in a few minutes.
ar: لم يتم تقديم النموذج الخاص بك. يرجى المحاولة مرة أخرى بعد بضع دقائق.

en: Save and Continue link used is expired or invalid.
ar: رابط الحفظ والمتابعة المُستخدم منتهي الصلاحية أو غير صالح.

note: Translators: the text or symbol that indicates a field is required
en: "%s" indicates required fields
ar: "%s" تحدد الحقول المطلوبة

en: Sorry. You must be logged in to view this form.
ar: آسف. يجب عليك تسجيل الدخول لمشاهدة هذا النموذج.

en: Previous
ar: السابق

en: Review Form
ar: نموذج المراجعة

en: <em>This page does not exist.</em>
ar: <em>هذه الصفحة غير موجودة</em>

en: \'Cancel\' to stop, \'OK\' to delete.
ar: \'إلغاء\' للتوقف, \'موافق\' للحذف.

en: WARNING: You are about to delete this confirmation.
ar: تحذير: أنت على وشك حذف هذا التأكيد.

en: Content
ar: المحتوي

en: Type
ar: النوع

en: Save &amp; Continue Email Input
ar: حفظ ومتابعة إدخال البريد الإلكتروني

en: Save &amp; Continue Token
ar: حفظ ومتابعة الرمز المميز

en: Save &amp; Continue Link
ar: حفظ ومتابعة الرابط

en: Confirmation Settings
ar: إعدادات التأكيد

en: Your confirmation message appears to contain a merge tag as the value for an HTML attribute. Depending on the attribute and field type, this might be a security risk. %sFurther details%s
ar: يبدو أن رسالة التأكيد الخاصة بك تحتوي على وسم الدمج كقيمة لسمة HTML. اعتمادًا على السمة ونوع الحقل، قد يمثل ذلك خطرًا أمنيًا. %sمزيد من التفاصيل%s

en: Legacy Settings
ar: الإعدادات القديمة

en: Save Confirmation
ar: حفظ التاكيد

en: Enable conditional logic
ar: تفعيل الظهور المشروط

en: Sample: phone={Phone:1}&email={Email:2}
ar: عينة: phone={Phone:1}&email={Email:2}

en: Pass Field Data via Query String
ar: تمرير بيانات الحقول عبر سلسلة الاستعلام

en: You must specify a valid Redirect URL.
ar: يجب عليك تحديد عنوان URL صالح لإعادة التوجيه.

en: Redirect URL
ar: رابط التوجيه

en: Disable auto-formatting
ar: تعطيل التنسيق الآلي

en: Auto-Formatting
ar: التنسيق الآلي

en: Message
ar: الرسالة

en: Redirect
ar: التوجيه

en: Text
ar: نص

en: Confirmation Type
ar: نوع التاكيد

en: Confirmation Name
ar: اسم التاكيد

en: Select a Range
ar: حدد النطاق

en: Confirmations
ar: التاكيدات

en: Upload unsuccessful
ar: رفع غير ناجح

en: Failed to move uploaded file.
ar: فشل في نقل الملف الذي تم رفعه.

en: Failed to open output stream.
ar: فشل في فتح تدفق الإخراج.

en: Failed to open input stream.
ar: فشل في فتح تدفق الإدخال.

en: Failed to open temp directory.
ar: فشل في فتح الدليل المؤقت.

en: Failed to upload file.
ar: خطأ فى رفع الملف

note: translators: deleted text
en: [deleted]
ar: [تم الحذف]

en: Draft Forms (Save and Continue Later)
ar: مسودة النماذج (احفظ وتابع لاحقًا)

en: Browser details
ar: تفاصيل المتصفح

en: Embed URL
ar: تضمين URL

en: IP Address
ar: عنوان IP

en: Other Data
ar: بيانات أخرى

en: Select/Deselect All
ar: تحديد/إلغاء تحديد الكل

en: Erase
ar: محو

en: Export
ar: التصدير

en: Fields
ar: الحقول

en: Created By
ar: تم الإنشاء بواسطة

en: Personal Data
ar: بيانات شخصية

en: Identification Field
ar: حقل الهوية

en: You must add an email address field to the form in order to enable this setting.
ar: يجب عليك إضافة حقل عنوان بريد إلكتروني إلى النموذج لتمكين هذا الإعداد.

en: Enable integration with the WordPress tools for exporting and erasing personal data.
ar: تمكين التكامل مع أدوات ووردبريس لتصدير البيانات الشخصية ومحوها.

en: Exporting and Erasing Data
ar: تصدير ومحو البيانات

en: Form entries must be retained for at least one day.
ar: يجب الاحتفاظ بإدخالات النموذج لمدة يوم واحد على الأقل.

en: Number of days to retain entries before trashing/deleting:
ar: عدد الأيام للاحتفاظ بالإدخالات قبل رميها في سلة المهملات/حذفها:

en: Delete entries permanently automatically
ar: حذف الإدخالات تلقائيًا بشكل دائم

en: Warning: this will affect all entries that are older than the number of days specified.
ar: تحذير: سيؤثر هذا على كافة الإدخالات التي تفوت عدد الأيام المحددة.

en: Trash entries automatically
ar: إلقاء الإدخالات في سلة المهملات تلقائيا

en: Retain entries indefinitely
ar: الاحتفاظ بالإدخالات إلى أجل غير مسمى

en: Retention Policy
ar: سياسة الإحتفاظ

en: Prevent the storage of IP addresses during form submission
ar: منع تخزين عناوين IP أثناء تقديم النموذج

en: General Settings
ar: الخيارات العامة

en: Internal Error
ar: خطأ داخلي

en: Not implemented
ar: لم تُنفَّذ

en: Not found
ar: غير موجود

en: Bad request
ar: طلب سيء

en: Forbidden
ar: ممنوع

en: Permission denied
ar: تمّ رفض الصلاحية.

en: Not authorized
ar: غير مصرح

en: Entries deleted successfully: %d
ar: تم حذف الإدخالات بنجاح: %d

en: Form updated successfully
ar: تم تحديث النموذج بنجاح

en: Forms updated successfully
ar: تم تحديث النماذج بنجاح

en: Success
ar: نجاح

en: Entries updated successfully
ar: تم تحديث المدخلات بنجاح

en: Forms deleted successfully: %d
ar: تم حذف النماذج بنجاح: %d

en: Feeds updated: %d
ar: تم تحديث التدفقات: %d

en: Feeds deleted successfully: %d
ar: تم حذف التدفقات بنجاح: %d

en: Unable to process request.
ar: غير قادر على معالجة الطلب.

en: Unable to save API key.
ar: غير قادر على حفظ مفتاح واجهة برمجة التطبيقات (API).

en: Make sure you have copied the consumer key and secret below. They will not be available once you leave this page.
ar: تأكد من قيامك بنسخ مفتاح العميل والسر أدناه. لن تكون هذه النسخ متاحة بمجرد مغادرة هذه الصفحة.

en: API Key successfully updated.
ar: تم تحديث مفتاح واجهة برمجة التطبيقات (API) بنجاح.

en: You must provide a description.
ar: يجب عليك تقديم وصف.

en: Unable to retrieve key.
ar: غير قادر على استرداد المفتاح.

en: Show/hide QR Code
ar: إخفاء/عرض رمز الاستجابة السريعة (QR Code)

en: Change the %sWordPress Permalink Settings%s from default to any of the other options to get started.
ar: قم بتغيير %sإعدادات الرابط الدائم في ووردبريس%s من الخيار الافتراضي إلى أي من الخيارات الأخرى للبدء.

en: Permalinks are not in the correct format.
ar: الروابط الدائمة ليست بالصيغة الصحيحة.

en: Impersonate account
ar: انتحال شخصية صاحب الحساب

en: QR Code
ar: رمز الاستجابة السريعة (QR Code)

en: Private API Key
ar: مفتاح واجهة برمجة التطبيقات (API) خاص

en: Public API Key
ar: مفتاح واجهة برمجة التطبيقات (API) عام

en: Configure your API Key below to use the REST API version 1. Alternatively, you can use cookie authentication which is supported for logged in users. %1$sVisit our documentation pages%2$s for more information.
ar: قم بتكوين مفتاح واجهة برمجة التطبيقات (API) الخاص بك أدناه لاستخدام النسخة 1 من واجهة برمجة التطبيقات (REST (API. وبدلاً من ذلك، يمكنك استخدام مصادقة ملفات تعريف الارتباط المدعومة للمستخدمين الذين قاموا بتسجيل الدخول. %1$sقم بزيارة صفحات التوثيق الخاصة بنا%2$s لمزيد من المعلومات.

en: Authentication ( API version 1 )
ar: المصادقة (نسخة 1 من واجهة برمجة التطبيقات (API))

en: API Keys
ar: مفاتيح واجهة برمجة التطبيقات (API)

en: Create an API Key below to use the REST API version 2. Alternatively, you can use cookie authentication which is supported for logged in users. %1$sVisit our documentation pages%2$s for more information.
ar: قم بإنشاء مفتاح واجهة برمجة التطبيقات (API) أدناه لاستخدام النسخة 2 من واجهة برمجة التطبيقات (API) REST. وبدلاً من ذلك، يمكنك استخدام مصادقة ملفات تعريف الارتباط المدعومة للمستخدمين الذين قاموا بتسجيل الدخول. %1$sقم بزيارة صفحات التوثيق الخاصة بنا%2$s لمزيد من المعلومات.

en: Authentication ( API version 2 )
ar: المصادقة (نسخة 2 من واجهة برمجة التطبيقات (API))

en: Enable access to the API
ar: تفعيل الوصول إلى واجهة برمجة التطبيقات (API)

en: Requirements check
ar: فحص المتطلبات

en: The Gravity Forms API allows developers to interact with this install via a JSON REST API.
ar: تتيح واجهة برمجة التطبيقات (API) Gravity Forms للمطورين التفاعل مع هذا التنصيب عبر واجهة برمجة التطبيقات (API) JSON REST.

en: Gravity Forms API Settings
ar: إعدادات واجهة برمجة التطبيقات (API) Gravity Forms

en: Update
ar: التحديث

en: Add
ar: إضافة

en: Consumer Secret
ar: سر المستهلك

en: Consumer Key
ar: مفتاح المستهلك

en: Read/Write
ar: اقرأ/اكتب

en: Write
ar: اكتب

en: Read
ar: اقرأ

en: Gravity Forms API. Use a consumer key in the username field and a consumer secret in the password field.
ar: واجهة برمجة التطبيقات (API) Gravity Forms. استخدم مفتاح المستهلك في حقل اسم المستخدم وسر المستهلك في حقل كلمة المرور.

en: Unknown request method.
ar: طريقة طلب غير معروفة.

en: The API key provided does not have write permissions.
ar: لا يحتوي مفتاح واجهة برمجة التطبيقات (API) المقدم على صلاحيات الكتابة.

en: The API key provided does not have read permissions.
ar: لا يحتوي مفتاح واجهة برمجة التطبيقات (API) المقدم على صلاحيات القراءة.

en: Invalid nonce - nonce has already been used.
ar: nonce غير صالح - تم استخدام nonce.

en: Invalid timestamp.
ar: الطابع الزمني غير صالح.

en: Invalid signature - provided signature does not match.
ar: التوقيع غير صالح - التوقيع المقدم غير مطابق.

en: Invalid signature - signature method is invalid.
ar: التوقيع غير صالح - طريقة التوقيع غير صالحة.

en: Invalid signature - failed to sort parameters.
ar: توقيع غير صالح - فشل في فرز المعاملات.

en: Consumer key is invalid.
ar: مفتاح المستهلك غير صالح.

note: translators: %s: amount of errors
en: Missing OAuth parameter %s | Missing OAuth parameters %s
ar[0]: مُعامل OAuth %s مفقود
ar[1]: مُعامل OAuth %s مفقود

en: Consumer secret is invalid.
ar: سر المستهلك غير صالح.

en: The entry has already been deleted.
ar: تم حذف الإدخال.

en: Invalid entry id.
ar: معرف الإدخال غير صالح.

en: Invalid feed id.
ar: معرف التدفق غير صالح.

en: Error retrieving notes.
ar: حدث خطأ أثناء استرداد الملاحظات.

en: Invalid note id.
ar: معرف الملاحظة غير صالح.

en: The status of the entry.
ar: حالة الإدخال.

en: The type of the transaction, if applicable.
ar: نوع المعاملة إن أمكن.

en: The user ID of the entry submitter.
ar: معرف المستخدم لمقدم الإدخال.

en: Whether the transaction has been fulfilled, if applicable.
ar: ما إذا كانت المعاملة قد تم إنجازها، إن أمكن.

en: The transaction ID for the payment, if applicable.
ar: معرف المعاملة للدفع، إن أمكن.

en: The payment method for the payment, if applicable.
ar: طريقة الدفع للدفع إن أمكن.

en: The amount of the payment, if applicable.
ar: مبلغ الدفع إن أمكن.

en: The date of the payment, if applicable.
ar: تاريخ الدفع إن أمكن.

en: The status of the payment, if applicable.
ar: حالة الدفع إن أمكن.

en: The user agent string for the browser used to submit the entry.
ar: استخدام سلسلة وكيل المستخدم للمتصفح لإرسال الإدخال.

en: The URL where the form was embedded.
ar: عنوان URL الذي تم تضمين النموذج فيه.

en: The IP address of the entry creator.
ar: عنوان IP لمنشئ الإدخال.

en: Whether the entry has been read.
ar: ما إذا تمت قراءة الإدخال.

en: Whether the entry is starred.
ar: ما إذا كان الإدخال مميزًا بنجمة.

en: The date the entry was updated, in UTC.
ar: تاريخ تحديث الإدخال بالتوقيت العالمي المنسق (UTC).

en: The date the entry was created, in UTC.
ar: تاريخ إنشاء الإدخال بالتوقيت العالمي المنسق (UTC).

en: The Form ID for the entry.
ar: معرف النموذج للإدخال.

en: Unique identifier for the resource.
ar: المعرف الفريد للمورد.

en: Missing entry JSON
ar: إدخال JSON مفقود

en: The field values.
ar: قيم الحقل

en: The input values.
ar: قيم المدخلات

en: Form not found.
ar: النموذج غير موجود.

en: The Form object must be sent as a JSON string in the request body with the content-type header set to application/json.
ar: يجب إرسال موضوع النموذج كسلسلة JSON في نص الطلب مع تعيين ترويسة نوع المحتوى على application/json.

en: The form has already been deleted.
ar: تم حذف النموذج.

en: Invalid form id.
ar: معرف النموذج غير صالح.

en: The add-on the feed belongs to.
ar: الإضافة التي ينتمي إليها التدفق

en: The JSON string containing the feed meta.
ar: سلسلة JSON التي تحتوي على تدفق ميتا (meta).

en: The Form ID for the feed.
ar: معرف النموذج للتدفق.

en: Unique identifier for the feed.
ar: المعرف الفريد للتدفق.

en: Missing feed meta
ar: تدفق ميتا (meta) مفقود

en: Missing add-on slug
ar: إضافة إسم لطيف مفقودة

en: Missing feed JSON
ar: تدفق JSON مفقودة

en: Missing Key Value Pairs JSON
ar: أزواج المفاتيح الرئيسية المفقودة JSON

en: Entry updated successfully
ar: تم تحديث المدخلة بنجاح

en: Property values should be sent as an array
ar: يجب إرسال قيم الخاصية كتصفيف

en: No property values were found in the request body
ar: لم يتم العثور على قيم الخاصية في نص الطلب

en: Never Accessed
ar: لم يتم الوصول إليها مطلقًا

en: Last Access
ar: آخر وصول

en: Permissions
ar: صلاحيات

en: User
ar: المستخدم

en: Create A Form
ar: انشئ نموذجًا

en: Installation Complete
ar: إكمال التثبيت

en: Congratulations! Click the 'Create A Form' button to get started.
ar: تهانينا! انقر فوق زر "إنشاء نموذج" للبدء.

en: Global Settings
ar: إعدادات عامة

en: Protect your form entries from spam using Akismet.
ar: قم بحماية إدخالات النموذج الخاصة بك من البريد المزعج باستخدام Akismet.

en: Akismet Integration
ar: تكامل Akismet

en: Set this to ON to display the Forms menu in the WordPress top toolbar. The Forms menu will display the latest ten forms recently opened in the form editor.
ar: اضبط هذا على "مفعّل" لعرض قائمة النماذج في شريط أدوات ووردبريس العلوي. ستَعرض قائمة النماذج أحدث عشرة نماذج تم فتحها مؤخرًا في محرر النماذج.

en: Toolbar Menu
ar: قائمة شريط الأدوات

en: Set this to ON to prevent extraneous scripts and styles from being printed on Gravity Forms admin pages, reducing conflicts with other plugins and themes.
ar: اضبط هذا على "مفعّل" لمنع طباعة النصوص والتنسيقات الدخيلة على صفحات إدارة Gravity Forms، مما يقلل التعارضات مع الإضافات والقوالب الأخرى.

en: Off
ar: إيقاف

en: On
ar: تشغيل

en: Select a Currency
ar: اختار العملة

en: Back
ar: عودة

en: Next
ar: التالي

en: Please accept the terms
ar: الرجاء الموافقه على الشروط

en: Invalid or Expired Key : Please make sure you have entered the correct value and that your key is not expired.
ar: مفتاح غير صالح أو منتهي الصلاحية: يرجى التأكد من إدخال القيمة الصحيحة و أن مفتاح الترخيص المدخل غير منتهي الصلاحية.

en: Please enter a valid license key.
ar: الرجاء إدخال مفتاح ترخيص صحيح

en: License Key
ar: مفتاح التفعيل

en: I understand the risks of not providing a valid license key.
ar: أدرك مخاطر عدم توفير مفتاح ترخيص صالح.

en: If you don't enter a valid license key, you will not be able to update Gravity Forms when important bug fixes and security enhancements are released. This can be a serious security risk for your site.
ar: إذا لم تقم بإدخال مفتاح ترخيص صالح، فلن تتمكن من تحديث Gravity Forms عند إصدار إصلاحات الأخطاء المهمة وتحسينات أمنية. يمكن أن يشكل هذا خطرًا أمنيًا جسيمًا على موقعك.

en: Enter your Gravity Forms License Key below.  Your key unlocks access to automatic updates, the add-on installer, and support.  You can find your key on the My Account page on the %sGravity Forms%s site.
ar: أدخل مفتاح ترخيص Gravity Forms أدناه. يَفتح مفتاحك إمكانية الوصول إلى التحديثات التلقائية ومثبت الإضافة والدعم. يمكنك العثور على المفتاح الخاص بك في صفحة الحساب الخاصة بي على موقع %sGravity Forms%s.

en: Disabled
ar: مُعطّل

en: Please accept the terms.
ar: الرجاء الموافقه على الشروط.

en: Background Updates
ar: التحديثات في الخلفية

en: I understand and accept the risk of not enabling background updates.
ar: أنا أفهم وأقبل مخاطر عدم تمكين تحديثات الخلفية.

en: By disabling background updates your site may not get critical bug fixes and security enhancements. We only recommend doing this if you are experienced at managing a WordPress site and accept the risks involved in manually keeping your WordPress site updated.
ar: من خلال تعطيل تحديثات الخلفية، قد لا يحصل موقعك على إصلاحات الأخطاء وتحسينات الأمان الهامة. نوصي فقط بالقيام بذلك إذا كنت من ذوي الخبرة في إدارة موقع ووردبريس وتقبل المخاطر التي ينطوي عليها تحديث موقع ووردبريس الخاص بك يدويًا.

en: Are you sure?
ar: هل أنت متأكد؟

en: Turn off background updates
ar: قم بإيقاف تشغيل تحديثات الخلفية

en: Keep background updates enabled
ar: حافظ على تمكين التحديثات الخلفية

en: Updates will only be available if you have entered a valid License Key
ar: لن تكون التحديثات متاحة إلا إذا قمت بإدخال مفتاح ترخيص صالح

en: This feature is activated by default unless you opt to disable it below. We only recommend disabling background updates if you intend on managing updates manually.
ar: يتم تنشيط هذه الميزة افتراضيًا ما لم تختار تعطيلها أدناه. نوصي فقط بتعطيل تحديثات الخلفية إذا كنت تنوي إدارة التحديثات يدويًا.

en: Gravity Forms will download important bug fixes, security enhancements and plugin updates automatically. Updates are extremely important to the security of your WordPress site.
ar: ستقوم Gravity Forms بتنزيل إصلاحات الأخطاء المهمة وتحسينات الأمان وتحديثات الإضافة تلقائيًا. تعد التحديثات مهمة للغاية لأمن موقع ووردبريس الخاص بك.

en: Welcome to Gravity Forms
ar: مرحبًا بك في Gravity Forms

en: There was a problem while inserting the field values
ar: حدثت مشكلة أثناء إدراج قيم الحقول

en: There was a problem while inserting one of the input values for the entry
ar: حدثت مشكلة أثناء إدخال إحدى قيم الإدخال للإدخال

en: An error prevented the entry for this form submission being saved. Please contact support.
ar: حدث خطأ يمنع حفظ الإدخال الخاص بإرسال النموذج هذا. يرجى الاتصال بالدعم.

en: You don't have adequate permission to edit entries.
ar: ليس لديك الصلاحية الكافية لتحرير الإدخالات.

en: Every %d Minutes
ar: كل %d دقيقة

en: Inactive
ar: غير نشط

en: Active
ar: مفعل

en: feeds
ar: التدفقات

en: feed
ar: خلاصة Feed

en: Checkbox
ar: مربع اختيار

en: Select which actions should only occur after payment has been received.
ar: حدد الإجراءات التي يجب أن تتم فقط بعد استلام الدفع.

en: Post Payment Actions
ar: إجراءات ما بعد الدفع

en: Process %s feed only when payment is received.
ar: قم بمعالجة تدفق %s فقط عند استلام الدفعة.

en: Invalid value
ar: قيمة غير صالحة

en: To get started, please configure your %s.
ar: للبدء، يرجى تكوين %s الخاص بك.

en: You don't have any feeds configured. Let's go %screate one%s!
ar: لم يتم تكوين أي تدفق لديك. هيا بنا %sننشأ واحدًا%s!

en: 'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
ar: 'إلغاء' للإيقاف، 'موافق' للحذف.

en: WARNING: You are about to delete this item.
ar: تحذير:سوف تقوم بحذف هذا العنصر

en: Duplicate
ar: استنساخ

en: Edit
ar: تعديل

en: Delete
ar: حذف

en: There was an error updating this feed. Please review all errors below and try again.
ar: حدث خطأ أثناء تحديث هذا التدفق. يرجى مراجعة جميع الأخطاء أدناه والمحاولة مرة أخرى.

en: Feed updated successfully.
ar: تم تحديث التدفق بنجاح.

en: You don't have sufficient permissions to update the form settings.
ar: ليس لديك الصلاحيات الكافية لتحديث إعدادات النموذج.

en: Feed Settings
ar: إعدادات التدفق

en: Unable to render feed settings.
ar: غير قادر على تقديم إعدادات التدفق.

en: %s Feeds
ar: التدفقات%s

en: Add New
ar: اضف جديد

en: Copy %d
ar: نسخة %d

en: Copy 1
ar: نسخة 1

en: You don't have adequate permission to uninstall this add-on:
ar: ليس لديك الإذن الكافي لإلغاء تثبيت هذه الإضافة:

en: Warning! ALL %s settings will be deleted. This cannot be undone. 'OK' to delete, 'Cancel' to stop
ar: تحذير! سيتم حذف كافة إعدادات %s. لا يمكن التراجع عنه. 'موافق' للحذف، 'إلغاء' للإيقاف

en: %sThis operation deletes ALL %s settings%s. If you continue, you will NOT be able to retrieve these settings.
ar: %sتؤدي هذه العملية إلى حذف كافة %s الإعدادات %s. إذا واصلت، فلن تتمكن من استرداد هذه الإعدادات.

en: Uninstall Add-On
ar: إلغاء تثبيت الإضافة

en: Uninstall %s Add-On
ar: إلغاء تنصيب %s الإضافة

en: You don't have sufficient permissions to update the settings.
ar: ليس لديك الصلاحيات الكافية لتحديث الإعدادات.

en: Warning
ar: تحديث

en: Uninstall %s
ar: إلغاء تنصيب %s

en: %s has been successfully uninstalled. It can be re-activated from the %splugins page%s.
ar: %s تم ازالته بنجاح. يمكن اعاده التفعيل من %sصفحه الإضافات %s.

en: This add-on needs to be updated. Please contact the developer.
ar: هذه الإضافة تحتاج إلى تحديث. يرجى الاتصال بالمطور.

en: You don't have adequate permission to view this page
ar: ليس لديك الصلاحية الكافية لعرض هذه الصفحة.

en: Unable to render form settings.
ar: غير قادر على تقديم إعدادات النموذج.

en: Validation Error
ar: خطأ في التحقق

en: Add Custom Key
ar: أضف مفتاح مخصص

en: Please add a %s field to your form.
ar: الرجاء إضافة حقل %s إلى النموذج الخاص بك.

en: %s settings updated.
ar: تم تحديث إعدادات %s.

en: Field type '%s' has not been implemented
ar: لم يتم تنفيذ نوع الحقل '%s'

en: Field could not be rendered.
ar: لا يمكن تقديم الحقل.

en: %s Settings
ar: %s التعديلات

en: Gravity Forms Add-Ons
ar: إضافات Gravity Forms

en: Results Page
ar: صفحة النتائج

en: Add-On Settings
ar: إعدادات الإضافات

en: Add-On Page
ar: صفحة الإضافة

en: Uninstall
ar: الغاء التثبيت

en: GF Add-Ons
ar: إضافات GF

en: Please resolve the following issues to use %s:
ar: يرجى حل المشاكل التالية للاستخدام %s:

en: %s is not able to run because your WordPress environment has not met the minimum requirements.
ar: %s غير قادر على التشغيل لأن بيئة ووردبريس لم تف بالمتطلبات الدنيا.

en: Current WordPress version (%s) does not meet minimum WordPress version requirement (%s).
ar: نسخة ووردبريس الحالية (%s) لا تلبي الحد الأدنى من متطلبات نسخة ووردبريس (%s).

en: Required PHP function missing: %s
ar: دالة PHP المطلوبة مفقودة: %s

en: Required PHP extension "%s" does not meet minimum version requirement: %s.
ar: ملحق PHP المطلوب "%s" لا يلبي الحد الأدنى من متطلبات النسخة: %s.

en: Required PHP extension missing: %s
ar: ملحق PHP المطلوب مفقود: %s

en: Current PHP version (%s) does not meet minimum PHP version requirement (%s).
ar: نسخة PHP الحالية (%s) لا تلبي الحد الأدنى من متطلبات النسخة PHP (%s).

en: Required WordPress plugin is missing: %s.
ar: إضافة ووربريس المطلوبة مفقودة: %s.

en: Required Gravity Forms Add-On "%s" does not meet minimum version requirement: %s.
ar: الإضافة المطلوبة لنماذج "Gravity Forms "%s لا تلبي الحد الأدنى من متطلبات النسخة: %s.

en: Required Gravity Forms Add-On is missing: %s.
ar: الإضافة المطلوبة لنماذج Gravity Forms مفقودة: %s.

en: Show more
ar: عرض المزيد

en: Latest values:
ar: أحدث القيم:

en: Item
ar: عنصر

en: Average score
ar: نتيجة متوسطة

en: Average global score
ar: النتيجة العامة المتوسطة

en: Frequency
ar: التكرار

en: Choice
ar: خيار

en: No entries for this field
ar: لا توجد إدخالات لهذا الحقل

en: No results
ar: لا يوجد نتائج

en: Entries processed: %1$d of %2$d
ar: الإدخالات التي تمت معالجتها: %1$d من %2$d

en: There was an error while processing the entries. Please contact support.
ar: حدث خطأ أثناء معالجة الإدخالات. يرجى الاتصال بالدعم.

en: No results.
ar: لا يوجد نتائج

en: The average (mean) score: The sum of the scores divided by the number of entries.
ar: النتيجة المتوسطة: مجموع النتائج مقسومًا على عدد الإدخالات.

en: Average Score
ar: نتيجةمتوسطة

en: The average (mean) score for the whole field. The sum of the total scores divided by the number of entries.
ar: النتيجة المتوسطة للحقل بأكمله. مجموع النتائج الإجمالية مقسومًا على عدد الإدخالات.

en: Average Global Score
ar: النتيجة العامة المتوسطة

en: The average (mean) score for each row: the sum of all the scores for each row divided by the total number of entries.
ar: النتيجة المتوسطة لكل صف: مجموع جميع النتائج لكل صف مقسومًا على عدد الإدخالات الإجمالي.

en: Average Row Score
ar: نتائج الصف المتوسطة

en: Narrow the results by adding filters. Note that some field types support more options than others.
ar: تضييق النتائج عن طريق إضافة عوامل تصفية. لاحظ أن بعض أنواع الحقول تدعم خيارات أكثر من غيرها.

en: Date Range is optional, if no date range is specified it will be ignored.
ar: النطاق التاريخى اختياري، إذا لم يتم تحديد نطاق تاريخي فسيتم تجاهله.

en: The aggregate rank is the overall rank for all entries based on the weighted scores for each item.
ar: الترتيب الإجمالي هو الترتيب العام لجميع الإدخالات بناءً على النتائج المرجحة لكل عنصر.

en: Aggregate Rank
ar: المرتبة الإجمالية

en: Scores are weighted calculations. Items ranked higher are given a greater score than items that are ranked lower. The total score for each item is the sum of the weighted scores.
ar: النتائج هي الحسابات المرجحة. يتم منح العناصر ذات المرتبة الأعلى درجة أكبر من العناصر ذات المرتبة الأقل. مجموع النتائج لكل عنصر هو مجموع النتائج المرجحة.

en: Total Score
ar: النتيجة الإجماليّة

en: This form does not have any fields that can be used for results
ar: لا يحتوي هذا النموذج على أية حقول يمكن استخدامها للحصول على النتائج

en: Clear
ar: إزالة

en: Apply filters
ar: تطبيق عوامل تصفية

en: End
ar: نهاية

en: Start
ar: بداية

en: Date Range
ar: نطاق التاريخ

en: Filters
ar: مرشحات

en: Results
ar: النتائج

en: View results generated by this form
ar: عرض النتائج التي تم إنشاؤها بواسطة هذا النموذج

en: Error retrieving results. If the problem persists, please contact support.
ar: حدث خطأ أثناء استرداد النتائج. إذا استمرت المشكلة، يرجى الاتصال بالدعم.

en: Results Filters
ar: عوامل تصفية النتائج

en: Go to the last page
ar: إذهب إلى الصفحة الأخيرة

en: Go to the next page
ar: إذهب إلى الصفحة التالية

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
ar: %1$s من %2$s

en: Go to the previous page
ar: إذهب إلى الصفحة السابقة

en: Go to the first page
ar: إذهب إلى الصفحة الأولى

en: 1 item | %s items
ar[0]: لا يوجد عنصر
ar[1]: عنصر 1
ar[2]: عنصرين
ar[3]: %s من العناصر
ar[4]: %s من العناصر
ar[5]: %s من العناصر

en: There hasn't been any sales in the specified date range.
ar: لم تكن هناك أية مبيعات في النطاق التاريخي المحدد.

en: sales
ar: المبيعات

en: sale
ar: تخفيض

en: Cancel Subscription
ar: الغاء الاشتراك

en: The subscription could not be canceled. Please try again later.
ar: لا يمكن إلغاء الاشتراك. الرجاء المحاولة مرة أخرى في وقت لاحق.

en: Canceled
ar: ملغى

en: Warning! This subscription will be canceled. This cannot be undone. 'OK' to cancel subscription, 'Cancel' to stop
ar: تحذير! سيتم إلغاء هذا الاشتراك. هذا لا يمكن التراجع عنه. "موافق" لإلغاء الاشتراك، "إلغاء" للإيقاف

en: Payment Method
ar: طريقة الدفع

[ctx: regarding a payment method]
en: Any
ar: أي

en: Select how you would like the sales data to be displayed.
ar: حدد الطريقة التي تريد عرض بيانات المبيعات بها.

en: View
ar: عرض

en: Monthly
ar: شهرى

en: Weekly
ar: اسبوعى

en: Daily
ar: يومى

en: Dec
ar: ديسمبر

en: Nov
ar: نوفمبر

en: Oct
ar: اكتوبر

en: Sep
ar: سبتمبر

en: Aug
ar: أغسطس

en: Jul
ar: يوليو

en: Jun
ar: يونيو

en: Apr
ar: أبريل

en: Mar
ar: مارس

en: Feb
ar: فبراير

en: Jan
ar: يناير

en: Week
ar: اسبوع

en: Refunds
ar: استرجاع الاموال

en: Recurring Payments
ar: المدفوعات المتكررة

en: Subscriptions
ar: الاشتراكات

en: Orders
ar: الطلبات

en: Revenue
ar: الإيرادات

en: There aren't any transactions that match your criteria.
ar: لا توجد أية معاملات تطابق المعايير الخاصة بك.

en: orders
ar: طلبات

en: subscriptions
ar: الاشتراكات

en: Last 30 Days
ar: اخر 30 يوم

en: Yesterday
ar: امس

en: Today
ar: اليوم

[ctx: metabox title]
en: Filter
ar: تصفية

[ctx: toolbar label]
en: Sales
ar: المبيعات

en: Select a product field
ar: اختار حقل المنتج

en: year(s)
ar: سنة (سنوات)

en: month(s)
ar: شهر (أشهر)

en: week(s)
ar: أسبوع / أسابيع

en: day(s)
ar: أيام

en: Sample Option
ar: خيار بسيط

en: Enter an amount
ar: أدخل مبلغًا

en: Enabled
ar: مُفعّل

en: When conditions are enabled, form submissions will only be sent to the payment gateway when the conditions are met. When disabled, all form submissions will be sent to the payment gateway.
ar: عند تمكين الشروط، لن يتم إرسال عمليات إرسال النماذج إلى بوابة الدفع إلا عند استيفاء الشروط. عند التعطيل، سيتم إرسال جميع مُرسلات النماذج إلى بوابة الدفع.

en: Conditional Logic
ar: الظهور المشروط

en: Options
ar: الخيارات

en: Map your Form Fields to the available listed fields.
ar: قم بتعيين حقول النموذج الخاصة بك إلى الحقول المدرجة المتاحة.

en: Billing Information
ar: معلومات الفواتير

en: Other Settings
ar: إعدادات أخرى

en: Select which field determines the payment amount, or select 'Form Total' to use the total of all pricing fields as the payment amount.
ar: حدد الحقل الذي يحدد مبلغ الدفع أو حدد "إجمالي النموذج" لاستخدام مجموع كل حقول التسعير كمبلغ الدفع.

en: Payment Amount
ar: مبلغ الدفع

en: Products &amp; Services Settings
ar: المنتجات

en: Enable a trial period.  The user's recurring payment will not begin until after this trial period.
ar: تمكين الفترة التجريبية. لن يبدأ الدفع المتكرر للمستخدم إلا بعد هذه الفترة التجريبية.

en: Trial Period
ar: الفترة التجريبية

en: Trial
ar: تجربة

en: Setup Fee
ar: رسوم الإعدادات

en: Select how many times the recurring payment should be made.  The default is to bill the customer until the subscription is canceled.
ar: حدد عدد المرات التي يجب أن يتم فيها الدفع المتكرر. الافتراضي هو فوترة العميل حتى يتم إلغاء الاشتراك.

en: infinite
ar: لا نهائي

en: Recurring Times
ar: مرات متكررة

en: Select your billing cycle.  This determines how often the recurring payment should occur.
ar: حدد دورة الفوترة الخاصة بك. هذا يحدد عدد المرات التي يجب أن يتم فيها الدفع المتكرر.

en: Billing Cycle
ar: دورة الفواتير

en: Select which field determines the recurring payment amount, or select 'Form Total' to use the total of all pricing fields as the recurring amount.
ar: حدد الحقل الذي يحدد مبلغ الدفع المتكرر، أو حدد "مجموع النموذج" لاستخدام مجموع كل حقول التسعير كمبلغ متكرر.

en: Recurring Amount
ar: المبلغ المتكرر

en: Subscription Settings
ar: إعدادات الاشتراك

en: Select a transaction type.
ar: حدد نوع المعاملة.

en: Select a transaction type
ar: حدد نوع المعاملة

en: Enter a feed name to uniquely identify this setup.
ar: أدخل اسم التدفق لتعريف هذه الإعدادات بشكل فريد.

en: You must add a Credit Card field to your form before creating a feed. Let's go %sadd one%s!
ar: يجب عليك إضافة حقل بطاقة الإئتمان إلى النموذج الخاص بك قبل إنشاء التدفق. هيا %sنُضف واحدًا%s!

en: Form Total
ar: مجموع النموذج

en: Unsupported transaction type
ar: نوع المعاملة غير مدعوم

en: Donations
ar: التبرعات

en: Products and Services
ar: المنتجات والخدمات

en: Subscription
ar: الاشتراك

en: Amount
ar: المبلغ

en: Transaction Type
ar: نوع المعاملة

en: Subscription has expired. Subscriber Id: %s
ar: انتهت صلاحية الاشتراك. مُعرّف المشترك: %s

en: Subscription has been cancelled. Subscription Id: %s.
ar: تم إلغاء الاشتراك. مُعرّف الاشتراك: %s.

en: Subscription payment has failed. Amount: %s. Subscription Id: %s.
ar: فشل دفع مبلغ الإشتراك. كمية: %s. مُعرّف الاشتراك: %s.

en: Subscription has been paid. Amount: %s. Subscription Id: %s
ar: تم دفع مبلغ الاشتراك. المبلغ: %s. مُعرّف الاشتراك: %s

en: Subscription has been created. Subscription Id: %s.
ar: تم إنشاء الاشتراك. مُعرّف الاشتراك: %s.

en: Authorization has been voided. Transaction Id: %s
ar: تم إلغاء التفويض. مُعرّف المعاملة: %s

en: Payment has failed. Amount: %s.
ar: فشل الدفع. المبلغ: %s.

en: Payment has been refunded. Amount: %s. Transaction Id: %s.
ar: تم رد المبلغ المدفوع. المبلغ: %s. مُعرّف المعاملة: %s.

en: Payment has been completed. Amount: %s. Transaction Id: %s.
ar: تم الانتهاء من الدفع. المبلغ: %s. مُعرّف المعاملة: %s.

en: Payment has been authorized. Amount: %s. Transaction Id: %s.
ar: تم التصريح بالدفع. المبلغ: %s. مُعرّف المعاملة: %s.

en: Payment is pending. Amount: %s. Transaction Id: %s.
ar: الدفع معلق. المبلغ: %s. مُعرّف المعاملة: %s.

en: This webhook has already been processed (Event Id: %s)
ar: تمت بالفعل معالجة الويب هوك (webhook) هذا (معرف الحدث: %s)

en: options:
ar: الخيارات:

en: Subscription failed to be created. Reason: %s
ar: فشل إنشاء الاشتراك. السبب: %s

en: Failed to capture %s. Reason: %s.
ar: فشل في التقاط %s. السبب: %s.

en: %s has been captured successfully. Amount: %s. Transaction Id: %s
ar: تم التقاط %s بنجاح. المبلغ: %s. مُعرّف المعاملة: %s.

en: Initial payment
ar: الدفعة الأُولى

en: Payment failed to be captured. Reason: %s
ar: فشل التقاط الدفع. السبب: %s

en: You can update to the latest version automatically or download the update and install it manually. %sUpdate Automatically%s %sDownload Update%s
ar: يمكنك التحديث إلى النسخة الأحدث تلقائيًا أو تنزيل التحديث وتنصيبه يدويًا. %sالتحديث تلقائيًا%s %sتنزيل التحديث%s

en: Your version of %s is up to date.
ar: النسخة الخاصة بك من %s مُحدّثة.

en: There is a new version of %1$s available. %s.
ar: تتوفر نسخة جديدة من%1$s. %s

en: View version %s details
ar: عرض نسخة الإصدار %s

en: Oops!! Something went wrong.%sPlease try again or %scontact us%s.
ar: عذرًا!! حدث خطأ ما. %sالرجاء المحاولة مرة أخرى أو %sاتصل بنا%s.

en: Gravity Forms %s is required. Activate it now or %spurchase it today!%s
ar: Gravity Forms %s مطلوبة. قم بتنشيطه الآن أو %sاشتره اليوم!%s

en: Form Settings
ar: اعدادات النموذج

en: Forms
ar: نماذج

en: License successfully removed.
ar: تمت إزالة الترخيص بنجاح.

en: Invalid or Expired Key - Please make sure you have entered the correct value and that your key is not expired.
ar: مفتاح غير صالح أو منتهي الصلاحية - يرجى التأكد من إدخال القيمة الصحيحة وأن مفتاحك ليس منتهي الصلاحية.

en: Invalid Key - an Enterprise license is required.
ar: مفتاح غير صالح - مطلوب ترخيص المؤسسة.

en: Valid Key : Your license key has been successfully validated.
ar: مفتاح صالح: لقد تم التحقق من صحة مفتاح الترخيص الخاص بك بنجاح.

en: Invalid or Expired.
ar: غير صالح أو منتهية الصلاحية.

en: Valid
ar: صالح

en: There was an error while validating your license key. Gravity Forms will continue to work, but automatic upgrades will not be available. Please contact support to resolve this issue.
ar: حدث خطأ أثناء التحقق من صحة مفتاح الترخيص الخاص بك. ستستمر Gravity Forms في العمل، لكن الترقيات التلقائية لن تكون متاحة. يرجى الاتصال بالدعم لحل هذه المشكلة.

en: Help
ar: مساعدة

en: Import/Export
ar: استيراد / تصدير

note: translators: %d: the number of outdated add-ons
en: There are %d add-ons installed that are not compatible with this version of Gravity Forms. See the plugins list for further details.
ar: هناك %d من الإضافات المنصّبة غير المتوافقة مع هذه النسخة من Gravity Forms. راجع قائمة الإضافات لمزيد من التفاصيل.

note: translators: %s: the add-on name
en: The %s is not compatible with this version of Gravity Forms. See the plugins list for further details.
ar: %s غير متوافق مع هذه النسخة من Gravity Forms. راجع قائمة الإضافات لمزيد من التفاصيل.

en: There appears to be an issue with the data in the Gravity Forms database tables. Please get in touch with support.
ar: يبدو أن هناك مشكلة في البيانات الموجودة في نماذج قاعدة بيانات Gravity Forms. يرجى التواصل مع الدعم.

en: There appears to be an issue with one of the Gravity Forms database tables. Please get in touch with support.
ar: يبدو أن هناك مشكلة في أحد نماذج قاعدة بيانات Gravity Forms. يرجى التواصل مع الدعم.

en: Migrating entry notes.
ar: ترحيل ملاحظات الإدخال.

note: translators: %s: the database error
en: Error Migrating incomplete submissions: %s
ar: خطأ في ترحيل التقديمات الغير مكتملة: %s

en: Migrating incomplete submissions.
ar: ترحيل التقديمات غير المكتملة.

en: Entry details migrated.
ar: تم ترحيل تفاصيل الإدخال.

en: Migrating leads. Step 3/3 Migrating entry meta. %d rows remaining.
ar: ترحيل القيادات. الخطوة 3/3 ترحيل ميتا (meta) الإدخال. متبقي %d صف.

note: translators: %s: the database error
en: Error Migrating Entry Meta: %s
ar: خطأ في ترحيل ميتا (Meta) الإدخال: %s

en: Migrating leads. Step 2/3 Migrating entry details. %d rows remaining.
ar: ترحيل القيادات. الخطوة 2/3 ترحيل تفاصيل الإدخال. متبقي %d صف.

note: translators: %s: the database error
en: Error Migrating Entry Details: %s
ar: خطأ في ترحيل تفاصيل الإدخال: %s

en: Migrating leads. Step 1/3 Migrating entry headers. %d rows remaining.
ar: ترحيل القيادات. الخطوة 1/3 ترحيل ترويسات الإدخال. متبقي %d صف.

note: translators: %s: the database error
en: Error Migrating Entry Headers: %s
ar: خطأ في ترحيل ترويسات الإدخال: %s

en: Forms migrated.
ar: تم ترحيل النماذج.

en: Migrating forms.
ar: ترحيل النماذج.

en: Queued for upgrade.
ar: في قائمة الانتظار للترقية.

note: translators: 1: version number 2: open link tag 3: closing link tag.
en: Gravity Forms is currently upgrading the database to version %1$s. For sites with a large number of entries this may take a long time. Check the %2$sSystem Status%3$s page for further details.
ar: تقوم Gravity Forms حاليًا بترقية قاعدة البيانات إلى النسخة %1$s. بالنسبة للمواقع التي تحتوي على عدد كبير من الإدخالات، قد يستغرق هذا وقتًا طويلاً. راجع صفحة %2$s حالة النظام%3$s لمزيد من التفاصيل.

en: Body
ar: المحتوى

en: Page
ar: صفحة

en: Shipping
ar: الشحن

en: Confirm Email
ar: تاكيد البريد الالكترونى

en: Enter Email
ar: ادخل البريد الالكترونى

en: Your emails do not match.
ar: البريد الالكترونى غير متطابق.

en: Please enter a valid email address.
ar: من فضلك ادخل بريد الكترونى صالح.

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Tags
ar: وسوم

en: This is a content placeholder. HTML content is not displayed in the form admin. Preview this form to view the content.
ar: هذا محتوى مؤقت. ومحتوى مربع HTML لا يظهر في لوحة التحكم. استعرض هذا النموذج للاطلاع على المحتوى.

en: HTML Content
ar: محتوى HTML

en: Other
ar: اخر

en: Other Choice, please specify
ar: خيار آخر، يرجى التحديد

en: Radio Buttons
ar: خيارات متعددة

en: Option
ar: خيار

en: Remove this row
ar: حذف هذا السطر

en: Add a new row
ar: اضف صفًا جديدا

en: Add another row
ar: اضف صف اخر

en: Remove row {0}
ar: حذف السطر {0}

en: List
ar: قائمة

en: Paragraph Text
ar: نص فقرة

en: Caption
ar: كلمات توضيحية

en: Alternative Text
ar: النص البديل

en: File
ar: ملف

en: Accepted file types: %s.
ar: صيغ الملفات المسموحة: %s.

en: Allows users to upload an image that is added to the Media Library and Gallery for the post that is created.
ar: يسمح للمستخدمين برفع صورة تمت إضافتها إلى مكتبة الوسائط ومعرض المقالة الذي تم إنشاؤه.

en: Post Image
ar: صورة التدوينة

en: Are you sure you want to remove this item?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد إزالة هذا العنصر؟

en: Repeater
ar: مُكرر

en: Drop Down
ar: قائمة منبثقة

en: Click to view
ar: اضغط هنا للمشاهدة

en: View the image
ar: عرض الصورة

note: translators: %d: Number of files
en: %d files
ar: %d ملفات

en: View file
ar: عرض الملف

en: Delete file
ar: حذف ملف

en: Download file
ar: تنزيل الملف

en: Select files
ar: اختار الملفات

en: Drop files here or
ar: اترك الملفات هنا او

en: Allowed Files
ar: الملفات المتاحه

en: Accepted file types: %s
ar: أنواع الملفات المقبولة: %s

note: translators: %s: list of allowed extensions.
en: The uploaded file type is not allowed. Must be one of the following: %s
ar: نوع الملف الذي تم رفعه غير مسموح به. يجب أن يكون واحدًا مما يلي: %s

en: The uploaded file type is not allowed.
ar: نوع الملف المرفوع غير مصرح به.

note: translators: %d: PHP file upload error code.
en: There was an error while uploading the file. Error code: %d.
ar: حدث خطأ أثناء رفع الملف. رمز الخطأ: %d.

note: translators: %d: Maximum file size in MB.
en: File exceeds size limit. Maximum file size: %dMB
ar: يتخطى الملف الحد الأقصى للحجم. الحد الأقصى لحجم الملف: %dMB

en: File Upload
ar: رفع ملف

en: Separate tags with commas
ar: افصل بين الوسوم بفواصل

en: The text entered exceeds the maximum number of characters.
ar: النص الذي تم إدخاله يتجاوز الحد الأقصى لعدد الأحرف.

en: Single Line Text
ar: نص من سطر واحد

en: Section
ar: قسم

en: Not Checked
ar: غير مدقق

en: Checked
ar: مدقق

en: Offers a “yes/no” consent checkbox and a detailed description of what is being consented to.
ar: يقدم مربع اختيار الموافقة "نعم/لا" ووصفًا مفصّلا لما تتم الموافقة عليه.

en: Consent
ar: موافقة

en: Yukon
ar: يوكون

en: Saskatchewan
ar: ساسكاتشوان

en: Quebec
ar: كيبيك

en: Prince Edward Island
ar: جزيرة الأمير ادوارد

en: Ontario
ar: أونتاريو

en: Nunavut
ar: نونافوت

en: Nova Scotia
ar: نفوفا سكوشيا

en: Northwest Territories
ar: الاقاليم الشمالية الغربية

en: Newfoundland and Labrador
ar: نيوفاوندلاند ولابرادور

en: New Brunswick
ar: برونزيك جديد

en: Manitoba
ar: مانيتوبا

en: British Columbia
ar: كولومبيا البريطانية

en: Alberta
ar: ألبرتا

en: Armed Forces Pacific
ar: القوات المسلحة في المحيط الهادئ

en: Armed Forces Europe
ar: القوات المسلحة الأوروبية

en: Armed Forces Americas
ar: القوات المسلحة الأمريكتين

en: Wyoming
ar: وايومنغ

en: Wisconsin
ar: ويسكونسن

en: West Virginia
ar: فرجينيا الغربية

en: Washington
ar: واشنطن

en: Virginia
ar: فرجينيا

en: Vermont
ar: فيرمونت

en: Utah
ar: يوتا

en: Texas
ar: تكساس

en: Tennessee
ar: تينيسي

en: South Dakota
ar: داكوتا الجنوبية

en: South Carolina
ar: كارولينا الجنوبية

en: Rhode Island
ar: رود ايلاند

en: Pennsylvania
ar: بنسلفانيا

en: Oregon
ar: أوريجون

en: Oklahoma
ar: أوكلاهوما

en: Ohio
ar: اوهايو

en: North Dakota
ar: داكوتا الشمالية

en: North Carolina
ar: كارولاينا الشمالية

en: New York
ar: نيويورك

en: New Mexico
ar: نيو ميكسيكو

en: New Jersey
ar: نيو جيرسي

en: New Hampshire
ar: نيو هامبشاير

en: Nevada
ar: نيفادا

en: Nebraska
ar: نبراسكا

en: Montana
ar: مونتانا

en: Missouri
ar: ميسوري

en: Mississippi
ar: ميسيسيبي

en: Minnesota
ar: مينيسوتا

en: Michigan
ar: ميشيغان

en: Massachusetts
ar: ماساتشوستس

en: Maryland
ar: ميريلاند

en: Maine
ar: ولاية مين

en: Louisiana
ar: ولاية لويزيانا

en: Kentucky
ar: كنتاكي

en: Kansas
ar: كانساس

en: Iowa
ar: آيوا

en: Indiana
ar: إنديانا

en: Illinois
ar: إلينوي

en: Idaho
ar: ايداهو

en: Hawaii
ar: الولايات المتحدة/هاواي

[ctx: US State]
en: Georgia
ar: جورجيا

en: Florida
ar: فلوريدا

en: District of Columbia
ar: مقاطعة كولومبيا

en: Delaware
ar: ديلاوير

en: Connecticut
ar: كونيتيكت

en: Colorado
ar: كولورادو

en: California
ar: كاليفورنيا

en: Arkansas
ar: أركنساس

en: Arizona
ar: الولايات المتحدة/أريزونا

en: Alaska
ar: الولايات المتحدة/ألاسكا

en: Alabama
ar: ألاباما

en: Zimbabwe
ar: زيمبابوي

en: Zambia
ar: زامبيا

en: Yemen
ar: اليمن

en: Western Sahara
ar: الصحراء الغربية

en: Wallis and Futuna
ar: واليس وفوتونا

en: Virgin Islands, U.S.
ar: جزر فيرجن الأمريكية

en: Virgin Islands, British
ar: جزر العذراء البريطانية

en: Venezuela
ar: فنزويلا

en: Vanuatu
ar: فانواتو

en: Uzbekistan
ar: أوزبكستان

en: US Minor Outlying Islands
ar: جزر الولايات المتحدة الصغيرة النائية

en: Uruguay
ar: أوروغواي

en: United Kingdom
ar: المملكة المتحدة

en: United Arab Emirates
ar: الامارات العربية المتحدة

en: Ukraine
ar: أوكرانيا

en: Uganda
ar: أوغندا

en: Tuvalu
ar: توفالو

en: Turks and Caicos Islands
ar: جزر تركس وكايكوس

en: Turkmenistan
ar: تركمانستان

en: Tunisia
ar: تونس

en: Trinidad and Tobago
ar: ترينيداد وتوباغو

en: Tonga
ar: تونجا

en: Tokelau
ar: توكيلاو

en: Togo
ar: توجو

en: Timor-Leste
ar: تيمور الشرقية

en: Thailand
ar: تايلاند

en: Tajikistan
ar: طاجكستان

en: Taiwan
ar: تايوان

en: Switzerland
ar: سويسرا

en: Sweden
ar: السويد

en: Suriname
ar: سورينام

en: Sudan
ar: السودان

en: Sri Lanka
ar: سريلانكا

en: Spain
ar: أسبانيا

en: South Sudan
ar: جنوب السودان

en: South Africa
ar: جمهورية جنوب افريقيا

en: Somalia
ar: الصومال

en: Solomon Islands
ar: جزر سليمان

en: Slovenia
ar: سلوفينيا

en: Slovakia
ar: سلوفاكيا

en: Sint Maarten
ar: سينت مارتن

en: Singapore
ar: سنغافورة

en: Sierra Leone
ar: سيراليون

en: Seychelles
ar: سيشل

en: Serbia
ar: صربيا

en: Senegal
ar: السنغال

en: Saudi Arabia
ar: المملكة العربية السعودية

en: Sao Tome and Principe
ar: ساو تومي وبرينسيب

en: San Marino
ar: سان مارينو

en: Samoa
ar: ساموا

en: Saint Vincent and the Grenadines
ar: سانت فنسنت وغرنادين

en: Saint Pierre and Miquelon
ar: سان بيير وميكلون

en: Saint Martin
ar: القديس مارتن

en: Saint Lucia
ar: سانت لوسيا

en: Saint Kitts and Nevis
ar: سانت كيتس ونيفيس

en: Saint Barthélemy
ar: سانت بارتيليمي

en: Rwanda
ar: رواندا

en: Romania
ar: رومانيا

en: Réunion
ar: ريونيون

en: Qatar
ar: قطر

en: Puerto Rico
ar: بورتوريكو

en: Portugal
ar: البرتغال

en: Poland
ar: بولندا

en: Pitcairn
ar: بيتكيرن

en: Philippines
ar: الفيلبين

en: Peru
ar: بيرو

en: Paraguay
ar: باراغواي

en: Papua New Guinea
ar: بابوا غينيا الجديدة

en: Panama
ar: بناما

en: Palestine, State of
ar: فلسطين، دولة

en: Palau
ar: بالاو

en: Pakistan
ar: باكستان

en: Oman
ar: عمان

en: Norway
ar: النرويج

en: Northern Mariana Islands
ar: جزر ماريانا الشمالية

en: Norfolk Island
ar: جزيرة نورفولك

en: Niue
ar: نييوي

en: Nigeria
ar: نيجيريا

en: Niger
ar: النيجر

en: Nicaragua
ar: نيكاراغوا

en: New Zealand
ar: نيوزيلندا

en: New Caledonia
ar: كاليدونيا الجديدة

en: Netherlands
ar: هولندا

en: Nepal
ar: نيبال

en: Nauru
ar: ناورو

en: Namibia
ar: ناميبيا

en: Myanmar
ar: مينامار

en: Mozambique
ar: موزمبيق

en: Morocco
ar: المغرب

en: Montserrat
ar: مونتسيرات

en: Montenegro
ar: الجبل الأسود

en: Mongolia
ar: منغوليا

en: Monaco
ar: موناكو

en: Moldova
ar: مولدافيا

en: Micronesia
ar: ميكرونيزيا

en: Mexico
ar: المكسيك

en: Mayotte
ar: مايوت

en: Mauritius
ar: موريشيوس

en: Mauritania
ar: موريتانيا

en: Martinique
ar: مارتينيك

en: Marshall Islands
ar: جزر مارشال

en: Malta
ar: مالطا

en: Mali
ar: مالي

en: Maldives
ar: جزر المالديف

en: Malaysia
ar: ماليزيا

en: Malawi
ar: ملاوي

en: Madagascar
ar: مدغشقر

en: Macao
ar: ماكو

en: Luxembourg
ar: لوكسمبورغ

en: Lithuania
ar: ليتوانيا

en: Liechtenstein
ar: ليشتنشتاين

en: Libya
ar: ليبيا

en: Liberia
ar: ليبيريا

en: Lesotho
ar: ليسوتو

en: Lebanon
ar: لبنان

en: Latvia
ar: لاتفيا

en: Lao People's Democratic Republic
ar: جمهورية لاو الديمقراطية الشعبية

en: Kyrgyzstan
ar: قيرغيزستان

en: Kuwait
ar: الكويت

en: Kiribati
ar: كيريباتي

en: Kenya
ar: كينيا

en: Kazakhstan
ar: كازاخستان

en: Jordan
ar: الأردن

en: Jersey
ar: جيرسى

en: Japan
ar: اليابان

en: Jamaica
ar: جامايكا

en: Italy
ar: إيطاليا

en: Israel
ar: إسرائيل

en: Isle of Man
ar: إسلي أوف مان

en: Ireland
ar: أيرلندا

en: Iraq
ar: العراق

en: Iran
ar: ايران

en: Indonesia
ar: أندونيسيا

en: India
ar: الهند

en: Iceland
ar: أيسلندا

en: Hungary
ar: هنغاريا

en: Hong Kong
ar: هونج كونج

en: Honduras
ar: هندوراس

en: Holy See
ar: الكرسي الرسولي

en: Haiti
ar: هايتي

en: Guyana
ar: غيانا

en: Guinea-Bissau
ar: غينيا بيساو

en: Guinea
ar: غينيا

en: Guernsey
ar: جويرنيسي

en: Guatemala
ar: غواتيمالا

en: Guam
ar: غوام

en: Guadeloupe
ar: غوادلوب

en: Grenada
ar: غرينادا

en: Greenland
ar: غرينلاند

en: Greece
ar: اليونان

en: Gibraltar
ar: جبل طارق

en: Ghana
ar: غانا

en: Germany
ar: ألمانيا

[ctx: Country]
en: Georgia
ar: جورجيا

en: Gambia
ar: غامبيا

en: Gabon
ar: الغابون

en: French Southern Territories
ar: الأقاليم الجنوبية الفرنسية

en: French Polynesia
ar: بولينيزيا الفرنسية

en: French Guiana
ar: غويانا الفرنسية

en: France
ar: فرنسا

en: Finland
ar: فنلندا

en: Fiji
ar: فيجي

en: Faroe Islands
ar: جزر فارو

en: Falkland Islands
ar: جزر فوكلاند

en: Ethiopia
ar: أثيوبيا

en: Estonia
ar: استونيا

en: Eritrea
ar: إريتريا

en: Equatorial Guinea
ar: غينيا الاستوائية

en: El Salvador
ar: السلفادور

en: Egypt
ar: مصر

en: Ecuador
ar: الإكوادور

en: Dominican Republic
ar: جمهورية الدومينيكان

en: Dominica
ar: دومينيكا

en: Djibouti
ar: جيبوتي

en: Denmark
ar: الدنمارك

en: Cyprus
ar: قبرص

en: Curaçao
ar: كوراساو

en: Cuba
ar: كوبا

en: Croatia
ar: كرواتيا

en: Côte d'Ivoire
ar: كوت ديفوار

en: Costa Rica
ar: كوستا ريكا

en: Cook Islands
ar: جزر كوك

en: Congo, Democratic Republic of the
ar: الكونغو، جمهورية الكونغو الديمقراطية

en: Comoros
ar: جزر القمر

en: Colombia
ar: كولومبيا

en: Cocos Islands
ar: جزر كوكوس

en: Christmas Island
ar: جزيرة كريسماس

en: China
ar: الصين

en: Chad
ar: تشاد

en: Central African Republic
ar: جمهورية إفريقيا الوسطى

en: Cayman Islands
ar: جزر كايمان

en: Cabo Verde
ar: الرأس الأخضر

en: Canada
ar: كندا

en: Cameroon
ar: الكاميرون

en: Cambodia
ar: كمبوديا

en: Burundi
ar: بوروندي

en: Burkina Faso
ar: بوركينا فاسو

en: Bulgaria
ar: بلغاريا

en: Brunei Darussalam
ar: بروناي دار السلام

en: British Indian Ocean Territory
ar: إقليم المحيط الهندي البريطاني

en: Brazil
ar: البرازيل

en: Bouvet Island
ar: جزيرة بوفيت

en: Botswana
ar: بتسوانا

en: Bosnia and Herzegovina
ar: البوسنة والهرسك

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
ar: بونير وسانت يوستاتيوس وسبأ

en: Bolivia
ar: بوليفيا

en: Bhutan
ar: بوتان

en: Bermuda
ar: برمودا

en: Benin
ar: بنين

en: Belize
ar: بليز

en: Belgium
ar: بلجيكا

en: Belarus
ar: روسيا البيضاء

en: Barbados
ar: باربادوس

en: Bangladesh
ar: بنجلاديش

en: Bahrain
ar: البحرين

en: Bahamas
ar: الباهاما

en: Azerbaijan
ar: أذربيجان

en: Austria
ar: النمسا

en: Australia
ar: أستراليا

en: Aruba
ar: أروبا

en: Armenia
ar: أرمينيا

en: Argentina
ar: الأرجنتين

en: Antigua and Barbuda
ar: أنتيجوا وبربودا

en: Antarctica
ar: أنتراكتيكا

en: Anguilla
ar: أنغوليا

en: Angola
ar: أنجولا

en: Andorra
ar: أندورا

en: American Samoa
ar: ساموا الأمريكية

en: Algeria
ar: الجزائر

en: Albania
ar: ألبانيا

en: Åland Islands
ar: جزر أولاند

en: Afghanistan
ar: أفغانستان

en: Postal Code
ar: الرمز البريدى

en: Canadian
ar: الكندى

en: ZIP Code
ar: الرمز البريدى

en: United States
ar: الولايات المتحدة الأمريكية

en: State / Province / Region
ar: الولاية / المنطقة / الاقليم

en: ZIP / Postal Code
ar: الرمز البريدى

en: Address Line 2
ar: العنوان: السطر الثاني

en: Street Address
ar: عنوان الشارع

en: Zip Code
ar: الرمز البريدى

en: Suffix
ar: عبارة لاحقة

en: Last
ar: الاخير

en: Middle
ar: الوسطي

en: First
ar: الاول

en: Prefix
ar: عبارة سابقة

en: Name
ar: الاسم

en: Price:
ar: المبلغ:

en: Price
ar: السعر

en: An example of reCAPTCHA
ar: مثال على reCAPTCHA

en: The reCAPTCHA was invalid. Go back and try it again.
ar: التحقق لم يكن صحيحاً، من فضلك حاول مجدداً.

en: The CAPTCHA wasn't entered correctly. Go back and try it again.
ar: لم يتم إدخال CAPTCHA بشكل صحيح. قم بالرجوع وحاول مرة أخرى.

en: Adds a captcha field to your form to help protect your website from spam and bot abuse.
ar: يضيف حقل captcha إلى النموذج الخاص بك للمساعدة في حماية الموقع الإلكتروني الخاص بك من المزعج وإساءة البوت.

en: Click to select...
ar: اضغط هنا للاختيار ...

en: Multi Select
ar: خيارات متعددة

[ctx: Abbreviation: Year]
en: YYYY
ar: السنة

[ctx: Abbreviation: Day]
en: DD
ar: اليوم

[ctx: Abbreviation: Month]
en: MM
ar: الشهر

en: YYYY dot MM dot DD
ar: سنة نقطة شهر نقطة يوم

en: yyyy.mm.dd
ar: سنة.شهر.يوم

en: YYYY dash MM dash DD
ar: سنة شرطة شهر شرطة يوم

en: YYYY slash MM slash DD
ar: سنة شرطة مائلة شهر شرطة مائلة يوم

en: yyyy/mm/dd
ar: سنة/شهر/يوم

en: DD dot MM dot YYYY
ar: يوم نقطة شهر نقطة سنة

en: dd.mm.yyyy
ar: يوم.شهر.سنة

en: DD dash MM dash YYYY
ar: يوم شرطة شهر شرطة سنة

en: dd-mm-yyyy
ar: يوم-شهر-سنة

en: DD slash MM slash YYYY
ar: يوم شرطة مائلة شهر شرطة مائلة سنة

en: dd/mm/yyyy
ar: يوم/شهر/سنة

en: MM slash DD slash YYYY
ar: شهر شرطة مائلة يوم شرطة مائلة سنة

en: mm/dd/yyyy
ar: يوم/شهر/سنة

en: Day
ar: يوم

en: Please enter a valid date.
ar: من فضلك ادخل تاريخ صالح

en: Please enter a valid date in the format (%s).
ar: الرجاء إدخال تاريخ صالح بالصيغة (%s).

en: Date
ar: التاريخ

en: Minutes
ar: دقائق

en: Hours
ar: ساعات

en: PM
ar: مساءاً

en: AM
ar: صباحاً

[ctx: Abbreviation: Minutes]
en: MM
ar: الدقيقة

en: HH
ar: الساعة

en: Please enter a valid time.
ar: من فضلك ادخل وقت صالح.

en: Time
ar: الوقت

en: Excerpt
ar: المقتطف

en: Hide Password
ar: إخفاء كلمة المرور

en: Show Password
ar: اعرض كلمة المرور

en: Confirm Password
ar: تاكيد كلمة المرور

en: Enter Password
ar: ادخل كلمة المرور

en: Strength indicator
ar: مؤشر القوة

en: Your password does not meet the required strength. %sHint: To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ %% ^ & ).
ar: كلمة المرور الخاصة بك لا تلبي القوة المطلوبة. %sتلميح: لجعله أقوى، استخدم الأحرف الكبيرة والصغيرة والأرقام والرموز مثل ! " ؟ $ %% ^ & ).

en: Your passwords do not match.
ar: كلمات المرور لا تتطابق

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Add a %s field to your form.
ar: أضة حقل %s إلى النموذج الخاص بك.

en: Custom Field
ar: حقل خاص

en: Please enter a valid number.
ar: من فضلك ادخل رقم صالح.

en: Please enter a number less than or equal to %s.
ar: الرجاء إدخال رقم أقل من أو يساوي %s.

en: Please enter a number greater than or equal to %s.
ar: الرجاء إدخال رقم أكبر من أو يساوي %s.

en: Please enter a number from %1$s to %2$s.
ar: الرجاء إدخال رقم من %1$s إلى %2$s.

en: Please enter a valid quantity
ar: يرجى إدخال كمية صالحة

en: Please enter a valid quantity. Quantity cannot contain decimals.
ar: الرجاء إدخال الكمية الصالحة. لا يمكن أن تحتوي الكمية على أرقام عشرية.

en: Number
ar: الرقم

en: Title
ar: العنوان

en: Total
ar: المجموع

en: Product
ar: المنتج

en: Category
ar: تصنيف

en: Expiration Year
ar: سنة الانتهاء

en: Expiration Month
ar: شهر الانتهاء

en: Cardholder Name
ar: اسم حامل البطاقه

en: Security Code
ar: رمز الحماية

en: Year
ar: العام

en: Month
ar: شهر

en: Expiration Date
ar: تاريخ الانتهاء

en: Card Number
ar: رقم البطاقه الائتمانية

en: Only digits are allowed
ar: يُسمح بالأرقام فقط

en: Supported Credit Cards:
ar: بطاقات الائتمان المدعومة:

en: This page is unsecured. Do not enter a real credit card number! Use this field only for testing purposes.
ar: هذه الصفحة غير آمنة. لا تدخل رقم بطاقة الائتمان الحقيقي! استخدم هذا الحقل لأغراض الاختبار فقط.

en: is not supported. Please enter one of the supported credit cards.
ar: غير مدعومة. الرجاء إدخال إحدى بطاقات الائتمان المدعومة.

en: Invalid credit card number.
ar: رقم البطاقة الائتمانية غير صالح.

en: Please enter your card's security code.
ar: الرجاء إدخال رمز الأمان الخاص ببطاقتك.

en: Please enter your credit card information.
ar: الرجاء إدخال معلومات البطاقة الائتمانية الخاصة بك.

en: Credit Card
ar: بطاقة ائتمان

en: Please enter a valid Website URL (e.g. https://gravityforms.com).
ar: الرجاء إدخال عنوان URL صالح لموقع الويب (على سبيل المثال https://gravityforms.com).

en: Website
ar: الموقع الشخصى

en: Please enter a valid amount.
ar: يرجى إدخال مبلغ صالح.

en: International
ar: الدولى

en: Phone format:
ar: صيغة الهاتف

en: Phone
ar: رقم الجوال

en: Hidden
ar: مخفى

en: Quantity
ar: الكمية

en: %d of %d items shown. Edit choices to view all.
ar: تم عرض %d من %d عناصر. قم بتعديل الخيارات لعرض الكل.

en: Deselect All
ar: الغاء تحديد الكل

en: Select All
ar: حديد الكل

en: Checkboxes
ar: مربعات الخيارات

en: You must select either am or pm.
ar: يجب عليك اختيار صباحًا أو مساءً.

en: You must select a valid minute.
ar: يجب عليك تحديد دقيقة صالحة.

en: You must select a valid hour.
ar: يجب عليك تحديد ساعة صالحة.

en: Date must not include HTML tags.
ar: يجب ألا يتضمن التاريخ وسوم HTML.

en: Open Date Picker
ar: افتح منتقي التاريخ

en: Reset
ar: إعادة تعيين

en: Add Custom Value
ar: إضافة قيمة مخصصة

en: Add Custom
ar: إضافة مخصص

en: Entry Meta
ar: دخول ميتا (Meta)

en: Form Title
ar: عنوان النموذج

en: Source Url
ar: رابط المصدر

en: User IP
ar: IP العضو

en: Entry Date
ar: تاريخ المدخلة

en: Entry ID
ar: رقم المدخلة

en: Entry Properties
ar: خصائص الإدخال

en: Selected
ar: مختار

en: Full
ar: كامل

en: Form Fields
ar: حقول النموذج

en: Select a %s Field
ar: اختار حقل %s

en: Select a Field
ar: اختار حقل

en: Address (Country)
ar: العنوان (الدولة)

en: Country
ar: الدولة

en: Address (Zip / Postal Code)
ar: العنوان: (الرمز البريدي)

en: Zip
ar: الرمز البريدى

en: Address (State / Province)
ar: العنوان (الولاية / المقاطعة)

en: Address (City)
ar: العنوان (المدينة)

en: City
ar: المدينة

en: Address (Address Line 2)
ar: العنوان (سطر العنوان 2)

en: Address 2
ar: العنوان الثاني

en: Address (Street Address)
ar: العنوان (عنوان الشارع)

en: Address
ar: العنوان

en: Name (Last)
ar: الاسم (اسم العائلة)

en: Last Name
ar: اسم العائلة

en: Name (First)
ar: الاسم (الاول)

en: First Name
ar: الإسم

en: No mapping fields are available.
ar: لا توجد حقول تعيين متاحة.

en: Custom Value
ar: قيمة مخصصة

en: Value
ar: القيمة

en: Custom Key
ar: مفتاح مخصص

en: Key
ar: المفتاح

en: Form Field
ar: حقل النموذج

en: Field
ar: حقل

en: Fix it
ar: أصلحه

en: The text you have entered is not valid. For security reasons, some characters are not allowed.
ar: النص الذي أدخلته غير صالح. لأسباب أمنية، بعض الأحرف غير مسموح بها.

en: Enable Condition
ar: تفعيل الشرط

en: Process this feed if
ar: قم بمعالجة هذا التدفق إذا

en: Enter value
ar: ادخل القيمة

en: Loading...
ar: جاري التحميل...

en: Please enter a valid email address for all highlighted routing rules above.
ar: الرجاء إدخال عنوان بريد إلكتروني صالح لجميع قواعد التوجيه المميزة أعلاه.

en: if
ar: لو

en: Send to
ar: ارسل الى

en: Remove This Rule
ar: إزالة هذه القاعدة

en: Add Another Rule
ar: إضافة قاعدة أخرى

en: ends with
ar: ينتهى بـ

en: starts with
ar: يبدء بـ

en: contains
ar: يحتوي على

en: less than
ar: أقل من

en: greater than
ar: اكبر  من

en: is not
ar: ليس

en: is
ar: هو

en: To use notification routing, your form must have a field supported by conditional logic.
ar: لاستخدام توجيه الإشعارات، يجب أن يحتوي النموذج الخاص بك على حقل مدعوم بالمنطق الشرطي.

en: This field is required.
ar: هذا الحقل مطلوب.

en: Submit
ar: إرسال

en: Invalid selection.
ar: اختيار غير صالح.

en: Access denied.
ar: تمّ رفض الوصول.

en: There was an error while saving your settings.
ar: حدث خطأ أثناء حفظ إعداداتك.

en: Settings updated.
ar: تم تحديث الإعدادات.

en: Save Settings
ar: حفظ الخيارات

en: Toggle %s Section
ar: تبديل قسم %s

en: Insert Form
ar: ادخل نموذج

en: Update Form
ar: تحديث النموذج

en: Advanced Options
ar: خيارات متقدمة

en: and log only error messages
ar: وتسجيل رسائل الخطأ فقط

en: and log all messages
ar: وتسجيل كل الرسائل

en: Enable logging
ar: تمكين التسجيل

en: Enable logging and log all messages
ar: تمكين التسجيل وتسجيل كافة الرسائل

en: delete log
ar: حذف السجل

en: view log
ar: عرض السجل

en: Enable
ar: تفعيل

en: Plugin Logging Settings
ar: إعدادات تسجيل الإضافة

en: Logging assists in tracking down issues by logging debug and error messages in Gravity Forms Core and Gravity Forms Add-Ons. Important information may be included in the logging messages, including API usernames, passwords and credit card numbers. Logging is intended only to be used temporarily while trying to track down issues. Once the issue is identified and resolved, it should be disabled.
ar: يساعد التسجيل في تعقب المشكلات عن طريق تسجيل رسائل التصحيح والخطأ في Gravity Forms Core وGravity Forms Add-Ons. قد يتم تضمين معلومات مهمة في رسائل التسجيل بما في ذلك أسماء مستخدمي واجهة برمجة التطبيقات (API) وكلمات المرور وأرقام بطاقات الائتمان. الغرض من التسجيل هو استخدامه مؤقتًا فقط أثناء محاولة تعقب المشكلات. بمجرد تحديد المشكلة وحلها، يجب تعطيلها.

en: Log file was successfully deleted.
ar: تم حذف ملف السجل بنجاح.

en: Invalid log file.
ar: ملف السجل غير صالح.

en: Log file could not be deleted.
ar: لا يمكن حذف ملف السجل.

en: There was an error while inserting a feed
ar: حدث خطأ أثناء إدراج التدفق

en: There was an error while updating feed id %s
ar: حدث خطأ أثناء تحديث مُعرّف التدفق %s

en: Feed id %s not found
ar: لم يتم العثور على مُعرّف التدفق %s

en: There was an error while deleting feed id %s
ar: حدث خطأ أثناء حذف مُعرّف التدفق %s

en: Feed not found
ar: لم يتم العثور على التدفقات

en: There was an error while processing the form:
ar: حدث خطأ أثناء معالجة النموذج:

en: Your form could not be found
ar: لا يمكن العثور على النموذج الخاص بك

en: Missing note id
ar: معرف الملاحظة مفقود

en: Invalid note format
ar: صيغة الملاحظة غير صالحة

en: Invalid note
ar: ملاحظة غير صالحة

en: Invalid or empty note
ar: ملاحظة غير صالحة أو فارغة

en: Invalid entry
ar: إدخال غير صالح

en: Note not found
ar: ملاحظة غير موجودة

en: Invalid entry id: %s
ar: مُعرّف الإدخال غير صالح: %s

en: There was a problem while inserting the entry properties
ar: حدثت مشكلة أثناء إدراج خصائص الإدخال

en: The form id must be specified
ar: يجب تحديد مُعرّف النموذج

en: The entry object must be an array
ar: يجب أن يكون كائن الإدخال مصفوف

en: There was a problem while updating one of the input values for the entry
ar: حدثت مشكلة أثناء تحديث إحدى قيم الإدخال للإدخال

en: There was a problem while updating the field values
ar: حدثت مشكلة أثناء تحديث قيم الحقول

en: There was a problem while updating the entry properties
ar: حدثت مشكلة أثناء تحديث خصائص الإدخال

en: The form for this entry does not exist
ar: النموذج لهذا المدخلة غير موجود

en: Entry not found
ar: المدخلة غير موجودة

en: Missing entry id
ar: مُعرّف الإدخال مفقود

en: Entry with id %s not found
ar: لم يتم العثور على مُعرّف الإدخال %s

en: There was a problem while inserting the form
ar: حدثت مشكلة أثناء إدراج النموذج

en: The form fields are missing
ar: حقول النموذج مفقودة

en: The form title is missing
ar: عنوان النموذج مفقود

en: Invalid form objects
ar: كائنات النموذج غير صالحة

en: Property key incorrect
ar: مفتاح الخاصية غير صحيح

en: Error updating title
ar: حدث خطأ أثناء تحديث العنوان

en: Error updating form notifications
ar: حدث خطأ أثناء تحديث إشعارات النموذج

en: Error updating form confirmations
ar: حدث خطأ أثناء تحديث تأكيدات النموذج

en: Error updating form
ar: حدث خطأ أثناء تحديث النموذج

en: Form not found
ar: النموذج غير موجود

en: Missing form id
ar: مُعرّف النموذج مفقود

en: Invalid form object
ar: كائن النموذج غير صالحة

en: Form with id: %s not found
ar: المعرف بالنموذج: %s غير موجود

en: Submissions are currently blocked due to an upgrade in progress
ar: تم حظر عمليات الإرسال حاليًا بسبب الترقية الجارية

en: Reject Request
ar: رفض الطلب

en: Request Control
ar: التحكم في الطلب

en: Take Over
ar: تولى المهمة

en: Your request has been sent to %s.
ar: لقد تم إرسال طلبك إلى %s.

en: Your request was rejected
ar: تم رفض طلبك

en: Error | Errors
ar[0]: خطأ

en: Request again
ar: الطلب مجددا

en: No response
ar: لا يوجد رد

en: Pending
ar: بإنتظار المراجعة

en: You now have control
ar: لديك الآن القدرة على التحكم

en: %s has requested permission to take over control.
ar: لقد طلب %s الصلاحية لتولي التحكم.

en: %s has taken over and is currently editing.
ar: %s تولى التحرير ويقوم حاليًا بإجراء تغييرات.

en: %s is currently editing
ar: %s قيد التحرير حالياً

en: Cancel
ar: إلغاء

en: This page is currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
ar: هذه الصفحة مؤمنة حاليا. انقر فوق الزر "طلب التحكم" للإعلام %s برغبتك في تولي التحكم.

en: These settings are currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
ar: هذه الإعدادات مؤمنة حاليًا. انقر فوق الزر "طلب التحكم" للإعلام %s برغبتك في تولي التحكم.

en: %s has requested permission to take over control of these settings.
ar: لقد طلب %s الصلاحية بالتحكم في هذه الإعدادات.

en: These form settings are currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
ar: إعدادات النموذج هذه مؤمنة حاليًا. انقر فوق الزر "طلب التحكم" للإعلام %s برغبتك في تولي التحكم.

en: %s has requested permission to take over control of this entry.
ar: لقد طلب %s الصلاحية بالتحكم في هذا الإعداد.

en: %s has taken over and is currently editing this entry.
ar: %s تولى المهمة ويقوم حاليًا بتحرير هذا الإدخال.

en: %s is currently editing this entry
ar: %s يقوم حاليا بتحرير هذا الإدخال

en: This entry is currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
ar: هذا الإدخال مؤمن حاليا. انقر فوق الزر "طلب التحكم" للإعلام %s برغبتك في تولي التحكم.

en: %s has requested permission to take over control of this form.
ar: لقد طلب %s الصلاحية بالتحكم في هذا النموذج.

en: %s has taken over and is currently editing this form.
ar: %s تولى مهمة هذا النموذج ويقوم حاليًا بتحريره.

en: %s is currently editing this form
ar: %s يقوم حاليا بتحرير هذا النموذج

en: Accept
ar: موافق

en: This form is currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
ar: هذه النموذج مؤمن حاليا. انقر فوق الزر "طلب التحكم" للإعلام %s برغبتك في تولي التحكم.

en: Parent
ar: أب

en: Your system does not meet the minimum requirements for this Add-On (%d errors).
ar: لا يلبي نظامك الحد الأدنى من متطلبات هذه الإضافة (%d أخطاء).

en: Warning: downgrading Gravity Forms is not recommended.
ar: تحذير: لا يوصى بتخفيض Gravity Forms.

en: Your database is up-to-date.
ar: قاعدة البيانات الخاصة بك محدثة.

en: Database upgraded successfully.
ar: تمت ترقية قاعدة البيانات بنجاح.

en: There are issues with your database.
ar: هناك مشاكل مع قاعدة البيانات الخاصة بك.

en: Database upgrade failed.
ar: فشلت ترقية قاعدة البيانات.

en: Re-run database upgrade
ar: أعد تشغيل ترقية قاعدة البيانات

en: Your database version is out of date.
ar: نسخة قاعدة البيانات لديك قديمة.

en: Upgrade database
ar: قم بتحديث قاعدة البيانات

en: Force the upgrade
ar: فرض الترقية

en: As this site doesn't support background tasks the upgrade process will take longer than usual and the status will change infrequently.
ar: وبما أن هذا الموقع لا يدعم المهام الخلفية، فإن عملية الترقية ستستغرق وقتًا أطول من المعتاد وستتغير الحالة بشكل غير متكرر.

en: The database is currently being upgraded to version %s. %s
ar: يتم حاليًا ترقية قاعدة البيانات إلى النسخة %s. %s

en: Force the migration manually
ar: فرض الترحيل يدويًا

en: Automatic background migration is disabled but the database needs to be upgraded to version %s. %s
ar: تم تعطيل ترحيل الخلفية التلقائي ولكن قاعدة البيانات بحاجة إلى الترقية للنسخة %s. %s

en: %s%% complete.
ar: %s%% مكتمل.

en: Current Status: %s
ar: الحالة الحالية: %s

en: WARNING! Re-running the upgrade process is only recommended if you are currently experiencing issues with your database. This process may take several minutes to complete. 'OK' to upgrade. 'Cancel' to abort.
ar: تحذير! يوصى بإعادة تشغيل عملية التحديث فقط إذا كنت تواجه حاليًا مشكلات في قاعدة البيانات الخاصة بك. قد تستغرق هذه العملية عدة دقائق حتى تكتمل. "موافق" للترقية. "إلغاء" للإلغاء.

en: Table has not been upgraded successfully.
ar: لم يتم تحديث الجدول بنجاح.

en: Table does not exist
ar: الجدول غير موجود

en: Database Version
ar: نسخة قاعدة البيانات

en: Background updates
ar: التحديثات في الخلفية

en: Currency
ar: العملة

en: No-Conflict Mode
ar: لا يوجد وضع الصراع

en: Output HTML5
ar: إخراج HTML5

en: Output CSS
ar: إخراج CSS

en: File uploads, entry exports, and logging will not function properly.
ar: لن تعمل عمليات رفع الملفات وتصدير الإدخالات والتسجيل بشكل صحيح.

en: Not writable
ar: غير قابل للكتابة

en: Writable
ar: قابل للكتابة

en: Upload folder permissions
ar: رفع صلاحيات المجلد

en: Upload folder
ar: رفع المجلد

en: New version %s available.
ar: النسخة الجديدة %s متاحة.

en: PHP - Local time
ar: PHP - الوقت المحلي

en: PHP - Universal time (UTC)
ar: PHP - التوقيت العالمي (UTC)

en: MySQL - Local time
ar: MySQL - الوقت المحلي

en: MySQL - Universal time (UTC)
ar: MySQL - التوقيت العالمي (UTC)

en: WordPress (Local) Timezone
ar: ووردبريس (محلي) المنطقة الزمنية

en: Date and Time
ar: التاريخ و الوقت

en: Database Collation
ar: تجميع قاعدة البيانات

en: Database Character Set
ar: مجموعة أحرف قاعدة البيانات

note: translators: %s is the database type (MySQL, MariaDB or SQLite).
en: Gravity Forms requires %s or above.
ar: تتطلب Gravity Forms %s أو أعلى.

en: Loaded Extensions
ar: ملحقات محملة

en: Mbstring Enabled
ar: تم تمكين Mbstring

en: Mcrypt Enabled
ar: تم تمكين Mcrypt

en: version
ar: نسخة

en: cURL Enabled
ar: تم تمكين cURL

en: Maximum Input Variables
ar: الحد الأقصى لمتغيرات الإدخال

en: Maximum Post Size
ar: الحد الأقصى لحجم المقالة

en: Maximum File Uploads
ar: الحد الأقصى لحجم الملف

en: Maximum File Upload Size
ar: الحد الأقصى لحجم رفع الملف

en: Maximum Execution Time
ar: الحد الأقصى لوقت التنفيذ

en: Memory Limit
ar: حد الذاكرة

en: Recommended: PHP %s or higher.
ar: موصى به: PHP %s أو أعلى.

en: Version
ar: النسخة

en: Document Root
ar: جذر المستند

en: Port
ar: المنفذ

en: Software
ar: البرنامج

en: Web Server
ar: خادم الويب

en: Server Environment
ar: بيئة الخادم

en: Network Active Plugins
ar: الإضافات النشطة للشبكة

en: Active Plugins
ar: الإضافات النشطة

en: Active Theme
ar: القالب النشط

en: Background tasks
ar: مهام الخلفيه

en: WordPress Alternate Cron
ar: ووردبريس كرون (Cron) البديل

en: WordPress Cron
ar: ووردبريس كرون (Cron)

en: WordPress Script Debug Mode
ar: وضع تصحيح البرنامج النصي ووردبريس

en: WordPress Debug Log
ar: سجل تصحيح ووردبريس

en: WordPress Debug Mode
ar: وضع تصحيح ووردبريس

en: WordPress Memory Limit
ar: الحد من ذاكرة ووردبريس

en: No
ar: لا

en: Yes
ar: نعم

en: WordPress Multisite
ar: وردبرس مُتعدد المواقع

en: Gravity Forms requires WordPress %s or greater. You must upgrade WordPress in order to use Gravity Forms.
ar: Gravity Forms يتطلب ووردبريس %s أو أحدث. يجب عليك ترقية ووردبريس لتتمكن من استخدام Gravity Forms.

en: The Gravity Forms support agreement requires WordPress %s or greater. This site must be upgraded in order to be eligible for support.
ar: تتطلب اتفاقية دعم Gravity Forms وجود ووردبريس %s أو أحدث. يجب ترقية هذا الموقع ليكون مؤهلاً للحصول على الدعم.

en: WordPress Version
ar: نسخة الوردبرس

en: Site URL
ar: رابط الموقع

en: Home URL
ar: رابط الرئيسية

en: WordPress
ar: ووردبريس

en: WordPress Environment
ar: بيئة ووردبريس

en: Log Files
ar: ملفات السجل

en: Database
ar: قاعدة البيانات

en: Add-Ons
ar: الاضافات

en: Gravity Forms Environment
ar: بيئة Gravity Forms

en: Response code: %s
ar: رمز الرد: %s

en: Unexpected content in the response.
ar: محتوى غير متوقع في الرد.

en: Upgrading Gravity Forms
ar: ترقية Gravity Forms

en: Current status: %s
ar: الحالة الحالية: %s

en: complete.
ar: مكتمل.

en: Enter Your License Key
ar: ادخل مفتاح الترخيص

en: The following is a system report containing useful technical information for troubleshooting issues. If you need further help after viewing the report, click on the "Copy System Report" button below to copy the report and paste it in your message to support.
ar: فيما يلي تقرير نظام يحتوي على معلومات فنية مفيدة لاستكشاف الأخطاء وإصلاحها. إذا كنت بحاجة إلى مزيد من المساعدة بعد عرض التقرير، فانقر على زر "نسخ تقرير النظام" أدناه لنسخ التقرير ولصقه في رسالتك لدعمنا.

en: You can update to the latest version automatically or download the update and install it manually.
ar: يمكنك التحديث إلى النسخة الأحدث تلقائيًا أو تنزيل التحديث وتنصيبه يدويًا.

en: There is a new version of Gravity Forms available.
ar: هناك نسخة جديدة متاحة من Gravity Forms.

en: Your version of Gravity Forms is up to date.
ar: النسخة الخاصة بك من Gravity Forms مُحدثة.

en: %sRegister%s your copy of Gravity Forms to receive access to automatic updates and support. Need a license key? %sPurchase one now%s.
ar: %sسجل%s نسختك من Gravity Forms لتتمكن من الوصول إلى التحديثات والدعم التلقائي. هل تحتاج إلى مفتاح ترخيص؟ %sقم بشراء واحد الآن%s.

en: %1$sView version %2$s details %3$s or %4$supdate now%5$s.
ar: %1$s عرض تفاصيل %2$s النسخة%3$s أو%4$s التحديث الآن%5$s.

en: %1$sView version %2$s details %3$s.
ar: %1$sعرض تفاصيل النسخة %2$s %3$s.

en: There is a new version of %s available.
ar: هناك نسخة جديدة متوفرة من %s.

en: Visit plugin page
ar: زيارة صفحة الإضافة

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Description
ar: الوصف

en: Plugin
ar: الإضافة

en: You don't have permissions to view this page
ar: ليس لديك تصريح لعرض هذهالصفحة

en: System Status
ar: حالة النظام

en: Updates
ar: التحديثات

en: System Report
ar: تقرير النظام

note: Description of the plugin
en: Easily create web forms and manage form entries within the WordPress admin.
ar: قم بإنشاء نماذج الويب وإدارة إدخالات النموذج بسهولة داخل مدير ووردبريس.
